Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znajomość języka podstawą przy szukaniu pracy w Niemczech

Sławomir Cichy
W Niemczech pracowników szuka m.in. branża budowlana.
W Niemczech pracowników szuka m.in. branża budowlana. fot. Grzegorz Mehring.
Zainteresowanie Polakami ze strony niemieckich pracodawców znacznie zwiększyło się już pod koniec 2010 roku, twierdzą w agencjach pracy tymczasowej.

Staliśmy się za Odrą znaną marką: solidną i tanią. A wszystko za sprawą tysięcy polskich pielęgniarek opiekującymi się osobami starszymi. Co miesiąc do agencji pracy w naszym regionie trafia po kilkaset zapytań ofertowych od niemieckich kontrahentów. Gros z nich stanowią te, skierowane właśnie do wykwalifikowanych pielęgniarek.

- Niestety polski biały personel, nawet mimo gwarancji zarobków od tysiąca czterystu euro netto w górę, wcale nie garnie się do pracy za Odrą, bo nie znają języka niemieckiego i niespecjalnie chcą się go uczyć - mówi Tomasz Hachuła, ekspert rynku niemieckiego agencji Work Express z Katowic i dodaje, że pielęgniarce znającej niemiecki jest w stanie załatwić pracę niemal z dnia na dzień!

Ale to nie wszystko. Wedle zapewnień Hachuły wystarczy liznąć niemieckiego na poziomie podstawowym, żeby od mają znaleźć prostą pracę na stanowiskach: magazynier, pracownik produkcji, czy robotnik budowlany. A pieniądze z takiej pracy wcale nie są małe, bo około 3-4 tys. euro. Dodatkowym warunkiem jest udokumentowane choćby minimalne doświadczenie zawodowe.

Ocenia się, że w Niemczech pracuje na czarno nawet 200 tys. polskich pielęgniarek, wiele z nich 1 maja zechce się ujawnić, aby legalnie pracować na swoje emerytury. Ile jest osób na czarno sprzątających biura i mieszkania, budujących i remontującym Niemcom domy - nie wiadomo. Ale głód pracowników jest niemal we wszystkich niemieckich landach poważny. Oprócz pielęgniarek "od ręki" legalną pracę będą mogli znaleźć inżynierowie i informatycy. Zapotrzebowanie na tych ostatnich według niemieckiego stowarzyszenia branży IT, wynosi nawet 43 tys. pracowników, przez co wiele firm traci nowe kontrakty, a nawet nie nadąża już z przyjętymi zleceniami.

Polacy będą mogli też legalnie zapełnić luki w branży budowlanej, czy logistycznej. W tych branżach wystarczy znajomość języka na średnim poziomie.

- Jednak w zawodach specjalistycznych bez perfekcyjnej znajomości niemieckiego się nie obędzie - zastrzega Tomasz Hachuła. I to podstawowy problem w obsadzaniu wyższych stanowisk przez Polaków, bo nawet na Śląsku niemiecki nie jest popularny, by nie powiedzieć, że znalazł się w odwrocie. Na egzamin maturalny z tego języka decyduje się u nas niewielki procent zdających.

Katarzyna Polak zajmująca się w Katowicach rekrutacją do pracy za granicą twierdzi, że Niemcy nie będą jedynym kierunkiem emigracji zarobkowej w najbliższych latach, choć boom na Holandię i Norwegię będzie się kończył.

- Panują tam dość atrakcyjne stawki za godzinę pracy, ale w 2008-09 sporo Polaków już się tam osiedliło. Nowi o pracę będą konkurować nie tylko z rodakami ale także z Węgrami i Niemcami - mówi.


CV dla Niemca
List motywacyjny i CV powinny być napisane poprawnie w j. niemieckim.

Zwyczajowo zdjęcie paszportowe wklejone jest w prawym, górnym rogu obok danych osobowych.

W nagłówku wpisujemy Lebenslauf. Potem w kolejności dane osobowe (Persönliche Daten): imię i nazwisko, adres, telefon, e-mail, data i miejsce urodzenia, stan cywilny, liczba dzieci.

Kolejna pozycja to Berufserfahrung, czyli doświadczenie. Nazwy firm, z ich siedzibami, branże i stanowiska od ostatniego oraz osiągnięcia zawodowe.

Potem jest Ausbildung, czyli wykształcenie. Należy zacząć od ostatniej ukończonej szkoły.

Na koniec Sprachkenntnisse (znajomość języków).

CV kończą zainteresowania i odręczny podpis.


43 tys. informatyków zatrudni niemiecki sektor IT (wg branżowego stowarzyszenia)
200 tys. Polek pracuje w Niemczech jako pielęgniarki osób starszych, zwykle na czarno

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto