Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zima na Jurze. Olsztyn i okolica wyglądają jak wyjęte z Narnii!

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Zima na Jurze. Olsztyn pod śniegiem. Magicznie jak w Narnii!
Zima na Jurze. Olsztyn pod śniegiem. Magicznie jak w Narnii! Piotr Ciastek
Jura Krakowsko-Częstochowa jest piękna także zimą. Gdy sypnie śniegiem jest tutaj niczym w magicznej Narnii z książek C.S. Lewisa. Warto, jeśli pogoda na to pozwala, wybrać się tu na wycieczkę.

Zimowa Jura

Zamek w Olsztynie to tylko jedno z wielu miejsc, które możemy odwiedzić w gminie Olsztyn. Latem jest tu zielono i kwieciście, ale i zimą można się zachwycić tutejszymi krajobrazami. Wystarczy wybrać jedną z turystycznych tras, którą proponuje jurajski Olsztyn.

TRASA JURAJSKICH KRAJOBRAZÓW – NORDIC WALKING

Trasę zaprojektowano w formie pętli, z początkiem i końcem na rynku w Olsztynie. Pozwala turyście na odwiedzanie najważniejszych atrakcji turystycznych Gminy Olsztyn: Kamieniołomu Kielniki, Sokolich Gór, Góry Biakło, Lipówek oraz ruin zamku. Część trasy, w tym cały odcinek znajdujący się na terenie rezerwatu przyrody Sokole Góry poprowadzono wzdłuż istniejących znakowanych tras turystycznych – 1,76 km wzdłuż Ścieżki Geologicznej, 1,63 wzdłuż Szlaku Olsztyńskiego (znaki żółte), 0,89 km wzdłuż Szlaku Orlich Gniazd (znaki czerwone) oraz 1,92 km wzdłuż szlaku św. Idziego (znaki zielone). Po drogach i ścieżkach dotychczas nieoznakowanych przebiega 3,84 km. Całkowita długość trasy – 8,57 km.

W trakcie projektowania trasy uwzględniono aktualny stan lasów uszkodzonych przez okiść śnieżną, wyznaczone nowe ścieżki mogą służyć jako trasa zastępcza od ominięcia zawalonego drzewami odcinka Szlaku Olsztyńskiego, umożliwiając tym samym bezpieczne i wygodne dojście do Sokolich Gór. Trasa łączy się z istniejącą siecią szlaków turystycznych, umożliwiając turyście – zamiast powrotu do Olsztyna – dojście do Biskupic szlakiem czarnym oraz do Zrębic szlakiem czerwonym.

Walory krajobrazowe trasy są niewątpliwie największą atrakcją, która przyciąga rzeszę turystów. Aż 4,62 km (54%) trasy przebiega w terenie otwartym z licznymi punktami widokowymi (Kielniki, Biakło, Lipówki, Góra Zamkowa), natomiast 3,94 km (46%) – w terenie zalesionym. Na trasie znajduje się Jaskinia Magazyn. Trasa przebiega w większości po drogach gruntowych i wydeptanych ścieżkach.

Profil trasy jest zróżnicowany, co daje szansę na trening różnorodnych technik marszu z kijami w terenie wyżynnym. Suma przewyższeń: podejścia 139 m, zejścia 155 m. Czas potrzebny na pokonanie trasy wynosi około 1 godziny 40 minut przy prędkości średniej 5 km/h, a wydatek energetyczny – 756 kcal. Trasa należy do średnio trudnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto