Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgodnie z prawem: pal w piecu, tylko nie truj!

Redakcja

Za niespełna dwa tygodnie, dokładnie za jedenaście dni, czyli od 1 września wchodzi w życie uchwała antysmogowa. Zapisy uchwały, która ma obowiązywać na obszarze całego województwa przez cały rok, dotyczą użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe. Wydaje się więc, że nie wszystkich mieszkańców, ale to błędne przekonanie. Bo do walki ze smogiem, byśmy mogli go pokonać, musi włączyć się każdy z nas. - Niska emisja nie jest problemem teoretycznym. Negatywne skutki smogu odbijają się na naszym zdrowiu, ale i na jakości życia w regionie. Według wielu badań zajmujemy pod tym względem jedno z ostatnich miejsc wśród regionów europejskich i przyszła pora, by uświadomić sobie negatywne skutki tego zjawiska. Dlatego problem ograniczenia niskiej emisji traktujemy priorytetowo - przekonuje marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Nowe przepisy - dla kogo, jakie, ile czasu na zmiany?

Uchwała wprowadza istotne zapisy dla tych, którzy planują instalację urządzeń grzewczych. Po
1 września użytkownicy będą mieli określony czas, by zaopatrzyć się w kotły minimum klasy piątej lub spełniające wymogi ekoprojektu. Harmonogram wymiany pieców oraz kotłów grzewczych został rozłożony na 10 lat i wskazuje cztery daty graniczne ich wymiany - w zależności od długości ich użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę piątą do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5 do 10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na kotły trzeciej i czwartej klasy była dofinansowywana, graniczna data ich obowiązkowej wymiany na klasę piątą została wydłużona do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalowania kotła klasy piątej. Ta regulacja obowiązuje już od 1 września tego roku.

Nowy piec to nie wszystko

Zapisy uchwały przewidują jednak nie tylko samą wymianę urządzeń grzewczych. Ważne jest bowiem nie tylko to, w czym palimy, ale też czym palimy. Od dnia wejścia w życie uchwały, zabrania się stosowania węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem, mułów i flotokoncentratów węglowych i paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 procent, a także biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 procent. Uchwała antysmogowa nie zakazuje palenia w piecach węglem kamiennym, byle nie był to węgiel niskiej jakości. A ten niestety wciąż jest dostępny na rynku i wykorzystywany w wielu gospodarstwach domowych.

Smog nie zna granic ani podziałów politycznych

Dlatego marszałek województwa śląskiego wystosował apel do prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA oraz prezesa zarządu Polskiej Grupy Górniczej sp. z o.o. - jako największych producentów materiałów palnych na rynku, pisząc: „W imieniu wszystkich, dla których wartością nadrzędną jest zdrowie i życie ludzkie, zwracam się (...) o powstrzymanie sprzedaży mułów i flotokoncentratów na rynek sektora komunalno-bytowego. Podczas procedowania nad uchwałą antysmogową w Sejmiku Województwa Śląskiego wszyscy zgodzili się, że zanieczyszczone powietrze nie zna ani granic, ani podziałów politycznych. By jednak ta walka miała sens i szansę na efekt, musi być podjęta przez wszystkich graczy na rynku, bez żadnego wyjątku.”.
Tym bardziej, że projekt rozporządzenia Ministra Energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych nie zakazuje ich sprzedaży użytkownikom instalacji małej mocy (do 1 MW), a jedynie wskazuje te paliwa do spalania w instalacjach o nominalnej mocy cieplnej powyżej 1 MW, a tym samym nie przyczynia się do walki z niską emisją. - Dlatego, choć niezbędne są ciągle rozwiązania systemowe w tym względzie na poziomie całego kraju, to niezbędna jest też odpowiednia postawa producentów materiału palnego. Musimy w tej potyczce stanowić jedność - podkreśla marszałek Wojciech Saługa.

PGG również staje do walki o czyste powietrze

I jest dobra wiadomość - Polska Grupa Górnicza podjęła działania zmierzające do wycofania mułów i flotokoncentratów z oferty handlowej skierowanej do sektora komunalno-bytowego. Marszałek Saługa podkreśla, że to jest sukces nas wszystkich, a PGG tłumacząc decyzję o zaprzestaniu sprzedaży paliw niskiej jakości odbiorcom indywidualnym, powołuje się w swoim komunikacie także na społeczną odpowiedzialność biznesu. Pełna racja, bo powietrze, którym oddychamy, to nasze dobro wspólne. (ET)

Pamiętaj! Nie łam prawa! Uchwała antysmogowa, która wchodzi w życie 1 września, chroni Ciebie i Twoich najbliższych. Głównym jej celem jest poprawa jakości powietrza, która przekłada się na stan zdrowia i jakość życia. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, tylko złych jakościowo paliw.

Masz wątpliwości - sprawdź! Wszelkie informacje dotyczące zapisów uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego możesz już dzisiaj znaleźć na specjalnie stworzonej stronie internetowej: www. powietrze.slaskie.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto