Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Zdrowi lokatorzy". Trwa akcja profilaktyczna skierowana do mieszkańców Częstochowy

OPRAC.:
Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
"Zdrowi lokatorzy". Trwa akcja profilaktyczna skierowana do mieszkańców Częstochowy
"Zdrowi lokatorzy". Trwa akcja profilaktyczna skierowana do mieszkańców Częstochowy Łukasz Kolewiński
„Nie możesz się zastanawiać, rak nie poczeka, badaj się” – apeluje Elżbieta Ferenc – prezes Fundacji Chrześcijańskiej Adullam w najnowszej akcji społecznej „Zdrowi lokatorzy” realizowanej przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie.

Jak wynika z badań, sytuacja społeczno – ekonomiczna znacząco wpływa na stan zdrowia. Osoby ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym mają niską świadomość zdrowotną, niechętnie poddają się badaniom profilaktycznym. Jest to także grupa, do której szczególnie trudno dotrzeć z przekazem i przełamać barierę nieufności. Stąd pomysł akcji społecznej „Zdrowi Lokatorzy” realizowanej w Partnerstwie przez kilka podmiotów: Partnerstwo „Stare Miasto – Nowe Życie”, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie, Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki, Fundację Chrześcijańską Adullam, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie, Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie oraz Fundację Dla Rozwoju. Organizatorzy akcji wyszli z założenia, że zamiast kwiatów czy słodyczy z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn warto dostarczyć mieszkańcom wiedzę i poszerzać ich świadomość w kwestii profilaktyki przeciwnowotworowej. Akcję odbywającą się w ramach 70-lecia ZGM patronatem objął prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

- Jesteśmy częścią Partnerstwa „Stare Miasto – Nowe Życie”. Wspólnie z naszymi partnerami realizujemy różne inicjatywy z myślą o mieszkańcach. Chcemy, by nasi lokatorzy byli zdrowi. Zależy nam również na tym, by promować zdrowy styl życia – mówi Paweł Konieczny - prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” w Częstochowie.

Zachorowaniem na raka zagrożeni są zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Celem akcji jest dostarczenie wszystkim jej uczestnikom niezbędnej wiedzy poprzez odpowiednie narzędzia. Organizatorzy akcji chcą dotrzeć do podopiecznych Fundacji Chrześcijańskiej Adullam oraz lokatorów zasobu komunalnego. Jak? Między innymi poprzez „AKADEMIĘ ZDROWEGO LOKATORA”, czyli cykliczne wykłady będące częścią profilaktyki antynowotworowej odbywające się w siedzibie Fundacji Chrześcijańskiej Adullam na terenie Starego Miasta przy ulicy Krakowskiej 34, a także w późniejszym czasie w Fundacji Dla Rozwoju.

„Akademia Zdrowego Lokatora” została zainaugurowana 7 marca. W ramach pierwszego spotkania odbył się wykład dla kobiet dotyczący profilaktyki przeciwnowotworowej pt. „Rola profilaktyki zdrowotnej w życiu kobiety”. Poprowadziła go Elżbieta Markowska – prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki. A już 10 marca o godz. 9.00 odbędzie się wykład dla mężczyzn pt. „Profilaktyka i edukacja zdrowotna mężczyzn”.

Z kolei 14 marca podopiecznych Fundacji Chrześcijańskiej Adullam czeka wykład przygotowany przez Fundację Dla Rozwoju dotyczący traumy związanej z chorobą i stratą bliskiej osoby pt. „Trudne sytuacje i kryzysy życiowe, jak sobie z nimi radzić”.

16 marca zaplanowano wykład lek. med. Wojciecha Koniecznego – dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie pt. „Zapobieganie udarom”.

Pozostałe wykłady w ramach Akademii Zdrowego Lokatora odbędą się w siedzibie Fundacji Dla Rozwoju.

W ramach akcji przygotowano także ulotki i plakaty edukacyjne, które będą kolportowane w zasobie komunalnym Miasta Częstochowy. W lokalnych rozgłośniach radiowych emitowane są spoty z udziałem osób związanych z samorządem, oświatą, kulturą i trzecim sektorem.

Dane dotyczące zachorowań na raka w Polsce nie są optymistyczne. Narodowy Instytut Onkologii podaje, że w 2019 roku zdiagnozowano 171218 przypadków nowotworów złośliwych, z czego 85559 zachorowań wystąpiło u mężczyzn, a 85659 u kobiet.

Sytuację dodatkowo pogorszyła jeszcze pandemia COVID-19. Prof. Joanna Didkowska prezentując najnowszy raport Krajowego Rejestru Nowotworów zaznaczyła, że w 2020 roku nastąpiło załamanie w realizacji populacyjnych programów przesiewowych: „Administracyjne ograniczenie dostępu do badań (marzec-maj 2020), obawy przed kontaktami z placówkami ochrony zdrowia oraz system zdalnych porad mogły wpłynąć na odroczenie diagnozy nowotworu. Prognozowana liczba zachorowań, nieuwzględniająca pandemii wyniosła w 2020 roku około 177 tys. W 2020 roku zachorowanie na COVID-19 u chorych onkologicznych wiązało się ze zwiększonym ryzykiem zgonu. W roku pandemicznym pośród niemal 41,5 tys. zgonów z powodu COVID-2019 aż 17% dotyczyło chorych onkologicznych”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto