Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapraszamy nad Pogorię II. To ciekawe, pełne unikatowych gatunków roślin i zwierząt miejsce z urokliwymi zatoczkami

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Pogoria II w Dąbrowie Górniczej także jest ciekawym miejscem na weekendową wycieczkę Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pogoria II w Dąbrowie Górniczej także jest ciekawym miejscem na weekendową wycieczkę Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. UM DG/Dariusz Nowak
Przed nami upalny weekend, więc pewnie wielu z was wybierze się nad Pogorię III w Dąbrowie Górniczej. To słuszny kierunek dla szukających ochłody, ale kiedy tam już będziecie, a znudzi wam się wylegiwanie na piasku, warto zajrzeć nad sąsiednią Pogorię II. Co prawda tam kąpać się nie można, ale miejsce to pełne jest urokliwych miejsc, zatoczek, a do tego można tam spotkać unikatowe gatunki roślin oraz zwierząt.

Pogoria II to użytek ekologiczny, który swoim zasięgiem obejmuje sztuczny zbiornik wodny o tej samej nazwie oraz przylegające do niego tereny roślinne, m.in.: szuwary, murawy, lasy łęgowe, zarośla, a także zespoły bagienne i wodne.

Jezioro to powstało na skutek zalania głębokich wyrobisk piasku podsadzkowego wodami podziemnymi – podobnie jak sąsiadujące z nim akweny o numerach I i III. Różnica polega na tym, że jedynie tutaj bardzo szybko zregenerowały się układy biocenotyczne, które są zbliżone do naturalnych. W efekcie teren Pogorii II zamieszkuje dziś wiele rzadkich zwierząt. Stwierdzono tu występowanie 84 gatunków kręgowców, z czego 52 znajdują się pod całkowitą ochroną. Szczególnie bogata i cenna jest fauna ptaków. Zaobserwowano na tym terenie ptaki bardzo rzadkie na terenie województwa śląskiego, a nawet w całym kraju, jak np. bączek, remiz, zimorodek. Najcenniejszym fragmentem użytku, ze względu na lęgi ptactwa wodno-błotnego, płazów i tarła ryb, jest płytka, zarośnięta zatoka w południowo-wschodniej części zbiornika. Wędkowanie nadzorowane jest przez Polski Związek Wędkarski.

Teren Pogorii II porasta również kilka roślin chronionych – wśród gatunków pływających dominuje grążel żółty, ale można tu spotkać także grzybienie białe, czyli pospolite lilie wodne, a także przedstawicieli storczykowatych – kruszczyka błotnego, rdzawoczerwonego oraz szerokolistnego. Jedyny objęty ochroną krzew to kruszyna pospolita. Ciekawym gatunkiem grzyba jest natomiast mądziak malinowy.

W 2018 roku nad sztucznym jeziorem Pogoria II w Dąbrowie Górniczej pojawił się pływający pomost. To część projektu Zagłębiowskiego Parku Linearnego. 25-metrowy pomost nad Pogorią II w Dąbrowie Górniczej prezentuje się ciekawie i od początku wzbudzał zainteresowanie dąbrowian oraz gości.

Od strony ulicy Zakładowej powstała wybrukowana ścieżka nad jezioro, pojawiło się oświetlenie. Całość uzupełniły ławki, elementy małej architektury, a także stojaki rowerowe. Pomost ma ułatwić obserwację fauny i flory nad Pogorią oznaczoną numerem dwa, gdzie bardzo chętnie spędzają czas wędkarze. Można ich tu spotkać praktycznie niemal o każdej porze roku. Teraz to miejsce ma stać się bardziej dostępne dla turystów i mieszkańców regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto