Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamknęli Kaplicę Cudownego Obrazu na Jasnej Górze

janusz strzelczyk
Dzisiaj rozpoczął się przegląd stanu Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Na dwa dni (wtorek, środa) została zamknięta Kaplica Cudownego Obrazu.

Stan Cudownego Obrazu sprawdza i ocenia profesor Wojciech Kurpik, opiekujący się od ponad 30 lat ikoną.
 Profesorowi asystują paulini. Po przeglądzie 
zmieniona zostanie sukienka ozdabiającą ikonę. Konserwatorzy starają się wyprzedzać naturalne procesy destrukcyjne, jakie w obrazie muszą występować. Jasnogórską ikonę przywiózł z Rusi książę Władysław Opolczyk w 1382 roku i podarował ją paulinom sprowadzonym do Częstochowy z Węgier. Wg. tradycji ikonę namalował św. Łukasz Ewangelista na desce ze stołu Świętej Rodziny. Obraz namalowany jest na desce o wymiarach 122,2 na 82,2 na 3,5 cm. Powstał prawdopodobnie w pracowni malarskiej w Macedonii najwcześniej w XII wieku. Został wykonany w stylu bizantyjskim. Jest zaliczany do ikon typu hodogetria, co znaczy po grecku „ta, która prowadzi”. Po raz pierwszy renowacji obraz poddano w Krakowie, na osobiste polecenie króla Władysław Jagiełły i królowej Jadwigi. Obraz uległ bowiem zagrzybieniu i rozłamał się. Nie była to konserwacja w dzisiejszym rozumieniu. Obraz przemalowano aby zamatować pęknięcia. I nadano mu znany dziś wygląd. Tył ikony usztywniono blachą. W XV wieku ikonę uszkodzili rabusie. Na prawym policzku Matki Bożej do dziś pozostały po tym napadzie ślady cięć szabel rozbójników.
W czasach współczesnych stanem ikony zajmowała się nadzwyczajna komisja ds. konserwacji i zachowania Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Powołał ją w marcu 1979 roku ówczesny generał zakonu o. Józef Płatek. Komisja, wyłoniła grupę roboczą, która wybrała na konserwatora profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Wojciecha Kurpika. Od końca lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku ikona jest za pancerną szybą. Kiedy prof. Kurpik w 1979 r. oglądał szczegółowo obraz stwierdził, że ikona jest w bardzo złym stanie. Warstwy farby oddzieliły się od zaprawy. Kilka lat trwała rekonstrukcja popękanych miejsc. Szczeliny wypełniono specjalnym klejem. Obecna kontrola jest rutynowym, corocznym, przed Wielkanocą sprawdzaniem stanu Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Profesor Kurpik jest konfratrem Zakonu Paulinów. Konfrater znaczy członek bractwa religijnego a także towarzysz, kolega.
O przyjęciu do konfraterni decyduje generał zakonu wraz ze swoją radą.
Konfratrami Zakonu Paulinów byli m. in. rodzina królewska Kazimierza Jagiellończyka, król Jan Kazimierz, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński. Do konfraterni należą m. in. prymas Polski kard. Józef Glemp, kard. Franciszek Macharski, abp Stanisław Nowak, bp Antoni Długosz, Lech Wałęsa, ks. prałat Henryk Jankowski, kard. Henryk Gulbinowicz, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
Początki konfraterni paulińskiej sięgają XIV wieku. Zrzesza ona ludzi zasłużonych dla kultu Matki Bożej Jasnogórskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto