Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Załóż spółdzielnię socjalną. Dają pieniądze

janusz strzelczyk
Masz trudności ze znalezieniem pracy, bo masz problem z alkoholem, narkotykami, wyszedłeś z więzienia, albo leczysz się psychiatrycznie? Nie oglądaj się na pośrednika, ale zakładaj spółdzielnię socjalną. Nie sam. Musi być co najmniej pięć osób. Takich jak ty, z wymienionymi wyżej problemami.

Zbierzcie się i idźcie do Jurajskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, który ma 4 mln zł z UE na taki program.

- Chcemy przyczynić się do rozwoju sektora ekonomii społecznej - mówi Marcin Kozak, prezes Zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego, gdzie działa ośrodek.

Spółdzielnię socjalną mogą utworzyć także organizacje pozarządowe. Lepiej się pospieszyć.
Program zakłada utworzenie 5 spółdzielni socjalnych. Przy jej tworzeniu będzie można uzyskać pomoc finansową w wysokości do 20 tys. zł na osobę.

W Polsce działa już około 350 spółdzielni socjalnych. Są także w województwie śląskim. Jedną z najsłynniejszych, a to za sprawą premiera Donalda Tuska, jest spółdzielnia Rybka działająca w Giszowcu. Jej członkowie prowadzą kawiarnię.

Zakres działania spółdzielni socjalnych jest bardzo szeroki. Generalnie sprowadza się do świadczenia usług.
Można np. zająć się sprzątaniem osiedli mieszkaniowych, bloków, ulic. Ale można też prowadzić np. działalność handlową.

W ramach częstochowskiego programu w Jurajskim Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej chętni do założenia spółdzielni socjalnej otrzymają bezpłatną pomoc prawną (jak zarejestrować spółdzielnię w sądzie), księgową (jak prowadzić finanse), a także marketingową (jak się zareklamować na rynku). W Częstochowie to kolejny pomysł na pomoc dla osób, które są w trudnej życiowej sytuacji finansowej.

- Wiele naszych działań wyprzedza inne samorządy. Mamy Centrum Integracji Społecznej, które obejmuje pomocą 100 osób. Chwała dla przewodniczącego Zdzisława Wolskiego i Rady Miasta za powołanie kolejnego centrum. Nasze działania są dobrze oceniane również na zewnątrz. Jeżeli szefowa takiej fundacji jak Barka gratuluje nam rozwiązań i mówi, że to, co robimy wyprzedza epokę, to oznacza dla samorządu, że wybrał dobry kierunek rozwoju - mówi prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Jak założyć spółdzielnię

Spółdzielnię socjalną może założyć grupa osób, ale też organizacja pozarządowa, gmina, kościoły.
Osoby fizyczne muszą należeć do jednej z grup: bezrobotnych, niepełnosprawnych, bezdomnych, realizujących indywidualny program wychodzenia z bezdomności, uzależnionych od alkoholu po zakończeniu lecznictwa odwykowego, uzależnionych od narkotyków lub innych środków odurzających po zakończeniu programu terapeutycznego, chorych psychicznie, zwalnianych z zakładów karnych, mających trudności w integracji ze środowiskiem, uchodźców realizujących indywidualny program integracji. W spółdzielni socjalnej mogą też być osoby, które nie należą do tych grup, ale ich liczba nie może przekraczać 50 proc. członków spółdzielni. Spółdzielnię socjalną może założyć co najmniej 5 osób fizycznych lub co najmniej 2 osoby prawne. Maksymalna liczba członków to 50 osób.
Jeśli spółdzielnię socjalną zakładają osoby prawne, muszą zatrudnić co najmniej 5 osób o statusie wykluczonych społecznie.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto