Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaczną łagodnie, od pikiety

Janusz Strzelczyk
W kulturze panuje mizeria finansowa, twierdzą związkowcy. fot. JAKUB MORKOWSKI
W kulturze panuje mizeria finansowa, twierdzą związkowcy. fot. JAKUB MORKOWSKI
Na jutro (18 bm.) związkowcy z Solidarności w placówkach kultury zapowiadają ustalenie form protestu przeciwko obniżaniu nakładów na kulturę. Związek zorganizował referendum, w którym 70 proc.

Na jutro (18 bm.) związkowcy z Solidarności w placówkach kultury zapowiadają ustalenie form protestu przeciwko obniżaniu nakładów na kulturę. Związek zorganizował referendum, w którym 70 proc. pracowników opowiedziało się za przeprowadzeniem akcji protestacyjnej. Większość uważa, że na początek najlepsza będzie pikieta przed Urzędem Miasta.

Związkowcy twierdzą, że w budżecie jest coraz mniej pieniędzy na kulturę, a miasto nie ma stabilnej polityki kulturalnej.

Przedstawiciele NSZZ Solidarność prowadzą z urzędnikami magistratu rozmowy na temat przyszłości instytucji kultury. Od ich wyniku zależeć będą kolejne formy akcji protestacyjnej.

A w Urzędzie Miasta przedstawiają liczby, które maję świadczyć, że miasto nie obniża nakładów na kulturę, ale wręcz je podnosi. W budżecie przygotowanym przez poprzedni Zarząd Miasta na ten rok, zaplanowano znacznie mniej pieniędzy (9 mln 350 tys.) niż kultura otrzymała w 2002 roku (10 mln 177 tys.). Ale nowy prezydent Częstochowy, Tadeusz Wrona, sumę proponowaną przez były zarząd na ten rok zwiększył o 23 procent. W efekcie tegoroczny budżet kultury jest większy od ubiegłorocznego (11 mln 833 tys. złotych). Nie obyło się jednak bez cięć. Nawet jednak po zmniejszeniu wydatków zostało 11 milionów 87 tys. złotych. Więcej niż przed rokiem.

Cięcia w budżecie (nie tylko kultury) wynikają z trudnej sytuacji finansowej gminy (spłata wysokiego zadłużenia, opóźnienia państwowych dotacji, braki w oświacie). Nie są redukowane płace pracowników. W tym roku na remonty placówek kultury przeznaczono 1 mln 855 tys. złotych.

Wysokość przyznanych dotacji dużym instytucjom:

Teatr
2002 r. - 2,3 mln zł
2003 r. - 2,5 mln zł

Filharmonia
2002 r. - 2,3 mln zł
2003 r. - 2,3 mln zł

Miejska Galeria Sztuki
2002 r. - 600 tys. zł
2003 r. - 700 tys. zł
Podwyżki płac w instytucjach kultury w 2003 r.

Miejska Galeria Sztuki - średnio 15% od płacy zasadniczej, od 1 stycznia br., Muzeum Częstochowskie - 10 procent, od 1 stycznia br., OPK ,Gaude Mater" - 10%, od 1 marca br., Filharmonia Częstochowska - planuje od września tego roku średnio 4%, Biblioteka Publiczna - nie dokonano podwyżek w br., Teatr im. A. Mickiewicza - w zależności od sytuacji finansowej planuje się podwyżkę w grudniu br. średnio 3% od płacy zasadniczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto