Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zachowa status

JANUSZ STRZELCZYK
Do jednego z domków będzie można wjechać na wózku inwalidzkim. fot. JAKUB MORKOWSKI
Do jednego z domków będzie można wjechać na wózku inwalidzkim. fot. JAKUB MORKOWSKI
W ubiegłym roku wojewoda nakazał przebudowę wszystkich campingów, które nie są przystosowane dla niepełnosprawnych. Dotyczyło to także campingu ,Oleńka".

W ubiegłym roku wojewoda nakazał przebudowę wszystkich campingów, które nie są przystosowane dla niepełnosprawnych. Dotyczyło to także campingu ,Oleńka". Trzeba usunąć bariery architektoniczne, utrudniające poruszanie się osobom z chorobami narządu ruchu. Trzymiesięczny termin wykonania poleceń pokontrolnych mijał oficjalnie na początku listopada ub. roku, ale został przedłużony do początku sezonu wakacyjnego 2003. Na wykonanie wszystkich prac potrzeba 300 tys. zł. Część tej kwoty otrzymano z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Na campingu trzeba wybudować ścieżki przystosowane do poruszania się osób niepełnosprawnych. Do recepcji musi być podjazd dla wózków inwalidzkich. W sanitariacie ogólnodostępnym powinna być ubikacja i kabina natryskowa dla niepełnosprawnych, z poszerzonymi, w stosunku do standardowych, drzwiami. Jeden domek będzie przystosowany dla osób ze schorzeniami narządów ruchu - z podjazdem i specjalnymi toaletami. I większość tych robót już wykonano. Gotowe są m.in. toalety ogólnodostępne. Domek oznaczony literą G będzie miał pochylnię dla wózków inwalidzkich - jest już gotowa w stanie surowym. Bez tych zmian ,Oleńka" straciłaby prawo do używania nazwy camping. Automatycznie ośrodek zostałby urzędowo zdegradowany do niższego standardu. Teraz ma cztery gwiazdki, czyli maksimum w swojej kategorii. Czterokrotnie otrzymywał najwyższe wyróżnienie ,Mister Camping", przyznawane przez Polską Federację Campingu i Caravaningu.

,Oleńka" jest jedynym tego typu obiektem turystycznym w mieście. Camping został wybudowany w 1986 roku przez częstochowską firmą Budex. Ma 80 miejsc w domkach i 400 na polu namiotowym.

- Mamy bardzo dużo gości zagranicznych - mówi Dorota Leśniak, kierowniczka ośrodka. - Stanowią większość turystów, poza sierpniowym szczytem pielgrzymkowym. Mamy już stałych gości, którzy wcześniej rezerwują sobie miejsca. Przyjeżdżają do nas turyści z niemal całego świata, wielu Holendrów, Włochów, Francuzów, Niemców, Belgów. Gościliśmy też Andorczyków i Maltańczyków.

W miniony weekend w ,Oleńce" była 20-osobowa grupa z Holandii.
- Jeżdżę swoim wozem po całej Europie - mówi Hari Staamper. - Ten wasz camping nie jest gorszy od tych w Hiszpanii, Francji. Brakuje mi jedynie większych możliwości gotowania dla siebie.

Camping jest położony bardzo blisko Jasnej Góry. To bez wątpienia bardzo duży atut ,Oleńki". Do centrum miasta też jest blisko. Ośrodek jest znakomicie utrzymany, na miejscu jest bar. Turyści chwalą sobie miłą obsługę. Od kilku lat organizowany jest tutaj zlot caravaningu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto