Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystarczy pół godziny marszu czyli trzy tysiące kroków dziennie, żeby zmniejszyć ryzyko miażdżycy i zawału

(vig)
Barbara Jura zdecydowała się na pomiar cukru we krwi. Wynik ją ucieszył.
Barbara Jura zdecydowała się na pomiar cukru we krwi. Wynik ją ucieszył.
Co jest największym zagrożeniem dla serca, jak o nie dbać i leczyć mogli dowiedzieć się uczestnicy naukowej konferencji medycznej, zorganizowanej wczoraj w częstochowskim magistracie.

Co jest największym zagrożeniem dla serca, jak o nie dbać i leczyć mogli dowiedzieć się uczestnicy naukowej konferencji medycznej, zorganizowanej wczoraj w częstochowskim magistracie.

„Nie utrudniaj sercu bicia” głosiło hasło spotkania. Prelegenci podkreślali, że sytuacja zawałowców w naszym regionie zmieniła się, od kiedy powstały dwa ośrodki kardiologiczne: Częstochowskie Regionalne Centrum Chorób Serca i Naczyń pracujące przy szpitalu przy ul. Mickiewicza i pracownia hemodynamiki w lecznicy na Parkitce. Tu nowoczesnymi metodami leczy się pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym i zawałem serca oraz z innymi kardiologicznymi schorzeniami zagrażającymi życiu. Prowadzi się badania koronarografii i zabiegi angioplastyki wieńcowej.

– Najczęstszą przyczyną zawału serca jest miażdżyca. To plaga naszych czasów – mówi kardiolog Beata Zawadowicz. – Duże blaszki miażdżycowe dają ucisk w klatce piersiowej, ale małe blaszki nie powodują żadnych dolegliwości i często pacjent nie zdaje sobie sprawy, że jest chory. Jeśli mamy miażdżycę, o której nie wiemy, do pęknięcia blaszek miażdżycowych i zawału może doprowadzić nadmierny wysiłek fizyczny, stres, a nawet dzwonek budzika.

Jak zapobiec miażdżycy i w konsekwencji zawałowi serca? To bardzo proste – jak zapewniali wczoraj medycy. Leczenie farmakologiczne to tylko jeden z elementów profilaktyki. Ważne aby wyeliminować ze swojego stylu życia czynniki miażdżycogenne.

– Warto stosować dietę śródziemnomorską bogatą w warzywa i owoce, unikać tłuszczów zwierzęcych, słodyczy i soli kuchennej – mówi doktor Zawadowicz.

– Ważna jest też aktywność fizyczna, minimalny wysiłek – choć 30 minut marszu czyli trzy tysiące kroków dziennie. Trzeba jednocześnie rzucić palenie. Niebezpieczne jest też bierne palenie. Nie wolno dopuścić też do otyłości, która jest wrogiem serca i naczyń krwionośnych, sprzyja nadciśnieniu i cukrzycy. Małe dawki alkoholu, 1-3 drinki dziennie są korzystne dla zdrowia i hamują procesy miażdżycowe.

Trzeba też – jak podkreślali kardiolodzy – unikać stresu, znajdować czas na relaks, dużo się uśmiechać, a po porannym dzwonieniu budzika nie wstawać od razu z łóżka, tylko poleżeć kilka minut, aż minie stres wywołany nagłym dzwonkiem.

Uczestnicy konferencji nie tylko słuchali prelekcji medycznych, ale i chętnie mierzyli sobie ciśnienie oraz poziom cukru we krwi.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto