Wysokie mandaty lekceważenie opuszczonych rogatek i prędkość. Kierowca mercedesa zapłaci 2,5 tys. zł, 7 innnych osób zapłaci po 2 tysiące

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
35-letni kierowca z Częstochowy zapłaci 2,5 tysiąca zł mandatu za jazdę z prędkością 154 km/h na DK 91 w Siewierzu
35-letni kierowca z Częstochowy zapłaci 2,5 tysiąca zł mandatu za jazdę z prędkością 154 km/h na DK 91 w Siewierzu KPP w Będzinie
Udostępnij:
Nowy taryfikator mandatów nie przestaje zaskakiwać kierowców łamiących przepisy drogowe. Siedmiu z nich zostało ukaranych przez częstochowską policję mandatami w wysokości po 2 tysiące zł za wjeżdżanie na przejazdy po opuszczeniu zapór lub zlekceważenie czerwonego światła.

Od 1 stycznia 2022 roku w całej Polsce obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Kierowcy z naszego regionu przekonują się, jak surowe konsekwencje czekają tych, którzy łamią przepisy. W ciągu zaledwie dwóch dni siedmiu kierowców został ukaranych przez częstochowską policję za łamanie przepisów w okolicach przejazdów kolejowych. Lekceważyli oni czerwone światło albo wjeżdżali na tory mimo opuszczonych po jednej stronie jezdni zapór.

- Zostali oni ukarani mandatami w wysokości 2 tysięcy zł. Maksymalna kara za to wykroczenie to 4 tysiące zł - mówi Sabina Chyra-Giereś, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Warto pamiętać, że równie wysokie kary grożą pieszym wchodzącym na tory po opuszczeniu zapór.

Nie są to wcale rekordowa mandaty w regionie częstochowskim. Już na początku roku mandat 2,5 tysiąca zł nałożono na pijanego rowerzystę w Witkowicach, który miał 2,5 promila alkoholu.

Jechał 154 km/h na DK 91 w Siewierzu

2500 zł mandatu otrzymał również 35-letni kierowca z Częstochowy, który został ukarany za jazdę z prędkością 154 km/h na DK 91 w Siewierzu.

2 stycznia około godziny 15.20 na drodze krajowej 91 w Siewierzu policjanci zauważyli kierującego, który znacząco przekraczał prędkość, stwarzając tym samym zagrożenie dla siebie i innych uczestników drogi.

- 35-letni mężczyzna na ograniczeniu prędkości do 70 km/h rozwinął prędkość sięgającą 154 km/h. Brawurową jazdę kierowcy uwiecznił policyjny wideorejestrator. Miejmy nadzieję, że nałożona przez policjantów kara wpłynie na ostrożniejsze operowanie pedałem gazu przez mieszkańca Częstochowy - informuje będzińska policja.

Kary dla pijanych kierowców

Będzińscy policjanci eliminują również z ruchu pijanych kierowców. Im także grożą poważniejsze konsekwencje. W ciągu ostatnich dni zatrzymali ni łącznie 10 kierujących, którzy odpowiedzą przed sądem za przestępstwa.

Mundurowi zatrzymali 7 kierujących, którzy poruszali się za kierownicą samochodu w stanie nietrzeźwości, rekordzistą był 40-letni będzinianin, „wydmuchując” ponad 3,5 promila alkoholu na policyjnym urządzeniu. W dodatku stróże prawa zatrzymali dwóch kierujących, którzy nie stosowali się do wyroków sądowych w sprawie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W ręce mundurowych „wpadł” również 35-letni mieszkaniec Wojkowic, który kierował samochodem marki Volvo pomimo cofniętych uprawnień.

Jazda w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które oprócz 2-letniego więzienia, grozi wysoka grzywna, co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów oraz obligatoryjna kara finansowa w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Za kolejne prowadzenie pojazdu po pijanemu, sąd orzeka nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości co najmniej 10 tys. złotych.

Nowe kary dla pijanych kierowców

Prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu to przypadek, w którym kierująca osoba ma we krwi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. Dla badania alkomatem oznacza to wynik w przedziale od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w litrze wydychanego powietrza. Zgodnie z polskim prawem prowadzenie pojazdu mechanicznego w takim stanie jest wykroczeniem.

Obecnie znowelizowany artykuł 87 Kodeksu wykroczeń brzmi następująco: „Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych”. Natomiast sąd ma teraz dużo większą elastyczność i może orzec nawet karę w wysokości 30 tysięcy złotych.

Wysokie mandaty za inne wykroczenia

Tak było w przypadku szofera z peugeota, który na rondzie Obwiednia Południowa – Wodzisławska w Rybniku nie ustąpił pierwszeństwa i uderzył w bok chryslera. Zdarzenie miało miejsce 1 stycznia.

- Kierowca otrzymał mandat w wysokości 1100 złotych i 6 pkt karnych – mówi aspirant Bogusława Kobeszko, rzecznik rybnickiej policji.

W 2021 roku byłoby to jeszcze 220 złotych. Policjanci z rybnickiej drogówki w pierwszych dniach nowego roku zatrzymali także ośmiu kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość.

- W 7 przypadkach skończyło się na mandatach po 800 złotych i 6 punktach karnych. W jednym przypadku mandat wyniósł 1000 złotych i 8 punktów – mówią policjanci.

W pierwszych trzech dniach nowego roku na drogach powiatu wodzisławskiego wystawiono 72 mandaty karne za wykroczenia drogowe. - Przy czym najwyższym był mandat w wysokości 1050 złotych, za spowodowanie kolizji drogowej - mówią policjanci z wodzisławskiej komendy.

Pierwszą „ofiarą” nowego taryfikatora w Raciborzu był 21-letni mężczyzna, który na Brzeskiej popełnił wykroczenie.
Do zdarzenia doszło 1 stycznia o godzinie 23.35 na ul. Brzeskiej w Raciborzu-Brzeziu. Mężczyzna wyprzedzał swoją hondą jadącego przed nim opla. Dodatkowo manewr ten wykonał na przejściu dla pieszych. Policjanci ukarali go mandatem w kwocie 1500 zł.

W Żorach policjanci nałożyli w ciągu pierwszych trzech dni nowego roku na kierowców 10 mandatów, z czego największy opiewał na kwotę - bagatela - 1020 złotych. - To był mandat za spowodowanie kolizji. Łącznie w pierwszych trzech dniach stycznia wystawiliśmy 12 mandatów, najwięcej, bo dziewięć z nich było za przekroczenie prędkość - mówią mundurowi.

Dwa razy więcej mandatów względem sąsiednich Żor wystawili policjanci z Jastrzębia-Zdroju, gdzie ukarano w sumie 24 kierowców. 10 wśród nich w portfelu odczuje skutki zbyt brawurowej jazdy. Najwyższą karę opiewającą na 1300 złotych otrzymała z kolei kobieta, która spowodowała kolizję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie