Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypadek w Jaskini Studnisko: Opiekunowie nie mieli uprawnień, a jaskinia była źle oznakowana

Bartłomiej Romanek
Wypadek w Jaskini Studnisko: Trzech opiekunów odpowie za nieumyślne spowodowanie śmierci 16-letniej Natalii K. Mężczyźni 2 czerwca wprowadzili do Jaskini Studnisko siedmioro gimnazjalistów. Niestety podczas nocnej wyprawy zginęła 16-latka, którą przygniótł głaz.

Wypadek w Jaskini Studnisko: jest akt oskarżenia

Prokuratura Rejonowa w Częstochowie skierowała do Sądu Rejonowego, akt oskarżenia przeciwko Marcinowi R., Jarosławowi T. i Damianowi W., dotyczący nieumyślnego spowodowania śmierci Natalii K., do którego doszło w Jaskini Studnisko w Olsztynie k. Częstochowy.

2 czerwca 2014 roku oskarżeni wprowadzili do Jaskini Studnisko 7 gimnazjalistów. Jaskinia była wówczas wyłączona z możliwości eksploracji. Ponadto wprowadzający nie posiadali uprawnień do prowadzenia taternictwa jaskiniowego i uprawnień do opieki nad osobami małoletnimi.

- Niezachowanie przez podejrzanych wymaganych reguł ostrożności spowodowało obsunięcie się kamieni w korytarzu zawaliskowym, prowadzącym na dno jaskini, które przygniotły pokrzywdzoną. Na skutek przygniecenia kamieniami, Natakia K. doznała poważnych obrażeń głowy, w wyniku których zmarła - mówi Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

- W toku postępowania zebrano obszerny materiał dowodowy w postaci zeznań świadków (m.in. uczniowie biorący udział w wyprawie do jaskini, nauczyciele, osoby prowadzące akcję ratunkową), oględzin miejsca zdarzenia oraz dokumentacji dotyczącej organizacji wycieczki szkolnej. Jednym z dowodów w śledztwie jest także opinia biegłego sądowego ds. taternictwa jaskiniowego, wydana po przeprowadzonej wizji. Z opinii biegłego sądowego ds. taternictwa jaskiniowego wynika, że Jaskinia Studnisko jest jaskinią bardzo niebezpieczną, do której wycieczki szkolne nie powinny być wprowadzane. Według biegłego prawdopodobną przyczyną osunięcia się kamieni było naruszenie stabilności zawaliska przez któregoś z uczestników wyprawy, gdyż w jaskiniach krasowych na ogół do obsunięć nie dochodzi samoistnie - dodaje prokurator Ozimek.

Prokurator przedstawił 3 mężczyznom zarzuty popełnienia przestępstwa nieumyślnego spowodowania śmierci 16-letniej uczennicy Natalii K. oraz zarzuty popełnienia przestępstwa narażenia uczestników wyprawy do jaskini na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a także nieumyślnego spowodowania u 5 uczniów lekkich obrażeń ciała. Przesłuchani w charakterze podejrzanych mężczyźni nie przyznali się do zarzucanych im przestępstw i odmówili złożenia wyjaśnień. Grozi im nawet 5 lat więzienia.

Jak się okazuje wśród czynników, które spowodowały tragedię, mogło się znaleźć nieodpowiednie oznakowanie Jaskini Studnisko. Po zakończeniu śledztwa Prokuratura Rejonowa w Częstochowie wystąpiła do Wojewody Śląskiego, Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Wójta Gminy Olsztyn o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających na obszarze rezerwatu przyrody Sokole Góry.

- Z ustaleń tego postępowania oraz śledztwa, które dotyczyło wypadku śmiertelnego w dniu 23 listopada 2013 roku w Jaskini Urwista wynika bowiem, że obydwie jaskinie nie były prawidłowo oznakowane - twierdzi Ozimek.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto