MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów samorządowych 2024 w Starczy. Wiemy, kto został wójtem!

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wójtem zostanie Przemysław Krzyczmanik, który zwyciężył w pierwszej turze
Wójtem zostanie Przemysław Krzyczmanik, który zwyciężył w pierwszej turze Facebook Przemysław Krzyczmanik
Wybory samorządowe w gminie Starcza. W niedzielę 7 kwietnia mieszkańcy wybierali między innymi wójta. O stanowisko ubiegało się trzech kandydatów. Znamy wynik po podliczeniu 100 proc. głosów w gminie. Wójtem zostanie Przemysław Krzyczmanik, który zwyciężył w pierwszej turze.

Wyniki wyborów samorządowych 2024 w Starczy. Wiemy, kto został wójtem!

W gminie Starcza sześciu kandydatów ubiegało się o fotel wójta. Byli to:

  • Przemysław Krzyczmanik - 41-latek, startujący z Komitetu Wyborczego Wyborców Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni (wykształcenie wyższe),
  • Jerzy Puszczewicz - 49-letni mieszkaniec Koziegłów, startujący z Komitetu Wyborczego Wyborców Jerzy Puszczewicz (wykształcenie średnie techniczne),
  • Tomasz Zacharjasz - 35-letni mieszkaniec Częstochowy, startujący z Komitetu Wyborczego Wyborców Wspólnie dla Naszej Gminy Starcza (wykształcenie wyższe).

Podliczono już głosy z 5 na 5 obwodów głosowania.

Mieszkańcy zdecydowali, że nowym wójtem będzie Przemysław Krzyczmanik, który zdobył 995 głosów (62,23%). Jego kontrkandydaci mieli natomiast - Tomasz Zacharjasz 336 głosów (21,01%) oraz Jerzy Puszczewicz 268 głosów (16,76%).

Kandydaci na prezydenta, burmistrza, wójta

Kandydat na prezydenta, burmistrza, wójta - aby wygrać - musi zebrać więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli nie można na tej podstawie wyłonić wygranego, organizuje się drugą turę wyborów. Odbywa się to czternastego dnia po pierwszym głosowaniu.

W drugiej turze wybiera się spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze zebrali największą liczbę głosów. Może się zdarzyć tak, że więcej niż dwóch kandydatów zdobędzie liczbę głosów uprawniających do kandydowania w drugiej turze. W takiej sytuacji o dopuszczeniu kandydata do wyborów w ponownym głosowaniu rozstrzyga większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów otrzymał większe poparcie, a jeżeli liczba tych obwodów byłaby równa – rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez gminną komisję wyborczą.

W drugiej turze wygrywa kandydat, który zebrał większą liczbę ważnie oddanych głosów. Ponownie może się zdarzyć, że kandydaci zbiorą równą liczbę głosów. W takim przypadku wygranym zostaje ten, który w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał więcej głosów niż drugi kandydat.

Druga tura wyników samorządowych odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia.

Na naszych stronach internetowych podajemy wyniki kolejnych prezydentów, burmistrzów, wójtów, a także do rad gmin, powiatów i sejmiku województwa. Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto