MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyłóż swoje pieniądze, a fundusz pomoże

mu
Pod koniec lipca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatwierdził kolejną grupę projektów wskazanych przez ministra środowiska do współfinansowania przez fundusz ISPA.

Pod koniec lipca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatwierdził kolejną grupę projektów wskazanych przez ministra środowiska do współfinansowania przez fundusz ISPA. W grupie tej znalazła się Częstochowa, Mielec, Szczecin i Radom. Na inwestycje w tych 4 miastach Unia Europejska przeznaczy ponad 211 mln euro. Jak poinformowała rzeczniczka NFOŚiGW Jolanta Czudak-Kieresz, środki z unijnego funduszu ochrony środowiska ISPA są przyznane do 2006 r. Ale mogą być udzielane tylko do momentu integracji Polski z UE. - Dlatego należy się starać, żeby z nich szybko skorzystać - dodała Jolanta Czudak-Kieresz. - Nasz Fundusz odpowiada za przygotowanie programów. Następnie wnioski trafiają do agend unijnych. W tym roku Komisja Europejska zatwierdziła już 7 projektów inwestycji z Polski.

Będzie lepsza woda z Wierzchowiska

Pomoc unijna kierowana jest tylko do tych gmin, które wyłożą najpierw własne środki na inwestycje ekologiczne. - Realizacja inwestycji w naszym mieście rozpocznie się pod koniec tego roku - informuje Elżbieta Pomałecka z wydziału strategii, rozwoju i promocji Urzędu Miejskiego w Częstochowie. Planuje się kompleksowe uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej w mieście m.in. poprzez modernizację oczyszczalni i budowę stacji uzdatniania wody. Inwestycję będziemy mogli rozpocząć dzięki kredytom uzyskanym na korzystnych warunkach z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt częstochowski ma kilka segmentów. Przede wszystkim zostanie wybudowana stacja uzdatniania wody przy ujęciu Wierzchowisko. - W wodzie z tego ujęcia za dużo jest azotanów - informuje Elżbieta Pomałecka. - Z badań przeprowadzonych przez zakład wodociągów wynika, że zbyt wielka ilość azotanów w wodzie wywołana jest przenikaniem do gleby ścieków komunalnych. Dlatego też przy wsparciu środków unijnych chcemy rozbudować sieć kanalizacyjną w północnych dzielnicach Częstochowy. Taka sieć zostanie też rozbudowana w gminie Mykanów, na terenie której znajduje się ujęcie Wierzchowisko oraz w innych gminach, np. Mirowie.

W Częstochowie chcą też wybudować sektor osadowy w Centralnej Oczyszczalni Ścieków. - Dzięki temu osady, które teraz trudno zagospodarować, będą suszone, a następnie spalane w cementowni w Rudnikach - wyjaśniają w wydziale strategii.

Pieniądze z Unii mają też wesprzeć rozbudowę oczyszczalni w Rybnej.

Warto się bić o 4 mld euro

Po przystąpieniu Polski do Unii też mogą napłynąć do nas ogromne "ekologiczne pieniądze". - Na ochronę środowiska w latach 2004-2006 ze środków strukturalnych UE Polska może uzyskać 4 mld euro - poinformował minister środowiska Stanisław Żelichowski. - To, czy je wykorzystamy, zależy m.in. od przygotowanej przez samorządy dokumentacji, i tego, ile na ten cel przekaże Polska.

Kto chce otrzymać pieniądze z Unii, musi do lipca 2003 r. przedstawić programy działań inwestycyjnych w zakresie ochrony środowiska. Samorządy powinny planować inwestycje ekologiczne na większą skalę niż np. jedna gmina. Dłaczego? Bo od 2004 roku pomoc Unii będą mogły uzyskać tylko inwestycje ekologiczne, których wartość przekracza 10 mln euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto