Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyglądają niesamowicie. Oto parki jasnogórskie jesienią. Spotkasz w nich wiewiórki i kaczki, a pod nogi spadną Ci kasztany

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Tak wyglądają parki jasnogórskie jesienią. Prawda, że pięknie?

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądają parki jasnogórskie jesienią. Prawda, że pięknie? Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
Jeżeli szukacie miejsca na spacer w pierwszy weekend października, który stoi pod znakiem przepięknej, jesiennej pogody, możecie się wybrać do parków jasnogórskich, aby odpocząć z całą rodziną. Szum drzew i spadające pod nogi liście oraz kasztany to najlepszy sposób na chwilę relaksu i odpoczynek od codziennych trosk.

Jesień to idealny moment, aby wybrać się na spacer do parków podjasnogórskich. Pierwszy weekend stoi pod znakiem wspaniałej pogody. Jest ciepło i słonecznie, a nawet stosunkowo mocny wiatr jest atutem. Jego podmuchy spowodują, że w parkach ukoi nas szum drzew, a pięknych, kolorowych liści i kasztanów nie będziemy musieli daleko szukać, bo po prostu spadną nam pod nogi.

W Parku im. S. Staszica i Parku 3 Maja spotkamy gołębie i kaczki, a w stawach w pierwszych z tych parków ryby. Częstochowianie chętnie przychodzą tutaj, aby dokarmić zwierzęta. A w parkach można przy odrobinie szczęścia i spostrzegawczości wypatrzeć wiele różnych gatunków ptaków, a nawet wiewiórki.

Dzieci mogą się pobawić na jednym z placów zabaw, są również miejsca, aby zagrać w szachy. To wszystko sprawia, że parki jasnogórskie to idealne miejsce na jesienny spacer. Tym bardziej, że w parku nie ma tłumów, a to zapewni nam komfortowy wypoczynek.

Parki podjasnogórskie lub jasnogórskie

Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta w Częstochowie, parki podjasnogórskie, czasami nazywane parkami jasnogórskimi – dwa parki miejskie w Częstochowie, w dzielnicy Podjasnogórskiej – Park im. Stanisława Staszica oraz Park 3 Maja. Położone są one pomiędzy dzielnicą Śródmieście a klasztorem na Jasnej Górze, który otaczają od strony wschodniej.

Granice parków wyznaczone zostały w latach 1819-1826 przy wytyczaniu Alei Najświętszej Maryi Panny, a zagospodarowanie terenu rozpoczęto w 1843 roku. Wraz z Aleją Henryka Sienkiewicza zajmują powierzchnię 11,8 ha. Bogate i przedstawiające wysoką wartość historyczną wyposażenie i budowle parków, stały się powodem uznania ich za pomnik historii Polski.
Parki podjasnogórskie leżą na wschodnim zboczu Jasnej Góry, na wysokościach od 260 do 280 m n.p.m.. Park im. Stanisława Staszica zajmuje powierzchnię 5,4470 ha, a park 3 Maja – 6,3870 ha.

Układ obydwu parków jest podobny, opiera się na jedynym głównym ciągu pieszym przebiegającym po przekątnej i odchodzącej sieci dróg, prowadzących głównie do obiektów i miejsc wypoczynku znajdujących się w parkach. Na terenie parków znajdują się pawilony wystawowe, zarządzane przez Muzeum Częstochowskie.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto