Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2023 w Częstochowie. Incydenty wyborcze. Frekwencja

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Od godziny 7 rano w niedzielę 15 października mieszkańcy Częstochowy i powiatów kłobuckiego, myszkowskiego, lublinieckiego i częstochowskiego głosują w wyborach parlamentarnych.

Frekwencja z godziny 12.00

Tomasz Doruchowski, dyrektor biura KBW w Częstochowie, przekazał że na terenie regionu najwyższą frekwencję odnotowano w mieście Częstochowa – wyniosła 25,51 proc. Najmniej uprawnionych poszło do urn w gminie Ciasna – 15,97 proc.

- Kłobuck: 19,19 proc, Lubliniec: 23,25 proc. i Myszków: równe 23 proc. – mówi Tomasz Doruchowski o wynikach frekwencji w stolicach powiatów.

Częstochowska policja otrzymała zgłoszenia

Zgłoszenia dotyczące pytań w sprawie wydawania kart do referendum otrzymała częstochowska policja.

- Mamy informację o naruszeniu tego typu przepisu natomiast pracujemy nad tym i sprawdzamy czy faktycznie doszło do zdarzenia. Zgłoszenia trafiły do komisariatu V, IV i I, czyli z terenu Częstochowy - mówi aspirant sztabowy Barbara Poznańska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Wśród incydentów w regionie częstochowskim najpoważniejszy dotyczył powieszenia banneru zachęcającego do głosowania na jednego z kandydatów. Sprawę bada policja.

Wcześniej pisaliśmy

W Częstochowie i regionie wybory parlamentarne rozpoczęły się punktualnie o godzinie 7. Do częstochowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego nie dotarły żadne sygnały o tym, żeby gdziekolwiek lokale zostały otwarte z opóźnieniem.

W regionie częstochowskim do obsadzenia jest 7 mandatów w sejmie i 2 w senacie.

Jak oddać głos?

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości; dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania. Jeśli zaś wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

W lokalach wyborczych na wyborców będą czekały trzy jednostronicowe karty do głosowania. Na jednej karcie znajdą się listy kandydatów do Sejmu zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami). Druga karta będzie zawierała nazwiska kandydatów do Senatu. Trzecia karta będzie zawierała cztery pytania referendalne.

Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę. Z kolei w referendum ogólnokrajowym na każde z pytań będzie można udzielić tylko jednej odpowiedzi: TAK lub NIE.

Kandydatów do Senatu wybieramy w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych.

Wstępne informacje o frekwencji będą znane po godz. 13, a później po 18.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto