Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WOŚP 2023 w Częstochowie Koncerty, morsowanie i biegi. Finał wrócił na plac Biegańskiego - zobacz ZDJĘCIA!

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Finał WOŚP 2023 w Częstochowie. Biegi, morsowanie i koncerty
Finał WOŚP 2023 w Częstochowie. Biegi, morsowanie i koncerty 1-29 Piotr Ciastek, 30-35 PL, 36-68 Marek Tęcza, 69-86 PL, 88-100 KG
W niedzielę 29 stycznia odbył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po pandemicznych finałach, w tym roku częstochowski sztab WOŚP zorganizował na placu Biegańskiego koncerty. Dzień wcześniej odbył się tradycyjnie już XI Częstochowski Bieg "Policz się z cukrzycą".

WOŚP w Częstochowie

Tegoroczny finał WOŚP odbywa się pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą - zagramy dla wszystkich, małych i dużych”. Datki przeznaczone zostaną na zakup sprzętu medycznego do szybkiej identyfikację bakterii, którymi zakażenie może prowadzić właśnie do sepsy.

Jak co roku, Częstochowa z okazji kolejnego Finału WOŚP przygotowała wiele atrakcji. Wśród nich znalazło się m.in. morsowanie, zajęcia z pierwszej pomocy i turniej siatkarski. Od rana w miasto wyruszyło z puszkami 507 wolontariuszy.

W tym roku na plac Biegańskiego wróciła festiwalowa scena muzyczna. Gościem specjalnym tegorocznego finału jest zespół Loka. Na scenie pojawili się też Era Band, Taki Blues Band, Amelia Cierpiał z zespołem, Dzika plaża, czy Habakuk.

Na głównym placu miasta nie zabrakło też gorącej grochówki, której doglądali strażacy. Każdy mógł spróbować zupy i się rozgrzać. Nie brakowało też stoisk z jedzeniem i piciem. Na placu Biegańskiego zrobił się mały jarmark.

Największe powodzenie mieli mali wolontariusze, a także ci przebrani i kwestujący ze zwierzętami.

- Zbieram pieniążki już drugi raz. Jest trochę zimno, ale mam już dużo monet, które mi brzęczą - mówił pięcioletni Alek, który kwestował z rodzicami.

Bieg i morsowanie

W sobotę 28 stycznia odbył się z kolei XI Częstochowski Bieg "Policz się z cukrzycą". Wśród sportowych imprez nawiązujących do WOŚP odbyło się też morsowanie w Parku Lisiniec. W niedzielę można było też wziąć udział w X Śląskiej Integracji Terenowej.

Na walkę z sepsą

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.

Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów.

W Polsce, ze względu na brak krajowego rejestru, nie istnieją wiarygodne dane na temat zapadalności na sepsę, co znacznie utrudnia działania mające na celu jej zapobieganie i zwalczanie. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia analizowanych przez NIK wynika, że liczba dorosłych hospitalizowanych w Polsce z powodu sepsy wynosi około 20 tys. rocznie, jednak wartość ta na pewno jest niedoszacowana. Wyniki badań punktowych prowadzonych w akredytowanych oddziałach intensywnej terapii w latach 2012-2013 wskazują, że liczba przypadków sepsy wynosiła co najmniej 50 tys. rocznie, a współczynnik umieralności wyższy niż umieralność z powodu nowotworów układu oddechowego czy zawału serca. Ponadto w raporcie NIK z 2018 roku na temat zakażeń szpitalnych podkreśla się konieczność wdrożenia pilnych działań w obszarze zapobiegania, monitorowania i leczenia sepsy.

Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia - optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń - umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto