Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Województwo górnośląskie jako połączenie śląskiego i opolskiego? Stanowisko RAŚ i ŚPR

Redakcja
Województwo górnośląskie powinno powstać z województwa śląskiego i opolskiego - takie jest dążenie ŚPR i RAŚ. Ruch Autonomii Śląska dodatkowo zaproponował wyłączenie konkretnych powiatów. Zobaczcie mapkę
Województwo górnośląskie powinno powstać z województwa śląskiego i opolskiego - takie jest dążenie ŚPR i RAŚ. Ruch Autonomii Śląska dodatkowo zaproponował wyłączenie konkretnych powiatów. Zobaczcie mapkę
Górnośląskie zamiast śląskiego – Śląska Partia Regionalna postrzega inicjatywę zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie, podniesioną przez grupę lokalnych stowarzyszeń, jako zachętę do dyskusji o sprawach wykraczających swym znaczeniem poza kwestię administracyjnej nomenklatury. Ruch Autonomii Śląska popiera połączenie województwa śląskiego z opolskim. Na jakich zasadach?

Śląska Partia Regionalna i Ruch Autonomii Śląska wydały oświadczenia w sprawie zmian nazwy województwa śląskiego. Oba podkreślają konieczność połączenia ziem śląskich, leżących obecnie w granicach województw śląskiego i opolskiego.

Oświadczenie Śląskiej Partii Regionalnej

Środowiska śląskich regionalistów od lat postulują zasadniczą zmianę postrzegania przez władze Rzeczypospolitej potencjału tradycyjnych tożsamości, związanych z historycznymi krainami, współtworzącymi państwo polskie w jego obecnym kształcie. W tożsamościach tych widzieć należy nie zagrożenie, lecz szansę na twórcze wykorzystanie społecznej energii.

Niestety, myślenie to nie legło u podstaw reformy administracyjnej z roku 1999, której twórcy zlekceważyli więzi historyczne i kulturowe, a często także wolę samych zainteresowanych – mieszkańców ziem, przypisywanych arbitralnie w rządowych gabinetach do nowych jednostek.

ZOBACZ:
https://slaskie.naszemiasto.pl/wojewodztwa-slasko-malopolskie-to-pomysl-stowarzyszenia/ar/c8-5000750

ŚPR: Scalić województwo śląskie i opolskie

W efekcie Górny Śląsk podzielony został między dwa województwa, a jego wschodnią część złączono w jednym administracyjnym tworze z ziemiami małopolskimi. Z perspektywy czasu oczywistym jest, że błędem było utrzymanie województwa opolskiego o niewielkiej populacji, należącego przy tym do najszybciej wyludniających się w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE:
Jeszcze Śląsk czy już Małopolska? Zobacz LISTĘ miast, które na pewno nie są śląskie

Doświadczenia dwudziestu lat obowiązywania obecnego podziału państwa stanowić powinny podstawę do wniosków, które nie ograniczą się do zmiany nazwy województwa. Zamiast dostosowywać tę ostatnią do obecnego kształtu jednostki administracyjnej, postąpić należy odwrotnie, scalając podzielone dziś ziemie górnośląskie, a mieszkańców pogranicza śląsko-małopolskiego pytając o wolę pozostawania w granicach województwa górnośląskiego.

Rozwiązanie takie pozwoli z jednej strony zapobiec rozmywaniu śląskości, z drugiej uniknąć poczucia arbitralnego włączania do śląskiej wspólnoty mieszkańców obszarów o odmiennym, historycznie ukształtowanym kulturowym obliczu.

W imieniu Śląskiej Partii Regionalnej
Marek Nowara – Przewodniczący Zarządu

Oświadczenie Ruchu Autonomii Śląska

Ruch Autonomii Śląska włącza się do dyskusji na temat proponowanej przez beskidzkie stowarzyszenia zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie. Właśnie autonomiści wydali oświadczenie.

- W wyniku reformy administracyjnej z 1999 r. terytorium państwa podzielono na szesnaście województw. Powstało również województwo śląskie, które w połowie składa się z terenów śląskich, a w połowie z małopolskich. Zamieszkują je ludzie o odmiennej wrażliwości historycznej i bagażu kulturowym, ale również na co dzień zmagający się z różnymi problemami natury gospodarczej - przyznaje RAŚ i wzywa do debaty.

Zdaniem RAŚ, kierunek zmian reformy administracyjnej, powinien zostać wyznaczony tak, aby tereny 4 powiatów i jednego miasta utworzyły odrębne województwo lub zostały włączone do województw sąsiednich, a na pozostałych, nieśląskich obszarach woj. śląskiego (Zagłębie Dąbrowskie, Jaworzno, Żywiec, Bielsko-Biała itd.) zostały przeprowadzone konsultacje, w których mieszkańcy sami określą czy chcą pozostać w województwie śląskim.

W województwie śląskim nie powinny się znaleźć:

  1. powiat zawierciański,
  2. powiat częstochowski,
  3. powiat kłobucki,
  4. powiat myszkowski
  5. Częstochowa

- Proces reformy wymaga konsensusu społecznego, dlatego jesteśmy zdania, iż od początku powinien zostać rozpisany na co najmniej kilka lat, tak aby możliwa była minimalizacja jego kosztów - twierdzi podpisany pod oświadczeniem przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik.

- Jednym z głoszonych przez nas od lat postulatów jest utworzenie jednego województwa górnośląskiego, którego tereny obejmą obszary Górnego Śląska znajdujące się dzisiaj w województwach opolskim i śląskim. Uważamy, że takie rozwiązanie pozwoli zachować naszą wspólną pamięć historyczną, a nade wszystko umożliwi, w oparciu o wspólną tożsamość, budowę
dynamicznego, nowoczesnego, europejskiego regionu - Jerzy Gorzelik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto