Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie zostanie przekształcony w szpital zakaźny. Pacjenci trafią na oddziały do innych szpitali

BR
Kilka dni temu przed szpitalem na Parkitce odbyły się strażackie ćwiczenia
Kilka dni temu przed szpitalem na Parkitce odbyły się strażackie ćwiczenia Bartłomiej Romanek
Nie jeden, a dwa szpitale w województwie śląskim zostaną przekształcone w szpitale zakaźne. Do Szpitala Rejonowego w Raciborzu, o którym już wcześniej była mowa, dołączył Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Parkitce.

W czwartek, 12 marca, Łukasz Szumowski, minister zdrowia poinformował, że resort podjął decyzję, by 19 placówek medycznych przekształcić w szpitale zakaźne. Takie wytyczne zostały już przekazane wojewodom. Wśród tych szpitali znalazły się dwie placówki z województwa śląskiego - Szpital Rejonowy w Raciborzu oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie.

Jak udało się nam dowiedzieć w szpital zakaźny w Częstochowie zostaną przekształcone obydwie placówki - zarówna ta przy ul. Bialskiej, jak i przy PCK. - To prawdopodobne rozwiązanie. Pacjenci z innych oddziałów będą przewożeni lub kierowani do innych szpitali - mówi Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

- Organizujemy sieć szpitali jednoimiennych, zakaźnych – mówi prof. Szumowski. - Wczoraj odbyła się konferencja z wojewodami. Taki dodatkowy szpital zakaźny powstanie w każdym województwie, a w większych regionach dwa. Te placówki będą zajmować się tylko osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Zależy nam na tym, by minimum 10 proc. miejsc w przekształconych placówkach to były łóżka respiratorowe. Wiemy, że one są potrzebne, gdy dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia chorych - dodał.

Minister zdrowia podkreślał, że NFZ zapłaci za pozostawanie w gotowości takich placówek. - Zgodnie z przewidywaniami ekspertów za chwilę będziemy mieć 100, a za tydzień 1000 pacjentów zakażonych koronawirusem i musimy się do tego przygotować – mówi prof. Szumowski. – Czy tych przypadków będzie coraz więcej czy mniej teraz to głównie zależy od tego czy będziemy pozostawać w izolacji przez najbliższe dwa tygodnie.

W Polsce badania diagnostyczne w kierunku koronawirusa prowadzi 15 laboratoriów. Minister zapowiedział, że rozważane jest włączenie do diagnostyki także laboratoriów w jednostkach klinicznych klasy BSL-2, które spełniają wymagania Światowej Organizacji Zdrowia

Minister zdrowia podkreślił, że liczba testów będzie gwałtownie wzrastać. - Kiedyś wysokie prawdopodobieństwo zakażenia dotyczyło osób, które przyjechały np. z Chin czy Włoch i u nich robiliśmy testy, a teraz testujemy coraz więcej osób, które miały kontakt z zakażoną osobą – mówi Szumowski. - Zatem zmieniamy tryb postępowania i zaczynamy testować tych, którzy są kierowani do kwarantanny.

Minister zdrowia podał, że mamy kilkadziesiąt tysięcy testów i podpisywane są umowy na kolejne dostawy. – Światowa Organizacja Zdrowia sprawdza czy szybkie testy przesiewowe mogą być wykorzystywane – powiedział prof. Szumowski. – Jeśli tylko taka rekomendacja się pojawi, natychmiast będziemy je wdrażali do użycia.

Minister zdrowia podkreślił, że jest już możliwość odbycia teleporad u lekarzy rodzinnych i specjalistów w przychodniach specjalistycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto