Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WOJ. ŚLĄSKIE: Tymi drogami jeździmy po śmierć. Czekamy na Wasze zgłoszenia [AKCJA]

Michał Wroński
325 osób zginęło w ciągu ostatnich trzech lat na drogach krajowych w województwie śląskim
325 osób zginęło w ciągu ostatnich trzech lat na drogach krajowych w województwie śląskim Fot. Piotr Krzyżanowski
Najgorzej jest na "wiślance" na południe od Żor oraz na trasach wylotowych z Lublińca, Rybnika i Częstochowy, między Bielskiem-Białą a Żywcem, a także na dojeździe do czeskiej granicy w Chałupkach.

Podane wczoraj przez ekspertów z Politechniki Gdańskiej i Polskiego Związku Motorowego statystyki wypadków nie pozostawiają wątpliwości - to właśnie na tych trasach naszego regionu najczęściej można było stracić zdrowie i życie. Jazda po większości głównych dróg krajowych w Śląskiem wiąże się z tzw. wysokim poziomem ryzyka.

Tymczasem drogowcy próbują nas uspokoić i zapewniają, że ostatnio ukończono kilka ważnych inwestycji na niebezpiecznych trasach województwa. Czy na pewno ograniczyły one liczbę wypadków? Raport potwierdził natomiast, że najbezpieczniejsze są autostrady - zarówno cały śląski fragment A4, jak też krótki odcinek A1 od Sośnicy do Bełku uznano za trasy o niewielkim ryzyku dla kierowców.

Na koniec jeszcze jedna informacja: drogi w naszym województwie są i tak lepsze niż w Świętokrzyskiem czy na Lubelszczyźnie. Pociesza nas to?

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej wraz z ekspertami Polskiego Związku Motorowego oraz Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej sprawdzili, ile wypadków wydarzyło się w ciągu ostatnich trzech lat na poszczególnych odcinkach dróg krajowych w Polsce. Następnie porównali to z liczbą samochodów przejeżdżających tymi trasami i na tej podstawie określili, gdzie prawdopodobieństwo śmierci lub ciężkich obrażeń jest największe.

Przedstawiony obraz nie nastraja do optymizmu. Okazuje się, że połowa wszystkich "krajówek" to "czarne odcinki" o najwyższym poziomie ryzyka. Najgorzej jest na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Kotlinie Kłodzkiej. Niewiele lepiej na Warmii oraz w woj. świętokrzyskim.

- W województwie śląskim sytuacja wyraźnie się poprawiła. O ile w latach 2006- 2008 czarne odcinki stanowiły tutaj aż 55 procent ogółu dróg krajowych, to teraz ich odsetek spadł do 33 procent. Ciągle natomiast województwo śląskie znajduje się wśród tych regionów, gdzie występuje największe ryzyko indywidualne dla rowerzystów i motocyklistów - podkreśla Małgorzata Romanowska z Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej.

Niezła pozycja naszego regionu to głównie zasługa autostrad. Na całym śląskim odcinku A4 (także do samego Krakowa) ryzyko dla kierowców określono jako małe. Jeszcze lepiej jest na krótkim odcinku autostrady A1 z Sośnicy do Bełku. Wysokie notowania otrzymał też odcinek "wiślanki" z Katowic do Żor oraz prowadzący do słowackiej granicy kawałek DK69 w okolicy Lalik i Zwardonia.

Poza tymi odcinkami sytuacja wygląda już dużo gorzej. Niemal cała reszta dróg krajowych w regionie (w sumie ponad połowa ogółu) została zakwalifikowana jako trasy stwarzające duże i bardzo duże ryzyko dla podróżujących nimi kierowców.

Z taką oceną nie zgadza się Dorota Marzyńska, rzeczniczka katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak przekonuje, przedstawione dane są już nieaktualne, gdyż w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ukończono kilka ważnych inwestycji na wskazanych w raporcie najniebezpieczniejszych trasach województwa. - Gotowe są już obwodnice Krzepic i Chałupek, w tym roku oddamy też do użytku obwodnicę Lublińca. Wyremontowany został odcinek Lubliniec-Częstochowa, znaczna część śląskiego odcinka DK 11 oraz trasa z Rybnika do Gliwic - wylicza Marzyńska i zapowiada, że to nie koniec likwidowania "czarnych punktów" na drogach naszego regionu.

- W styczniu będzie gotowa obwodnica Siewierza, w roku 2012 ukończymy natomiast budowę trasy ekspresowej z Bielska-Białej do Żywca. Będzie ona biegła obok dotychczasowej drogi krajowej i na pewno przejmie z niej znaczną część ruchu. Rok później zmodernizowana będzie też DK 91 z Częstochowy do Kłomnic - mówi Marzyńska.

Głosy zza kółka

Maciej Wisławski, pilot rajdowy
Przez wiele lat jeździłem śląskimi drogami na Rajd Wisły i w porównaniu do innych regionów Polski jest u was nieźle. Bardzo dobrze oceniam trasę z Bielska do Cieszyna i "średnicówkę". Trzy pasy ruchu i bezkolizyjne skrzyżowania zapewniają dość płynną i bezpieczną jazdę. Do Poznania czy Wrocławia nawet nie próbuję wjeżdżać, w Katowicach się nie boję.

Wojciech Majewski, dziennikarz motoryzacyjny
Stan techniczny dróg jest u nas lepszy niż w reszcie Polski, a obwodnice dają szansę na to, by bezpiecznie omijać centra miast. Problemem jest jednak niska kultura kierowców i ich brak poszanowania dla przepisów. Notorycznie oglądam sytuacje, gdy ktoś zawraca na trasie szybkiego ruchu, bądź wyprzedza na podwójnej ciągłej czy prawym pasem.

Krzysztof Hanke, aktor, członek kabaretu Rak
Mieszkam zarówno w górach, jak i nad morzem, dużo więc jeżdżę po Polsce. Powoli zaczynamy się uczyć europejskich standardów zachowania za kierownicą, a na naszych drogach krajowych nie jest tak źle. Dobrze jeździ się np. wiślanką, chociaż są też rejony, gdzie drogi są fatalne. Najgorsze jest to, że dziury mogą nas zaskoczyć w każdym miejscu. OSZ

Beno Otręba, basista rockowo-bluesowej grupy Dżem
Stan dróg w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Fatalna jest przede wszystkim ich nawierzchnia. Śląskie drogi na tle pozostałych części kraju nie wypadają źle. W każdą stronę świata wyjeżdża się bez problemów. Jednak poprawiłbym oznakowanie, które nie zawsze jest czytelne dla osób spoza regionu. OSZ

**Nasza akcja na

www.dziennikzachodni.pl

**

Chcemy wspólnie z Czytelnikami Dziennika Zachodniego, doskonale znającymi drogi województwa śląskiego, stworzyć interaktywną mapę zagrożeń na naszych drogach. Opiszcie niebezpieczne punkty na drogach z podaniem ich lokalizacji (np. DK 86 - zwężenie drogi w rejonie wiaduktu pod ulicą gen. Grota-Roweckiego w Sosnowcu).

Wasze informacje pomogą nam nanieść wskazane niebezpieczne miejsca na interaktywną mapę. Wierzymy, że w ten sposób pomożemy wszystkim użytkownikom dróg bezpiecznie dojechać do celu.
Prześlijcie dane o niebezpiecznych miejscach na [email protected]

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto