Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Właściciele częstochowskich lokali: Obniżcie podatki w alejach

Bartłomiej Romanek, Janusz Strzelczyk
Prace utrudniają dojście do sklepów i punktów usługowych
Prace utrudniają dojście do sklepów i punktów usługowych Krzysztof Trybuszewski
Przebudowa alei NMP trwa, a przedsiębiorcy liczą straty. - Remont jest na pewno uciążliwy, bo jest ogromy hałas i kurz. Utarg jest mocno ograniczony, nie ma nawet połowy tego, co było przed rozpoczęciem przebudowy - żali się sprzedawczyni z jednej z cukierni zlokalizowanych w alei NMP.

Dlatego Przemysław Wrona, radny Platformy Obywatelskiej, zaproponował, żeby miasto obniżyło czynsz w miejskich kamienicach. Wrona złożył już w tej sprawie interpelację do prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka. - Ostatnio otrzymałem wiele sygnałów o bardzo trudnej sytuacji przedsiębiorców z rejonu prac budowlanych związanych z przebudową alei - tłumaczy Wrona. - Uważam, że nie można lekceważyć tej sprawy i bagatelizować problemu, mając na względzie chociażby fakt, iż sami zastanawiamy się, co zrobić, aby w alejach były nie tylko instytucje bankowe.

Pomysł obniżenia podatków dla właścicieli lokali w II alei Najświętszej Maryi Panny popiera Obywatelskie Stowarzyszenie Przyjaciół Częstochowy, które było inicjatorem referendum odwołującego prezydenta Wronę.

- W środę spotykamy się między innymi w tej sprawie z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem - powiedział nam wczoraj Jacek Topczewski, prezes OSPC. - Mamy ogromne zastrzeżenia do projektu przebudowy całej al. NMP. Przeprowadziliśmy ankietę wśród 20 tysięcy częstochowian, czy chcą utrzymania ruchu w al. NMP. Wynik jest jednoznaczny. Ruch w al. NMP powinien zostać zachowany. Zamknięcie alei to śmierć handlu, restauracji. To śmierć centrum Częstochowy. Nawet banki chcą stąd uciekać - dodaje Topczewski.

Zdaniem Stowarzyszenia ulgi podatkowe powinny obowiązywać w całej al. NMP, także po zakończeniu jej przebudowy. Ograniczenie ruchu spowoduje bowiem, według wyliczeń OSPC, spadek dochodów właścicieli lokali przy tej ulicy nawet o 200 - 300 mln zł w skali roku. Straty będą w dużej mierze zależeć od tego, czy aleją NMP będą mogły w przyszłości jeździć autobusy. Ich ruch na pewno będzie bardzo mocno ograniczony.

Trwają na ten temat rozmowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Na razie mówi się o wpuszczeniu w aleje tylko czterech linii i to w tylko na krótkim odcinku. Urząd Miasta nie deklaruje jednoznacznie, czy będą zniżki dla przedsiębiorców.

- Taką decyzję może podjąć jedynie Rada Miasta. Warto zauważyć, że w miejscu, gdzie trwają prace, mamy tylko 3 kamienice z 12 lokalami. Tych przedsiębiorców nie jest więc dużo - mówi Łukasz Stacherczak z biura prasowego Urzędu Miasta. Współ. KT

Sporny remont

Remont alei Najświętszej Maryi Panny od początku budził spory, kontrowersje.

Gdy trwały prace w III al. NMP restauratorzy i właściciele sklepów domagali się obniżenia podatków na okres robót. Argumentowali, że z powodu prac drogowych klienci nie mają dojścia do ich lokali. Nie doczekali się obniżenia podatków. Krytykowali także ograniczenie ruchu w III al. NMP. Teraz, na czas przebudowy II al. NMP, w III al. NMP można jeździć po obu jej stronach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto