Wielkie Derby Śląska. Ruch pokonuje Górnika 1:0 [ZDJĘCIA + WIDEO] Ruch na 3. miejscu

Jacek Sroka
Ruch Chorzów - Górnik Zabrze
Ruch Chorzów - Górnik Zabrze Maciej Gapiński/Dziennik Zachodni
104 Wielkie Derby Śląska zakończyły się sukcesem Ruchu, który pokonał na Cichej Górnika 1:0. Gola na wagę zwycięstwa strzelił dla chorzowian przed przerwą obrońca Paweł Oleksy. Dzięki tej wygranej Niebiescy awansowali na trzecie miejsce w tabeli ekstraklasy, a zabrzanie wciąż zajmują ostatnie miejsce i nie zaznali jeszcze smaku zwycięstwa.

Wielkie Derby Śląska nie były wielkim widowiskiem. Być może piłkarzy obu drużyn usztywniła stawka meczu. Chorzowianie z poprzednich ośmiu konfrontacji z Górnikiem wygrali tylko jedną, więc nic dziwnego, że po pokonaniu zabrzan mieli powody do radości.

Początek spotkania należał do gości. Już w 4 minucie bliski szczęścia był Oleksandr Szeweluchin, któremu dosłownie centymetrów zabrakło by głową umieścić piłkę w siatce. Ruch odpowiedział uderzeniem z dystansu Mariusza Stępińskiego tuż nad poprzeczką.

Decydujący cios Niebiescy zadali w 42 minucie. Po dośrodkowaniu z rogu Patryka Lipskiego błąd popełnił obrońca zabrzan Mateusz Słodowy, który odbił piłkę wprost pod nogi Pawła Oleksego, a obrońca Ruchu z bliska wepchnął piłkę do siatki. To dopiero drugi gol w ekstraklasie 24-letniego zawodnika chorzowian.

Po zmianie stron zabrzanie dążyli do wyrównania. Najlepsze okazje ku temu mieli Maciej Korzym i Adam Danch. Strzały tego pierwszego dwukrotnie w świetnym stylu obronił Matus Putnocky – przy dobitce interweniujący z poświęceniem Słowak dostał w twarz i długo był opatrywany przez masażystów. Kapitan Górnika strzelił natomiast z 10 m w poprzeczkę będąc na minimalnym spalonym.

Ruch mógł podwyższyć wynik po godzinie gry. Stępiński wyłożył piłkę jak na tacy Markowi Zieńczukowi, lecz doświadczony pomocnik Niebieskich strzelił z 15 m wprost w bramkarza. Grzegorz Kasprzik uratował swój zespół od straty bramki również kwadrans przed końcem odbijając nogami uderzenie Stępińskiego.

Ruch Chorzów – Górnik Zabrze 1:0 (1:0)

Bramka 1:0 Paweł Oleksy (42)

Sędziował Tomasz Musiał (Kraków)
Widzów 8.300
Żółte kartki Stępiński (Ruch)

Ruch: Putnocky - Konczkowski, Grodzicki, Cichocki, Oleksy – Mazek (81. Podgórski), Surma, Urbańczyk (90+3. Setla), Lipski, Zieńczuk – Stępiński (84. Lenartowski).

Górnik: Kasprzik - Słodowy, Szeweluchin, Danch, Kosznik - Madej, Kwiek, Gergel, Janota (76. Przybylski), Grendel (76. Dźwigała) – Korzym (67. Jeż).

Mecz Ruch Chorzów - Górnik Zabrze RELACJA LIVE NA STRONIE 2.

19.51 Koniec meczu. Ruch wygrywa Wielkie Derby Śląska z Górnikiem 1:0.

19.50 Zmiana w Ruchu w ostatniej minucie doliczonego czasu gry. Za Lipskiego wchodzi Setla, który debiutuje w drużynie Niebieskich w lidze.

19.46 Sędzia dolicza do regulaminowego czasu gry trzy minuty

19.42 Żółta kartka dla Słodowego z Górnika

19.40 Zmiana w Ruchu. Za Stępińskiego wchodzi Lenartowski

19.38 Pierwsza zmiana w Ruchu. Za Mazka wchodzi Podgórski. Do końca WDŚ jeszcze 9 minut

19.33 Danch był bliski wyrównania. Kapitan Górnika trafia w poprzeczkę, ale był na minimalnym spalonym

19.32 Trener Ojrzyński stawia wszystko na jedną kartę wprowadzając na boisko Przybylskiego i debiutującego w Górniku Dźwigałę. Schodzą Janota i Grendel

19.31 Jeż strzela z 5 m, ale znów świetnie broni Putnocky

19.30 Dobra okazja Stępińskiego, który wbiegł w pole karne i zdecydował się na strzał obroniony przez Kasprzika. Gdyby podał do pozostawionego bez opieki Lipskiego byłoby 2:0

19.24 Pierwsza zmiana w Górniku. Jeż zastępuje zmęczonego Korzyma

19.16 Korzym strzela dwa razy, ale dwa razy świetnie broni Putnocky. Najpierw Słowak odbija piłkę ręką, a przy dobitce z kilku metrów dostał futbolówką w twarz, ale uchronił swój zespół przed utratą bramki

19.15 Znakomita okazja dla Ruchu na podwyższenie wyniku. Stępiński wyłożył piłkę Zieńczukowi, ale ten z 15 strzelił wprost w bramkarza

19.06 Cenna uwaga komentatora Canal+

19.00 Zaczynamy drugą połowę. Obydwa zespoły bez zmian w składzie

Zaczynamy drugą połowę! pic.twitter.com/2qSNtPByxD

— Ruch Chorzów (@ruchchorzow1920) wrzesień 13, 2015

18.45 Koniec I połowy. Mecz jest wyrównany, ale to Ruch wykazał się lepszą skutecznością niż Górnik i prowadzi 1:0

18.42 1:0 dla Ruchu. Gola strzela Paweł Oleksy po dośrodkowaniu z rogu Lipskiego

18.41 Lipski strzela z dystansu - mocno, ale w środek bramki i odbija piłkę Kasprzik

18.33 Stępiński przewraca się w polu karnym o nogę Kosznika, ale sędzia Musiał nie przyznał jedenastki Ruchowi, lecz ukrał napastnika Niebieskich żółtą kartką

18.30 Na Cichej są dziś tylko kibice Ruchu, ale i tak jest głośno

Głośno na Cichej! pic.twitter.com/Hg16k3raoF

18.28 Indywidualna szarża Gergela. Słowak wpadł w pole karne Ruchu, ale nie oddał strzału

18.25 Waldemar Fornalik wszystkim kojarzy się z Ruchem, ale był też trenerem Górnika

18.20 Szybka kontra Ruchu. Po centrze Konczkowskiego z woleja strzela Zieńczuk, ale ładnie broni Kasprzik

18.11 Odpowiedź Ruchu. Piękny strzał z dystansu Stępińskiego. Piłka przechodzi tuż nad poprzeczką

18.10 Kolejna dobra akcja Górnika znów z lewej strony dośrodkował Madej, ale piłki na 8 metrze przed bramką nie sięgnął Korzym

18.04 Świetna okazja dla Górnika. Po centrze Madeja głową strzelał Szeweluchin i piłka dosłownie o centymetry minęła słupek. Akcję próbował zamykać Kosznik, ale nie sięgnął piłki

18.03 Na Cichej nie ma kibiców Górnika. Fani Ruchu wywiesili na płocie sektora gości taki transparent

Hej Niebiescy ole!!! Zaczynamy 104. WDŚ! pic.twitter.com/QZMBkdElwJ

18.00 I jeszcze przed pierwszym gwizdkiem łyk statystyki

17.59 Składy obu drużyn raz jeszcze, tym razem na grafice

17.58 Zaraz zaczynamy

17.55 Skład Górnika: Kasprzik - Słodowy, Szeweluchin, Danch, Kosznik - Madej, Kwiek, Gergel, Janota, Grendel - Korzym. Na rozgrzewce kontuzji doznał Sobolewski i jego miejsce w jedenastce zajął Kwiek.

17.50 Skład Ruchu: Putnocky - Konczkowski, Grodzicki, Cichocki, Oleksy - Mazek, Surma, Urbańczyk, Lipski, Zieńczuk - Stępiński.

17.45 Przed Wielkimi Derbami Śląska tradycyjnie wręczono zegarki czołowym gracom obu klubów. Tym razem uhonorowani zostali królowie strzelców ekstraklasy Mariusz Śrutwa z Ruchu i Adam Kompała z Górnika. "Super Mario" dostał gorącą owację od fanów Niebieskich.

Górnik Zabrze w bojowych nastrojach:

- Górnik i Ruch zagrają dzisiaj o pełną pulę. Trenować zabrzan i grać z nimi w Chorzowie to coś wielkiego i sam jestem bardzo podekscytowany, bo to moje pierwsze wielkie derby w karierze – powiedział Leszek Ojrzyński, trener Górnika.

Ruch Chorzów chce zagrać dobry futbol:

- Oby w tych derbach najważniejsza była piłka. To były zawsze emocjonujące spotkania, w których było dużo dobrego futbolu i mam nadzieję, że w niedzielę też tak będzie – stwierdził Waldemar Fornalik, szkoleniowiec Ruchu.

ZOBACZ KONIECZNIE
PANI KASIA ZAPRASZA NA WIELKIE DERBY ŚLĄSKA

RUCH - GÓRNIK MECZ BEZ KIBICÓW GOŚCI

Na Wielkie Derby Śląska od dawna nie ma już biletów. Mecz obejrzy 8300 widzów, bo tylko tylu będzie mogło zasiąść na trybunach. Na widowni znajdą się tylko kibice Ruchu, bo fani Górnika decyzją wojewody śląskiego nie zostaną wpuszczeni na obiekt. Sektor gości pozostanie pusty, a Niebiescy nie mogli sprzedawać na niego biletów. Sympatycy zabrzan spotkanie obejrzą w Śląskim Rancho, pubie położonym niedaleko stadionu Górnika.

MECZ RUCH - GÓRNIK WYNIK

W 103 dotychczas rozegranych derbach częściej wygrywali zabrzanie – 41 razy, wobec 27 zwycięstw chorzowian. Za faworyta dzisiejszej potyczki uważa się jednak Ruchu nie tylko dlatego, że gra u siebie, ale też jest wyżej w tabeli od zamykającego stawkę Górnika.

- Pamiętajmy jednak, że Górnik się zmienia i w ostatnich meczach prezentował się inaczej niż na początku sezonu. Zabrzanie są na fali wznoszącej, ale mój zespół też dopiero się tworzy i z pewnością może grać jeszcze lepiej niż dotychczas. Dwutygodniową przerwę w rozgrywkach poświęciliśmy na poprawę tych elementów w naszej grze, które wcześniej szwankowały – powiedział trener Fornalik.

- Ja tę przerwę wykorzystałem na lepsze poznanie drużyny i wkomponowanie w nią zawodników, którzy dołączyli do klubu pod koniec sierpnia. Na pewno jesteśmy teraz mądrzejsi o te wspólne treningi i mam nadzieję, że do Chorzowa przyjedzie mocny Górnik – stwierdził trener Ojrzyński.