Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawscy pątnicy zakończyli swoją wędrówkę. To ukoronowanie głównego sierpniowego szczytu na Jasnej Górze

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Około czterech tysięcy pątników przybyło na Jasną Górę w ramach 311. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Jej wejście to ukoronowanie głównego sierpniowego szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie. Na Jasnej Górze obok ojca Arnolda Chrapkowski, generała zakonu paulinów, przywitał ich kardynał Kazimierz Nycz.

Warszawska Pielgrzymka Piesza jest jedną z największych, które rokrocznie przybywają na Jasną Górę. Tegoroczna wędrówka rozpoczęła się 6 sierpnia. Po dziewięciu dniach pielgrzymki dotarli do Częstochowy. Pokonali blisko 250 kilometrów. Na Jasną Górę weszli w niedzielę, 14 sierpnia. Pierwsze grupy pod szczytem „zameldowały się” o godzinie 15.00. Ich przybycie to ukoronowanie głównego sierpniowego szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie.

W tym roku pątników prowadziło hasło „Stworzył ich i posłał ich". Była ona również dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i Róży Czackiej. Wśród pielgrzymujących byli między innymi Romowie oraz obywatele Ukrainy.

- W ogóle nie widać po was zmęczenia – przyznał ze śmiechem zakonnik witający przybyłych pod jasnogórski szczyt.

Najstarszą pątniczką w kompanii warszawskiej była 92-letnia Krystyna Malinowska. Wśród pielgrzymujących był też między innymi 89-letni ojciec Melchior Królik, który pielgrzymował już po raz 63.

- Bardzo się cieszę i Maryi dziękuję, że mogłem znów wziąć udział w pielgrzymce i głosić konferencje o cudach dokonanych za wstawiennictwem Matki Bożej w XXI wieku. Dziękuję też za cudowny wynalazek - wózek, na którym mogłem jechać i głosić chwałę miłość Maryi - mówił wzruszony zakonnik, wkraczając w progi Jasnej Góry.

Pątnicy z Warszawy w poniedziałek, 15 sierpnia wezmą udział w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanej też świętem Matki Bożej Zielnej.

Warszawska Pielgrzymka Piesza idzie na Jasną Górę nieprzerwanie od 1711 r. Odbyła się nawet w czasie Powstania Warszawskiego, a także podczas pandemii koronawirusa – oczywiście w tym czasie grupa była znacznie mniejsza.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto