Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walka o Gaude Mater ma już nie tylko wymiar kulturalny, ale i polityczny

Janusz Strzelczyk
Happening na placu Biegańskiego, przed ratuszem
Happening na placu Biegańskiego, przed ratuszem janusz strzelczyk
W Częstochowie ujawniła się mniejszość. Nie, nie jest to taki coming out, o jakim myślicie. Nic z tych rzeczy. Chodzi o mniejszość kulturalną.

Wczoraj na plac Biegańskiego wyszła CZEMKA, czyli Częstochowska Mniejszość Kulturalna. CZEMKA walczy o autonomię Ośrodka Kultury Gaude Mater i pozostawienie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w strukturach OPK, a nie przenoszenie festiwalu i ośrodka do Filharmonii Częstochowskiej.

- Częstochowianie, bronimy Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater, jego dyrektor Małgorzaty Nowak, festiwalu Gaude Mater - wołała kierująca happeningiem na placu Biegańskiego Zuzanna Nowak, prywatnie córka Małgorzaty Nowak.

Do CZEMKI przyznają się jasnogórski chór Camerata, Zespół Pieśni i Tańca "Częstochowa", Klub Literacki "Złota Jesień", Stowarzyszenie Przyjaciół "Gaude Mater". Przynajmniej przedstawicieli tych instytucji i organizacji zauważyliśmy podczas stuosobowej demonstracji na placu Biegańskiego.

- Nigdzie organizacją takich festiwali jak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater nie zajmują się filharmonie - mówi Jarosław Jasiura, dyrygent chóru jasnogórskiego. - Władze miasta doprowadzą do upadku festiwalu. Może ma zostać tylko festiwal Frytka Off?

Camerata jest związana z festiwalem tak, jak Jasna Góra. A na Jasnej Górze są bardzo zaniepokojeni planami miasta.
- Władze miasta próbują podważyć niewątpliwe osiągnięcia Ośrodka "Gaude Mater", jednocześnie podsuwając całkowicie niesłuszny pomysł przeniesienia festiwalu do Filharmonii Częstochowskiej. Jesteśmy gorącymi sympatykami Filharmonii, która przez wiele lat współorganizowała z Ośrodkiem festiwal, a jej kolejni dyrektorzy artystyczni zasiadali w naszej Radzie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że cele, jakie ma do spełnienia Filharmonia oraz cele Ośrodka znacznie się od siebie różnią - podkreśla o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska i członek Rady Programowej Festiwalu Gaude Mater.

Z kolei Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater, które ma prawa do znaku słowno-graficznego festiwalu zapowiada, że może spowodować przeniesienie festiwalu do innego miasta, tak jak było z festiwalem Camerimage, który został przeniesiony z Łodzi do Bydgoszczy.

- Miasto nie chce z nami rozmawiać - mówi Roman Wyborski ze Stowarzyszenia.
Wczoraj delegacja prote-stujących z pl. Biegańskiego chciała złożyć życzenia imieninowe prezydentowi Krzysztofowi Matyjaszczykowi. Ale prezydent oświadczył, że nie obchodzi imienin.

Będzie sesja nadzwyczajna
W przyszłym tygodniu, we wtorek odbędzie się sesja nadzwyczajna Rady Miasta w sprawie Gaude Mater.

Podpisy pod wnioskiem o zwołanie sesji złożyli radni z klubów Wspólnoty, Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej.
Z inicjatywą wyszła Wspólnota. Przewodniczący klubu Wspólnoty Konrad Głębocki jest bardzo zaangażowany w sprawę Gaude Mater. Wczoraj spotkał się z uczestnikami happeningu.

- Odwołanie z funkcji dyrektora Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater to błąd - twierdzi Głębocki. - Ma ona poparcie całej Polski. Pan prezydent popełnił błąd, ale z każdej pomyłki można się wycofać.

Dla Wspólnoty odwołanie Małgorzaty Nowak jest kolejnym dowodem na błędną politykę kadrową w Częstochowie, która skutkuje degradacją miasta.
- Nikt nie broni panu prezydentowi podejmowania nowych inicjatyw, także kulturalnych, które promowałyby Częstochowę w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych i radiowych - mówią we Wspólnocie. Sprawa Gaude Mater ma nie tylko wymiar kulturalny, ale i polityczny. Za pozostawieniem festiwalu w dotychczasowym porządku organizacyjnym i dyrektor Nowak opowiedzieli się m.in. Krzysztof Penderecki i Wojciech Kilar. Starcie na sesji, bo do starcia na pewno dojdzie, będzie miało już charakter polityczny. Na wczorajszym happeningu było niewielu młodych ludzi, chociaż do udziału zachęcano na portalach społecznościowych, odwiedzanych głównie przez młodzież.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto