MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W tym roku obchody Święta Niepodległości w Częstochowie mają być wyjątkowo efektowne

Krzysztof Suliga
Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i radny Łukasz Kot.
Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i radny Łukasz Kot. fot.Krzysztof Suliga
W uroczystości na Placu Biegańskiego wezmą udział kompanie honorowe, grupy rekonstrukcyjne, drużyny harcerskie.

Obchody Święta Niepodległości w Częstochowie rozpoczną się już w sobotę, 10 listopada o godz. 18 widowiskiem poetycko-muzycznym „Myśmy wszystko zapomnieli...?" w Filharmonii Częstochowskiej, połączonym z wręczeniem dorocznych wyróżnień Miasta Częstochowy „Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie”.

Po mszy świętej o godz. 15 na Jasnej Górze i przemarszu na plac Biegańskiego około godz. 17 rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Odbędzie się m.in. Apel Pamięci wg ceremoniału z okresu międzywojennego oraz uroczysta przysięga młodych członków Jednostki Strzeleckiej. Kompania Honorowa z Lublińca wraz z Bractwem Kurkowym oddadzą salwę honorową. Przemówi też Marszałek Piłsudski. W uroczystości brać będą udział
m.in. drużyny harcerskie i grupy rekonstrukcyjne. Mieszkańcy, którzy w ramach akcji „Kotylion”, przybędą na plac przybrani w barwy narodowe dostaną bezpłatnie wojskową grochówkę. Świętowanie zakończy uroczysta parada wojskowa.

- Święto Niepodległości powinno być radosnym świętem wszystkich Polaków i wszystkich częstochowian, jednoczącym różne wyznania, opcje polityczne i światopoglądowe w duchu otwartego patriotyzmu – stwierdził prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk w czasie dzisiejszego briefingu z mediami przed Świętem Niepodległości. - Częstochowa nazywana duchową stolicą Polski ma równie wiele powodów, by aspirować do miana patriotycznej stolicy kraju.

Na poparcie tej tezy przytoczył kilka historycznych zdarzeń i przypomniał wybitne postaci.
- Pod koniec II wojny Częstochowa była stolicą „podziemnej” Polski. Tu swoją kwaterę miał komendant AK gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, tu organizowano Komendę Główną AK i Delegaturę Rządu na Kraj, tu przyjęto tysiące uciekinierów z powstańczej Warszawy. Tuż po wojnie z kolei Częstochowa stała się jednym z głównym centrów konspiracji antykomunistycznej - powiedział m.in. Krzysztof Matyjaszczyk.

W akcję robienia kotylionów zaangażowani zostali uczniowie częstochowskich szkół. Zrobiono ich w sumie około 1500.
- Będziemy je wręczać uczestnikom pochodu, który w niedzielę, po mszy za Ojczyznę, uformuje się na placu po Jasną Górą, aby przejść pod pomnik Marszałka Piłsudskiego. Chcemy, żeby – także dzięki kotylionom - był to jeden z barwniejszych i fajniejszych w Polsce marszów organizowanych z okazji naszego narodowego święta - powiedział radny Łukasz Kot, przewodniczący Stowarzyszenia Częstochowa 2020, które zainicjowało akcję związaną z wykonywaniem kotylionów.

W uroczystości 11 listopada na plac Biegańskiego udział wezmą m. in.:
kompania honorowa Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, kompania honorowa Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej, kompania honorowa Bractw Kurkowych, kompania honorowa Jednostki Strzeleckiej im. Gen. S. Sojczyńskiego „Warszyca”, kompanie honorowe klas mundurowych w Częstochowie, drużyny harcerskie, Orkiestra Jasnogórska, Orkiestra OSP z Mykanowa, grupy rekonstrukcyjne, w tym Stowarzyszenie Reduta Częstochowa oraz Rota Pana Kacpra.
Zaprezentują się też pojazdy zabytkowe i poczty sztandarowe – w tym Miasta Częstochowy, Jednostki Wojskowej z Lublińca, pozostałych kompanii honorowych, szkół i organizacji.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto