Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sobotę Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Na błonia jasnogórskie przyjedzie co najmniej kilkanaście tysięcy pielgrzymów

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę jest jedną z najliczniejszych pielgrzymek
Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę jest jedną z najliczniejszych pielgrzymek Bartłomiej Romanek
W ten weekend odbędzie się na Jasnej Górze XXIX Pielgrzymka Radia Maryja. W tym roku odbędzie się ona w wyjątkowych okolicznościach, bo w specjalnym reżimie sanitarnym i podczas ciszy wyborczej. Główne uroczystości odbędą się w sobotę, 11 lipca, o godz. 15.

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja od lat jest jedną z najliczniejszych pielgrzymek, które odbywają się na Jasnej Górze. Z reguły w lipcowe niedziele na jasnogórskich błoniach gromadziło się nawet ponad 100 tysięcy wiernych.

W tym roku pielgrzymka będzie znacznie skromniejsza. Do Częstochowy ma jednak przyjechać autokarami tak kilkanaście tysięcy pielgrzymów.

– Trudno powiedzieć dokładnie, ilu z nich będzie mogło uczestniczyć w mszy świętej. Trwają ustalenia z Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym – informuje – ojciec Michal Legan, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

Organizatorzy Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na swojej stronie internetowej na razie nie informują o ograniczeniach, ale zachęcają pielgrzymów do gromadzenia się na placu już od godziny 12 (mszę świętą zaplanowano na godz. 15).

Ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, przypomina pielgrzymom o zachowaniu odstępu dwóch metrów i konieczności noszenia maseczek. Zachęcaja również do zabrania ze sobą środków dezynfekujących. Mszy na Jasnej Górze będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Jak informuje Urząd Miasta w Częstochowie, na lipiec zgłoszono 16 grup pielgrzymkowych. Łącznie do miasta przyjdzie w nich, przybiegnie lub przyjedzie na rowerze ok. 1400 osób. Największą, 300-osobową grupą ma być Piesza Pielgrzymka z Krakowa. Ta statystyka nie obejmuje oczywiście zorganizowanych pielgrzymek docierających do Częstochowy autokarami, samochodami lub publicznymi środkami transportu.

Częstochowa mimo że w tym roku pielgrzymek będzie znacznie mniej, ma już gotowy plan ich zabezpieczenia.

– Choć pątników będzie w tym roku w Częstochowie mniej niż zazwyczaj, służby miejskie tradycyjnie muszą zadbać o bezpieczeństwo i porządek m.in. w czasie ich przejścia przez miasto. Wyzwaniem dla pielgrzymów i tych, którzy ich przyjmują, jest ciągle trwający stan epidemii – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie. Miasto m.in. zabezpieczy miejsca w szpitalu i karetki, a także postawi kosze na śmieci i przenośne toalety.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto