Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Myszkowie kwalifikują młodych mężczyzn do wojska

js
arc starostwo powiatowe
Młodzi mężczyźni z roczników 1997 -2002 stają przed komisją kwalifikacyjną w Starostwie Powiatowym, która ustala ich zdolność do służby wojskowej.

Jak informuje starostwo, w powiecie myszkowskim w 2021 roku do kwalifikacji wojskowej zobowiązanych jest się stawić 408 mężczyzn i 23 kobiet.
W pierwszym dniu na sali sesyjnej kwalifikantów powitał wicestarosta myszkowski Mariusz Morawiec, ppłk Mariusz Błaszczyk - wojskowy komendant uzupełnień w Częstochowie, przewodniczący komisji lek. med. Sławomir Cichoń, Agnieszka Żmudzka – naczelnik wydziału edukacji, zdrowia i spraw społecznych, którego pracownicy nadzorują przebieg kwalifikacji.

W skład Powiatowej Komisji Lekarskiej dla Powiatu Myszkowskiego wchodzą: przewodniczący: lek. med. Sławomir Cichoń, sekretarz: Marta Marchewka i pielęgniarka: Iwona Ślęzańska.

Podczas kwalifikacji na sali obecny jest również pracownik wydziału rekrutacji WKU w Częstochowie Dorota Nowak, która udziela wszelkich informacji dla kandydatów do służby.

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2021 roku podlegają:
1. mężczyźni urodzeni w 2002 roku;
2. mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
3. osoby urodzone w latach 2000 - 2001, które:
a. zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
b. zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
4. kobiety urodzone w latach 1997 - 2002, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w §2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz.U. z 2017 r. poz. 944);
5. osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowe.

Kwalifikacja potrwa do 19 listopada.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto