Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Leśniowie sanktuarium czeka na pielgrzymów i turystów ZDJECIA

Janusz Strzelczyk
W Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, Patronki Rodzin normalnie o tej porze roku byłoby gwarno. Do sanktuarium przyjeżdżały dzieci pierwszokomunijne.

W tym roku pierwsze komunie z powodu pandemii koronawirusa pierwsze komunie przeniesiono a maja na koniec czerwca, a nawet na wrzesień.

W sanktuarium jest pięknie jak zawsze, ale teraz jest mniej pielgrzymów, turystów. Tłumnie będzie pewnie 2 lipca, kiedy przypada odpust Matki Boskiej Leśniowskiej.

W pięknym parku przy sanktuarium i klasztorze jest bardzo ciekawa, także architektonicznie, Droga Różańcowa.
W leśniowskim sanktuarium Droga Różańcowa łączy stacje tajemnic różańcowych ze stacjami wydarzeń z Ewangelii. Całość jest wkomponowana w zieleń. Na stacjach są figury Jezusa, Matki Boskiej, apostołów, ustawione na granitowych postumentach.
Leśniów jest jedynym miejscem kultu religijnego na świecie, które nosi nazwę Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw. W latach 2006-2007 zrodziła się w sanktuarium praktyka błogosławieństw rodzinnych. Wówczas świątyni nadano dodatkowy tytuł: Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw. Charakterystyczną cechą tych błogosławieństw jest ich różnorodność. To prawie 40 różnych błogosławieństw, udzielanych w 80 dni w ciągu roku. Najbardziej popularne są błogosławieństwa: w I niedzielę miesiąca małżonków odnawiających przysięgę małżeńską, w II dzieci; w III rodzin, w IV kobiet brzemiennych, a w V niedzielę wszystkich obecnych w świątyni.

Leśniowskie sanktuarium maryjne jest ściśle związane z Jasną Górą. Jest tam klasztor paulinów, w którym przebywają przyszli paulini w okresie nowicjatu. Średniowieczną cudowną figurę Matki Boskiej Leśniowskiej koronował w 1967 r. papieskimi koronami kardynał Karol Wojtyła.
Leśniów słynie z cudownego źródełka, z którego woda jest czerpana z powodu specyficznych właściwości. Wg podań źródełko wytrysnęło, gdy spragniony książę Władysław Opolczyk w drodze z Rsi na Jasną Górę z Ikoną Matki Boskiej przystanął w Leśniowie i wymodlił wodę. Ikonę przekazał jasnogórskim paulinom. W Leśniowie książę w dowód wdzięczności postawił z drewna kapliczkę, a w niej pozostawił figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Figura jest w głównym ołtarzu leśniowskiego sanktuarium.

Średniowieczną cudowną figurę Matki Boskiej Leśniowskiej koronował w 1967 r. papieskimi koronami kardynał Karol Wojtyła. W grudniu 2010 r. korony skradziono. Wydarzenie to poruszyło wszystkich. Metropolita częstochowski – ks. abp Stanisław Nowak – odwiedził sanktuarium tuż po świętokradzkiej kradzieży i zachęcił ojców paulinów i wiernych do ekspiacji modlitewnej oraz do przygotowania w lipcu rekoronacji figury.
Nowe korony, wykonane z ofiar złożonych przez wiernych , zostały pobłogosławione przez papieża Benedykta XVI 22 czerwca 2011 r. podczas audiencji generalnej w Watykanie.

W przyklasztornym sklepie-kawiani można kupić klasztorne słodycze, m.in. czekoladę, ciasteczka. Są też dewocjonalia, pamiątki, książki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto