Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Częstochowie upamiętniono Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
W Częstochowie upamiętniono Polaków ratujących podczas II wojny światowej Żydów
W Częstochowie upamiętniono Polaków ratujących podczas II wojny światowej Żydów Piotr Ciastek
W Częstochowie przy Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczystość upamiętniająca Anielę i Henryka Brustów, Lucynę i Mariana Brustów oraz Henrykę i Zygmunta Mielczarków, którzy zapłacili życiem za ratowanie mieszkających na Rakowie Żydów.

Podczas uroczystości 24 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów, została odsłonięta tablica memoratywna poświęcona Rodzinie Brustów i Mielczarków, którzy w czasie II wojny światowej byli zaangażowani w ratowanie Żydów, za co zostali odznaczeni w latach 1979 r. i 1983 r. medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W uroczystości brali udział przedstawiciele organizatorów tego wydarzenia, czyli Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i Urzędu Miasta Częstochowy, a wśród nich wiceprezydent Częstochowy, Ryszard Stefaniak i wiceprzewodnicząca Rady Miasta Częstochowy, Jolanta Urbańska. Obecny był także jeden z potomków upamiętnionej rodziny.

- Ktoś kiedyś napisał, że człowiek pragnie nieprzeciętnej wielkości , a tymczasem świat potrzebuje nieprzeciętnej dobroci. Jesteśmy dziś świadkami uhonorowania ludzi, którzy właśnie tę nieprzeciętną dobroć, swoim życie i postepowaniem dokumentowali. Ciemna noc okupacyjna była okrutna. Okrutna dla ludności żydowskiej skazanej na zagładę, ale również i dla Polaków, którzy w kolejnym ruchu byli lub mieli być poddawani. Rodzina Brustów nie tylko ratując naszych żydowskich obywateli, często ludzi z tego samego podwórka, z tej samej pracy i stowarzyszeń, okazywała chrześcijańską postawę, ale przede wszystkim okazała swoje człowieczeństwo - mówił podczas odsłonięcia tablicy wiceprezydent Częstochowy, Ryszard Stefaniak.

Pamiątkowa tablica nieprzypadkowo została odsłonięta na budynku Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Łukasińskiego, gdyż kilkaset metrów dalej przy Okrzei 66 znajdowała się kamienica, a w niej wnęka za szafą, gdzie rodzina Brustów ukrywała Żydów. Opowiadał o tym podczas uroczystości komendant Straży Miejskiej Artur Hołubiczko – wnuczek Henryka i Anieli. Szczegóły z okupacyjnego życia wszystkich upamiętnionych przybliżyła z kolei Danuta Mikoda z IPN.

Kim byli częstochowscy bohaterowie ratujący Żydów?

Henryk Brust brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej oraz wojnie obronnej 1939 r. Podczas II wojny światowej należał do PPS-WRN na terenie Częstochowy. Używał pseudonimu "Mściwy". Razem z żoną Anielą ukrywali w domu Żydów, m.in. Itę Dimant, która podczas okupacji niemieckiej posługiwała się nazwiskiem Genowefa Zawadzka.

Marian Brust ps. Janek w 1920 r. brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W czasie II wojny światowej należał do Armii Krajowej. Był też zaangażowany w ratowanie Żydów, we współpracy z Żegotą. Organizował ich ucieczki z obozu pracy „Hasag”, który znajdował się na terenie huty w Częstochowie-Rakowie. Działania te wspierała jego żona Lucyna ps. „Mila”, która również była zaangażowana w działalność konspiracyjną. Marian Brust został 28 marca 1944 r. zatrzymany przez strażnika na terenie huty, przez którego został postrzelony podczas próby ucieczki. Zmarł miesiąc później w szpitalu przy ul. św. Barbary.

Natomiast siostra Mariana i Henryka Brustów, Henryka Mielczarek wraz z mężem Zygmuntem, ukrywali u siebie w domu Żydówkę Frankę Beatus, która zbiegła z częstochowskiego getta.

24 marca – Narodowy Dzień Pamięci

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką przypada 24 marca – w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów.

Dzień ten jest wyrazem pamięci o wszystkich Polakach, którzy mimo ogromnego niebezpieczeństwa nieśli pomoc ludności żydowskiej. Święto jest obchodzone od 2018 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto