Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uszkodzone hortensje w alei Sienkiewicza w Częstochowie. Miasto uspokaja: "Natura sama sobie poradzi"

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek, UM w Częstochowie, arc Czytelnika
W weekend uwagę częstochowian i pielgrzymów przykuwały uszkodzone rośliny w alei Sienkiewicza w Częstochowie, która znajduje się tuż przed wejściem na Jasną Górę. Rośliny ucierpiały najprawdopodobniej podczas nawałnicy w ubiegły piątek (9 lipca). Szkoda, bo hortensje drzewiaste są niezwykłą ozdobą alei Sienkiewicza, ale miasto uspokaja. - Natura sobie sama poradzi - mówi Anna Makuch, Główny Specjalista Ogrodnik Miejski.

Pięknie kwitnące krzewy w alei Sienkiewicza w Częstochowie ucierpiały podczas piątkowej nawałnicy. W weekend uwagę przykuwały częściowo połamane rośliny. Inne krzewy były mocno pochylone.

- Krzewy obecnie kwitnące w Alei Sienkiewicza to hortensje drzewiaste w odmianie Anabelle. Krzewy te charakteryzują się największą średnicą kwiatów spośród wszystkich gatunków hortensji, które przy sprzyjających warunkach osiągają nawet 30cm. Z uwagi na tak okazałe kwiaty, krzewy cierpią w trakcie nawałnic. Możliwe, że pędy zostały zbyt słabo przycięte wiosną br., co dodatkowo spowodowało pochylenie się pędów - mówi Anna Makuch, Główny Specjalista Ogrodnik Miejski.

- Pędy hortensji drzewiastej (Hydrangea arborescens) przycinamy co roku w marcu, jeszcze przed rozwojem liści. Roślina kwitnie na pędach tegorocznych. Stare pędy winno się przycinać 10-30 cm nad ziemią, dzięki czemu roślina wypuszcza nowe mocne gałązki i ma gesty, krzaczasty pokrój - tłumaczy Anna Makuch i dodaje:

- Ich obecny stan jest dobry i nie wymaga interwencji. Natura sobie sama poradzi - mówi Anna Makuch.

Jak podkreśla Anna Makuch, ciężkie kwiaty, które pochyliły się ku ziemi pod wpływem intensywnych opadów deszczu, stopniowo będą się podnosić w miarę wysychania kropel deszczu. Nie wszystkie krzewy ucierpiały od wody, natomiast wśród tych pochylonych są też złamane gałązki z kwiatem, ale takich jest niewiele.

Niestety nawałnica wyrządziła również straty w drzewostanie w Parkach Jasnogórskich, gdzie wciąż leżą konary drzew. - To zagraża bezpieczeństwu - mówi jeden z Internautów.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto