Urząd Miasta w Częstochowie podpisał z kupcami nową umowę dzierżawy Ryneczku na Wałach Dwernickiego

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Dzierżawa będzie obowiązywać do początku 2025 roku
Dzierżawa będzie obowiązywać do początku 2025 roku UM w Częstochowie
Udostępnij:
Miasto przedłuży o kolejne 3 lata umowę dzierżawy ze Stowarzyszeniem Kupców Targowiska „Wały Dwernickiego”. Nowa umowa będzie obowiązywać do 2025 roku.

Rada Miasta Częstochowy na wniosek Prezydenta Miasta wyraziła zgodę na zawarcie z dotychczasowym dzierżawcą kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miasto Częstochowa, położonej w Częstochowie przy ul. Wały Dwernickiego, oznaczonej w obrębie 149 jako działka nr 47/2 o powierzchni 0,4739 ha - na okres 3 lat.

Działka stanowi teren urządzony: utwardzony, zabudowany budynkami murowanymi i niemurowanymi handlowo-usługowymi. Na działce prowadzone jest znane miejskie targowisko, funkcjonujące już ponad 60 lat, a w latach 2009-2010 - staraniem kupców - gruntownie zmodernizowane.

Działka została oddana w dzierżawę Stowarzyszeniu Kupców Targowiska „Wały Dwernickiego” na podstawie umowy obowiązującej do dnia 31 stycznia 2022 r. z przeznaczeniem na prowadzenie targowiska z działalnością handlowo-usługową. Teraz zostanie ona przedłużona.

- Do Urzędu Miasta wpłynął wcześniej wniosek Stowarzyszenia Kupców Targowiska „Wały Dwernickiego” o przedłużenie umowy dzierżawy. Zawarcie nowej umowy wymagało zgody Rady Miasta - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

Dwa lata temu kupcy mocno protestowali

Dwa lata temu doszło do awantury o Ryneczek podczas grudniowej sesji Rady Miasta w 2019 roku. Stowarzyszenie w 2004 roku podpisało umowę na dzierżawę targowiska z Urzędem Miasta, która kończyła się właśnie w 2019 roku.

Wcześniej odbyło się spotkanie z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem. Niestety kupcy nie usłyszeli dobrych nowin. Miasto zamierzało bowiem ogłosić przetarg na dwa lata, ale z koniecznością podpisania umów z obecnymi najemcami. Kupcy obawiali się, że tak krótki czas ma służyć wywindowaniu cen czynszu, aby kupcy sami zrezygnowali, a targowisko przestało istnieć.

Spotkanie zakończyło się, kiedy prezydent Krzysztof Matyjaszczyk po godzinie chciał opuścić salę, zasłaniając się innymi obowiązkami, nie odpowiadając na wszystkie pytania i wątpliwości kupców. Ci zastąpili mu drogę, doszło do szarpaniny. Kupcy tłumaczą, że zostali sprowokowani aroganckim zachowaniem prezydenta.

Po spotkaniu kupcy nie opuścili Urzędu Miasta i nocowali na sali sesyjnej, czekając na nadzwyczajną sesję Rady Miasta. Została ona zwołana na wniosek radnych PiS, którzy zgłosili projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przedłużenie obecnej umowy dzierżawy.

W obradach uczestniczyło kilkudziesięciu kupców, którzy mieli okazję na koniec dyskusji, zabrać głos, aby przekonać radnych. Wspierali ich w tym konsekwentnie radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy jednocześnie kwestionowali przekazaną im kilka minut przed sesją opinię prawną, która miała kwestionować projekt uchwały. Kupcy zapraszali radnych do swojego biura, aby pokazać im szczegółowe wyliczenia wydatków, o które dopytywał radny SLD, Dariusz Kapinos.

Po gorącej dyskusji, podczas których część kupców nie potrafiła opanować wzruszenia i miała łzy w oczach, Rada Miasta odrzuciła projekt uchwały. Za głosowali radni PiS i oraz przewodniczący Rady Miasta z SLD, Zbigniew Niesmaczny. Przeciwko głosowali pozostali radni SLD oraz PO, a w ogóle głosu nie oddała obecna podczas sesji radna niezależna Krystyna Stefańska.

Ostatecznie po kilku dniach zażegnano konflikt, a miasto doszło z kupcami do porozumienia, dzięki któremu dzierżawę przedłużono do 2022 roku, a teraz przedłużono ją do 2025 roku.

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie