Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukraiński oligarcha chce kupić Hutę Częstochowa. Cena wywoławcza 250 mln zł

js
Huta Częstochowa już była własnością ukraińskiego koncernu - ISD, od drugiej połowy 2005 roku, do września 2019 roku. Teraz częstochowską hutę chce kupić najbogatszy ukraiński oligarcha, Rinat Achamatow.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek Metinvest B.V. z siedzibą w ‘s-Gravenhage, w Holandii, o nabycie ISD Huty Częstochowa w upadłości.

Metinvest – Grupa górniczo-hutnicza, ma przedsiębiorstwa na Ukrainie, w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, sieć dystrybucji na całym świecie. Głównymi akcjonariuszami Grupy Metinvest są SCM Group i Smart Holding. W SCM, która ma główną siedzibę w Doniecku na Ukrainie, 100 proc. udziałów należy do Rinata Achamatowa. To koncern, który ma udziały w największych zakładach metalurgicznych Donbasu. Majątek samego Achamatowa jest wyceniany na miliardy dolarów. W kwietniu tego roku kupił zabytkową nieruchomość Villa Les Cedres na południu Francji, za 220 milionów dolarów.
Achmatow był już zainteresowany Hutą Częstochowa w 2010 roku.

Hutę Częstochowa można kupić za 250 milionów złotych. Przedsiębiorstwo zostało wystawione na przetarg.
Sędzia komisarz na podstawie art 320 ust. 1 pkt. 1 Prawa upadłościowego zatwierdził warunki przetargu na sprzedaż przedsiębiorstwa ISD Huta Częstochowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w upadłości z siedzibą w Częstochowie. Postanowienie to nie podlega zaskarżeniu.
Cena wywoławcza to 250 milionów złotych. Aby przystąpić do przetargu trzeba wpłacić wadium w wysokości 10 proc. ceny wywoławczej i co ważne oferowana cena nie może być niższa niż wywoławcza.

Oferty kupna Huty Częstochowa będą przyjmowane do 29 maja 2020 r. do godz. 14. Oferty należy składać w biurze podawczym w budynku Sądu Rejonowego w Częstochowie lub przesłać pocztą. Ponieważ budynku sądów są zamknięte oferty mogą zostać złożone w Biurze Syndyka w Katowicach, ul. PCK 10/7, 40-057 Katowice, w terminie do 29 maja 2020 r. do godz. 17.

3 czerwca o godz. 12. sąd rozpatrzy zgłoszone oferty. Jeśli zostanie złożona więcej niż jedna oferta spełniająca warunki przetargu, syndyk zarządzi przeprowadzenie aukcji wśród wszystkich oferentów, którzy stawią się na posiedzenie przetargowe. Aukcja odbędzie się miejscu, w którym nastąpiło wcześniej otwarcie ofert. Zawarcie umowy sprzedaży nastąpi w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od dnia uprawomocnienia się postanowienia w przedmiocie zatwierdzenia wyboru oferty przez sędziego – komisarza.Aktualnemu dzierżawcy - Sunningwell International Polska Sp. z o.o.- przysługuje prawo pierwokupu w okresie obowiązywania umowy dzierżawy.

Sunningwell, który jest dzierżawcą częstochowskiego przedsiębiorstwa od września ub.r. Dzierżawa jest na 12 miesięcy - 1,78 mln zł za miesiąc dzierżawy. Od czterech lat przedsiębiorstwo generowało straty, które sięgnęły ponad 600 mln zł. Od maja ub. r. do casu dzierżawy huta nie pracowała. Huta Częstochowa jest monopolistą dostaw blachy grubej na polski rynek, ale w minionym roku, do czasu dzierżawy, wykorzystywała zaledwie jedną trzecią mocy produkcyjnej. Do Polski trafiają miliony ton blachy z importu.
O dzierżawę częstochowskiej starała się też spółka Cognor z siedzibą w Poraju. Złożyła niższą ofertę - 1,45 mln złotych. Zainteresowana hutą był też Corween, spółka należąca do Liberty Group. Nie chciała jednak wydzierżawić przedsiębiorstwa, ale od razu kupić. Złożyła zażalenie do Sądu Okręgowego w Częstochowie na wyrok Sądu Rejonowego odrzucający ogłoszenie upadłości przygotowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto