Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie, architekci, społecznicy - zjednoczeni w walce o Śląskie Centrum Nauki w Bytomiu

Magdalena Nowacka-Goik
Panel z architektami, debata Dziennika Zachodniego i Radia Katowice, a do tego filmy realizowane przez bytomską młodzież. Machina starań o umieszczenie Śląskiego Centrum Nauki w Bytomiu ruszyła.

- Po zmianach personalnych w Urzędzie Marszałkowskim pojawiła się szansa, aby wrócić do tematu lokalizacji Śląskiego Centrum Nauki w Elektrociepłowni Szombierki - mówi Robert Białas, społecznik z bytomskiego Stowarzyszenia Oddolny Nurt Aktywnie Społecznych , który zaangażował w ten projekt.

Jego zdaniem Śląskie Centrum Nauki może zupełnie zmienić przestrzeń publiczną w Bytomiu. Ale trzeba na to spojrzeć pod wieloma kątami.
- Coraz silniej mieszkańcy Bytomia dostrzegają ważność wykorzystania przestrzeni publicznej - mówi Przemo Łukasik, bytomski architekt. - Dlaczego EC Szombierki? Bo to gotowy obiekt , który sam w sobie jest zalążkiem stworzenia tu wyspecjalizowanego centrum, gdzie w scenariuszu można byłby wykorzystać to, co tu kiedyś było. I przekazać wiedzę związaną np. z pozyskiwaniem energii - mówi Łukasik.
Chociaż przyznaje, że do końca trudno mu spojrzeć na sprawę obiektywnie, bo sam jest bytomianinem. Mniej przekonany jest Jan Kubec, który zaprojektował warszawskie CN. Podkreśla, że Park Śląski w Chorzowie, który na razie został wytypowany jako miejsce dla ŚCN też potrzebuje rewitalizacji po 60 latach i to również mogłoby być dla niego szansą.
- Ostatecznie wybór będzie decyzją polityczną - mówi wprost. Dlatego ważne jest, aby głos lokalnej społeczności trafił do polityków - mówi.
Robert Białas rację mu przyznaje i ma świadomość, że formy typu petycja to za mało. Dlatego swoim pomysłem walki zaraził bytomską młodzież.
- Zarówno gimnazjaliści z G nr 9 jak i maturzyści z I LO im. Smolenia oraz uczniowie VIII LO, z zapałem podeszli do pomysłu walki o nowe życie dla EC Szombierki. Pamiętajmy, że to przede wszystkim oni są odbiorcami takich placówek jak Centrum Nauki Kopernik , na którym ma być wzorowane ŚCN. To też sygnał, że dzięki temu będą chcieli zostać w Bytomiu. Ale bohaterami filmu są też starsi mieszkańcy Bytomia - mówi Białas. Film gimnazjalistów to krótka animacja pokazująca, jak kultura, w poprzemysłowej przestrzeni jest bliska młodym. Licealiści w swoim filmie zastosowali prowokację. Jej założeniem było sprawdzenie zainteresowania mieszkańców ŚCN, które ... już mieści się w Bytomiu.

Zobaczcie sami:
Link

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto