Tygodniowy przegląd prasy (Częstochowa, 3.05-9.05.2020), poznaj najważniejsze informacje z Częstochowy

Newsroom 360
Newsroom 360
Przy niedzielnym śniadaniu albo relaksując się przy kawie, poznaj najważniejsze informacje mijającego tygodnia od 3.05 do 9.05.2020
Przy niedzielnym śniadaniu albo relaksując się przy kawie, poznaj najważniejsze informacje mijającego tygodnia od 3.05 do 9.05.2020 CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Częstochowy, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 3.05 a 9.05.2020. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Woj. śląskie ma coraz mniej mieszkańców! Sprawdź gdzie ubywa ich najszybciej [TOP 22]”?

Przegląd tygodnia Częstochowa od 3.05 do 9.05.2020: top 3 artykuły z tygodnia

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Woj. śląskie ma coraz mniej mieszkańców! Sprawdź gdzie ubywa ich najszybciej [TOP 22]

Śląskie: Wyludnianie się województwa z roku na rok wydaje się być coraz poważniejszym problemem. Co charakterystyczne dla naszego regionu, znacznie częściej niż w reszcie Polski decydują się na wyjazd za granicę lub do innych dużych miast w kraju. Są też nieliczne miasta, którym mieszkańców przybywa, a liderem tej klasyfikacji są Tarnowskie Góry. Dokładne dane GUS dotyczące demografii miast województwa śląskiego znajdziecie w galerii. Kliknijcie przycisk "ZOBACZ GALERIĘ".

📢 Street View. Google zmienia zdjęcia w regionie. Zobacz najdziwniejsze fotografie w Street View

Jest już nowa aktualizacja w Street View. W roku 2019 samochody Google jeździły niemal po całym woj. śląskim, fotografując ulice do kolejnej już aktualizacji popularnej usługi. Po kilku miesiącach przetwarzania fotografii, przyszła pora na podmianę zdjęć w Street View na nowe - te możemy zobaczyć już m.in. w Katowicach, Bielsku-Białej, Częstochowie, Mysłowicach, Jaworznie, Rybniku, Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Bytomiu czy w Sosnowcu.

📢 81. nowych przypadków koronawirusa w woj. śląskim [9.05]. Pacjenci są z Rybnika, Bytomia, Katowic, Zabrza, Dąbrowy Górniczej...

W sobotę 9 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 144 nowych potwierdzonych przypadkach zarażenia koronawirusem w Polsce. Wśród zakażonych jest 81 mieszkańców województwa śląskiego.

Tygodniowa prasówka 3.05-9.05.2020 Częstochowa: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Częstochowie. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Częstochowa: Będą budować na A1 wiadukt dla zwierząt. Szykują się utrudnienia na gierkówce

Od 11 maja znowu utrudnienia na budowie A1. Będą budować kolejny wiadukt. To ostatni, budowany w naszym województwie odcinek autostrady A1, roboczo nazywany odcinkiem E. Prowadzi od Częstochowy do granicy z województwem łódzkim. Z lotu ptaka widać tu już zarys, jedynego na tym odcinku, węzła – Mykanów.

📢 Częstochowa: 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Złożono kwiaty na grobach żołnierzy 7 Dywizji Piechoty

W Częstochowie upamiętniono 75. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny złożyli kwiaty na grobach żołnierzy 7 Dywizji Piechoty na Cmentarzu Kule.

📢 Dezynfekcja ławek i koszy w Częstochowie. Specjalna ekipa pracowała w alei NMP i na Promenadzie Czesława Niemena

Częstochowa dołączyła do miast, które chcąc ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem, przeprowadzają dezynfekcję przestrzeni publicznej. Objęła ona ławki i kosze na śmieci w ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz na Promenadzie im. Czesława Niemena. Usługę bezpłatnie wykonała ,,ECCO LOGIC” z Kruszyny, która odkaża też szpital miejski, karetki oraz tabor MPK.

📢 Co sadzić w maju na balkonie? Kwiaty, zioła i warzywa, które sprawdzą się w warunkach miejskich. Jakie roślin sadzić w maju?

Kolorowe balkony przyciągają wzrok. Kwiaty i rośliny na balkonie od razu przykuwają uwagę. Co sadzić w maju na balkonie? Sprawdzamy, jakie kwiaty są najbardziej popularne na naszych balkonach. Niektórzy też wybierają inne uprawy. W końcu na balkonie możemy posadzić też różne zioła, albo warzywa. Krzew z pomidorkami? Czemu nie? Znajdźmy też miejsce na bazylię i miętę. Kto jak woli!

📢 Co to za dziwny owad? Czarna pszczoła ponownie w Polsce. To zadrzechnia fioletowa. Gatunek ten w naszym kraju uważano za wymarły

W tym roku w Polsce ponownie zaobserwowano zadrzechnię fioletową, czyli największa polską pszczołę. Inaczej nazywana jest czarną pszczołą. Owad ma czarny korpus i ciemnofioletowe skrzydła. W 2002 roku w Polsce gatunek ten uważany był za wymarły. Kilka lat później ponownie zaobserwowano zadrzechnię w naszym kraju. Z powodu zmian klimatycznych - ocieplania się klimatu - możliwe, że gatunek ten będzie w Polsce widziany coraz częściej. Dziś wciąż jest rzadkością, by zobaczyć tego owada.

📢 Ukraiński oligarcha chce kupić Hutę Częstochowa. Cena wywoławcza 250 mln zł

Huta Częstochowa już była własnością ukraińskiego koncernu - ISD, od drugiej połowy 2005 roku, do września 2019 roku. Teraz częstochowską hutę chce kupić najbogatszy ukraiński oligarcha, Rinat Achamatow.

📢 33 zakażenia koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Lublińcu. Na szczęście w pozostałych DPS-ach w powiecie sytuacja się stabilizuje

Nowe zakażenia koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kochcickiej w Lublińcu. Koronawirusa stwierdzono u 31 pensjonariuszy DPS-u i dwóch pracowników. Jak podkreślają jednak władze powiatu lublinieckiego, sytuacja w Domach Pomocy Społecznej podległych starostwu stabilizuje się, a w innych DPS-ach wkrótce nie powinno być chorych.

📢 Wybory prezydenckie 2015. Magdalena Ogórek w Częstochowie ZDJĘCIA

Wiemy, że 10 maja nie będzie wyborów prezydenckich. W 2010 roku wybory prezydenckie odbyły się w maju. Kandydatką w tych wyborach była Magdalena Ogórek, popierana przez lewicę. Podczas kampanii wyborczej odwiedziła Częstochowę.

📢 Promenada Śródmiejska w Częstochowie już prawie gotowa. Szkoda tylko, że wandale już dal znać o sobie

Promenada Śródmiejska w Częstochowie jest bliska ukończenia. Na miejscu wciąż trwają prace, ale do zrobienia pozostało już niewiele i wszystko wskazuje, że promenada będzie gotowa zgodnie z planem, czyli na początku jesieni 2020 roku. Niestety mimo że Promenada Śródmiejska formalnie otwarta, wandale dali już o sobie znać. W miejscu rekreacji pomazana jest już tablica i murek. Leży tam również wiele butelek, głównie po alkoholu.

📢 Częstochowa: Policja zatrzymała 32-letniego dilera narkotyków. Przejęto 3 tysiące działek, zatrzymano również pomocników handlarza

Policjanci z Częstochowy zatrzymali 32-letniego mieszkańca tego miasta, który handlował substancjami psychoaktywnymi. W chwili zatrzymania mundurowi znaleźli przy nim prawie 3000 działek dilerskich narkotyków. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Po nitce do kłębka, policjanci dotarli też do kolejnych osób, które dystrybuowały środki odurzające na terenie powiatu. W wyniku podjętych działań, prawie 1,2 kg narkotyków nie trafi na rynek.

📢 Częstochowa: Urząd Miasta uruchomił kolejne punkty do obsługi interesantów. Można zarejestrować pojazdy i złożyć wniosek o dowód osobisty

Od 5 maja przy wejściu do budynku Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Waszyngtona czynne są dwa dodatkowe okienka bezpośredniej obsługi interesantów. Przeznaczone zostały dla osób załatwiających sprawy związane z rejestracją pojazdów i dowodami osobistymi. Wcześniej niezbędny jest jednak kontakt telefoniczny z Wydziałem Spraw Obywatelskich i rezerwacja terminu spotkania.

📢 Tajna baza Armii Radzieckiej - przez lata była trzymana w tajemnic. Jest w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

W połowie lat 60' XX wieku w lasach pod Herbami [pow. lubliniecki] na 35 hektarach wybudowano bazę paliwową na potrzeby Armii Radzieckiej. Była to 31. Tajna Baza MPS (magazyn paliw i smarów). Do dziś pod Herbami straszą jej pozostałości. Zobacz powyżej w galerii zdjęcia.

📢 Zagraniczne marki przetłumaczone. Nazwy są... żenujące. Mobilna dziewica, zarezerwowane dzieci...

A gdyby tak zagraniczne marki miały polskie tłumaczenia? Jak wyglądałyby zakupy? A może właśnie tak: Poproszę "Dziękuję" i "Dzieci dobre białe", a do picia "Czerwonego byka". No i starter "Dziewicy mobilnej". Tak wyglądałyby zakupy Merci, Kinder Bueno, Red Bulla i starter Virgin Mobile. Jak mogłyby wyglądać takie produkty - można zobaczyć dzięki pracy 29-letniego Adama Łapko z Gliwic, grafika i ilustratora. Adam stworzył świetne przeróbki zagranicznych oraz polskich produktów i marek. Kliknij powyżej w "zobacz galerię".

📢 Koronawirus w województwie śląskim: 12 nowych zakażeń w i 5 kolejnych zgonów

12 nowych zakażeń koronawirusem i 5 kolejnych zgonów w województwie śląskim. W środę (6.05) po południu najnowsze informacje na temat choroby Covid-19 przedstawiło Ministerstwo Zdrowia. Do tej pory w województwie śląskim potwierdzono 2 947 zakażeń i 138 zgonów.

📢 W bestialski sposób dwukrotnie przejechał psa, nagrał to i zamieścił w sieci. Zapadł wyrok. Obrońcy zwierząt oburzeni

Sąd Rejonowy w Częstochowie skazał Rafała B., mieszkańca gminy Syców w województwie dolnośląskim, na półtora roku prac społecznych w wymiarze 40 godzin miesięcznie, nawiązkę na rzecz organizacji prozwierzęcych w wysokości 10 tysięcy złotych oraz pokrycie kosztów sądowych w wysokości ponad 20 tysięcy zł. Mężczyzna był oskarżony o bestialskie przejechanie psa samochodem dostawczym, do którego miało dojść w miejscowości Zawadka w gminie Irządze w powiecie zawierciańskim.

📢 Kolejne środki ochrony trafiły do częstochowskiego szpitala, pogotowia ratunkowego i Straży Miejskiej

Wydział Zarządzania Kryzysowego Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Częstochowy przekazał w środę, 6 maja, kolejne środki ochrony dla szpitala, pogotowia ratunkowego i miejskich strażników.

📢 Peron w Myszkowie będzie zadaszony. Modernizacja na kolei ZDJĘCIA

Drugi peron na stacji w Myszkowie będzie zadaszony. Trwa montaż konstrukcji zadaszenia.

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie