Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają prace zabezpieczające Dom Księcia [ZDJĘCIA]

AKC
W zabytkowym Domu Księcia trwają kolejne prace remontowo-zabezpieczające prowadzone w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków.

Prace na zlecenie „ZGM TBS” są kontynuacją wcześniejszych działań, które - na terenie Domu Księcia - prowadzone były już także w ubiegłym roku. Po wykonanej ekspertyzie stanu technicznego zdecydowano o zabezpieczeniu budynku poprzez zamurowanie okien i balkonów oraz wyburzenie komórek znajdujących się przy Domu Księcia.

W międzyczasie wysiedlono mieszkańców, wykupiono lokale własnościowe (oprócz jednego), rozwiązano też umowy z najemcami lokali użytkowych. Na terenie obiektu od blisko roku pracuje firma ochroniarska. Zamontowano tez dodatkowe oświetlenie z czujnikami ruchu oraz kamery monitoringu, a wokół budynku zainstalowano specjalny zabezpieczający daszek.

Obecnie prowadzone są prace na dachu budynku związane m.in. z wymianą pokrycia i wyburzeniem kominów ponad dachem.

Oprócz tego trwa również naprawa i przemurowanie części zniszczonych ścian zewnętrznych, a także stabilizowanie ścian wewnątrz budynku. Koszt aktualnie prowadzonych robót to blisko 1,2 mln zł złotych brutto. Prace wykonuje konsorcjum firm, którego liderem jest F.U.H. DZIEDZICKI, a partnerem – Przedsiębiorstwo Handlowo- Usługowe KRAWPOL.

Dom Księcia figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Powstał według projektu Brunona Paprockiego, a zbudowany został w latach 1912 – 1913, jako największy wówczas gmach mieszkalny w Częstochowie.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej budynek przechodził różne koleje, a w końcu stał się częścią komunalnego zasobu gminy i został przeznaczony na cele mieszkalno-użytkowe. Mimo doraźnych prac zlecanych przez administratorów obiektu jego stan przez minione dziesięciolecia się pogarszał. W 2008 roku ZGM „TBS” sporządził wstępny kosztorys kompleksowej renowacji Domu Księcia, szacujący wówczas jej wartość na ponad 40 mln zł.

Ubiegłoroczne wykwaterowanie lokatorów jest realizacją decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Częstochowie. Prace zabezpieczające prowadzone w ubiegłym roku i obecnie, uzgodnione ze służbami konserwatorskimi, służą poprawie bezpieczeństwa wewnątrz i na zewnątrz budynku, zachowaniu jego historycznej konstrukcji oraz ogólnej poprawie stanu obiektu, który znajduje się w ofercie inwestycyjnej miasta. Wraz z uregulowaniem spraw własnościowych budynku dają też nadzieję na potencjalnie większe zainteresowanie ze strony inwestorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto