Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TOP 10. Technika w Krakowie, które uczą najefektywniej. Dla liceów w tym roku nie ma wskaźników EWD

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Technikum Łączności w Krakowie niezmiennie pozostaje liderem. Ta szkoła rok po roku okazuje się najbardziej szturmowanym przez kandydatów krakowskim technikum, a prestiżowe rankingi "Perspektyw" z ostatnich lat mówią, że to najlepsze technikum w stolicy Małopolski i jedno z najlepszych w kraju. Najnowsze wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD), czyli wskaźniki przyrostu wiedzy uczniów potwierdzają z kolei, że to w tej szkole technicznej w Krakowie uczniowie robią największe postępy w nauce.

EWD obliczane jest na podstawie wyników egzaminów. Analitycy - eksperci podlegli Ministerstwu Edukacji - zestawiają ze sobą wyniki uczniów uzyskane "na wejściu" do szkoły (egzamin ósmoklasisty lub egzamin gimnazjalny) z końcowymi wynikami egzaminacyjnymi (matury). EWD to wskaźnik pokazujący, jak wiedza ucznia zmieniła się między jednym a drugim egzaminem, pozwalający oszacować wkład szkoły w to, z czym uczeń opuszcza jej mury. EWD jest egzaminacyjnym wskaźnikiem efektywności nauczania w danej szkole.

Uwzględniane są postępy uczniów z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i humanistycznych. A nowe wskaźniki przyrostu wiedzy młodych ludzi w szkołach średnich, obliczone na podstawie danych egzaminacyjnych z ostatnich trzech lat, poznajemy zawsze pod koniec roku kalendarzowego.

Jednak w tym roku taką informację otrzymujemy tylko dla techników - a to dlatego, że tam maturę zdawano jeszcze "po staremu". W liceach natomiast zdający w maju br. po raz pierwszy zmierzyli się z nową maturą, w formule 2023.

Wskaźniki EWD w 2023 roku nie dla liceów

W tym roku absolwenci szkół ponadpodstawowych przystąpili do egzaminu maturalnego w dwóch formułach. Dla absolwentów 4-letnich techników była to formuła z 2015 roku, natomiast dla maturzystów z 4-letnich liceów ogólnokształcących - nowa formuła, z 2023 roku. "W związku z tą zmianą od kilku lat trwają w CKE prace nad dostosowaniem metodologii wskaźników EWD. Prace te stały się okazją do udoskonalania sposobu szacowania EWD dzięki zastosowaniu nowych modeli statystycznych" - czytamy na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

W ramach prac nad wskaźnikami w Formule 2023 poprawiono sposób szacowania poziomów umiejętności uczniów. Wprowadzono model uwzględniający efekt zgadywania odpowiedzi w zadaniach zamkniętych. Postanowiono również zrezygnować z dotychczasowych wskaźników ponadprzedmiotowych, a więc z matematyczno-przyrodniczego oraz z humanistycznego - na rzecz wskaźników z konkretnych przedmiotów.

W związku ze zmianą formuły egzaminu maturalnego w 2023 roku wskaźniki EWD dla liceów ogólnokształcących mogłyby zostać obliczone jedynie na podstawie danych z jednego roku. Zdecydowano w tej sytuacji, że wskaźniki nie będą w tym roku publikowane dla 4-letnich ogólniaków.

"Zostaną one udostępnione po raz pierwszy w 2024 roku jako wskaźniki dwuletnie. Z kolei wskaźniki EWD dla 4-letnich techników publikowane są w tym roku zgodnie z metodologią wykorzystywaną w latach ubiegłych" - przekazują eksperci ds. EWD.

Nowy ranking liceów w oparciu o wskaźniki EWD będzie można więc skonstruować dopiero za rok.

Szkoły sukcesu. To w tych technikach uczniom przybywa najwięcej wiedzy

Absolwenci techników maturę według nowych zasad będą po raz pierwszy zdawać wiosną 2024 roku. Więc jeszcze w tym roku można było dla nich obliczyć wskaźniki EWD jak zawsze.

W oparciu o najnowsze wskaźniki EWD - obliczone na podstawie danych egzaminacyjnych z lat 2021-2023 - przygotowaliśmy ranking krakowskich techników. Wyliczyliśmy dla każdej szkoły łączny (zsumowany) przyrost wiedzy humanistycznej i ścisłej.

Te technika to szkoły wykorzystanych szans. Jeśli chodzi o lidera, zaskoczenia nie ma: kolejny rok z rzędu pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Technikum Łączności, znacząco wyprzedzając inne krakowskie technika. Co więcej, ma jeszcze lepszy wynik niż przed rokiem. Gratulujemy!

Na slajdach w naszej galerii prezentujemy zestawienie dziesięciu najlepszych techników w Krakowie i szczegółowe wyniki tych szkół.

Uwaga: EWD "zero" to nie brak przyrostu wiedzy, tylko średnia wyliczona dla całej Polski. Jak wyjaśniają eksperci, nie można zerowej wartości wskaźnika EWD interpretować jako sytuacji nagannej - wskazuje ona, że uczniowie danej szkoły poradzili sobie na egzaminie końcowym średnio podobnie jak inni zdający o podobnych cechach. Wartość "zero" nie jest nacechowana ani pozytywnie, ani negatywnie, tylko neutralna.

Niestety, w stolicy Małopolski są również technika, które mają EWD ujemne. Takie placówki określa się mianem szkół marnowanych szans. Oferują nie przyrost wiedzy i umiejętności, tylko regres. Takie wyniki to sygnał alarmowy dla tych szkół.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto