Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TOP 10 - Najlepsi śląscy sportowcy. Z kogo jesteśmy dumni

Leszek Jaźwiecki
Arkadiusz Gola
Arkadiusz Gola Podczas finałów Ligi Światowej w siatkówce, w Spodku gościliśmy najlepsze reprezentacje Świata. Nasi kibice stworzyli niepowtarzalną atmosferę sportowego święta
Adam Małysz, Otylia Jędrzejczak, Tomasz Adamek – co łączy tych wybitnych sportowców? To, że wszyscy pochodzą ze Śląska. Zresztą nasz region to nie tylko zawodnicy, ale i magiczne miejsca: Stadion Śląski i Spodek, mające swoje wyjątkowe miejsce nie tylko w pejzażu, ale i w historii polskiego sportu. To tam przeżywaliśmy wspaniałe chwile: piłkarskie triumfy reprezentacji i klubów, sukcesy siatkarzy, hokeistów, a przecież wielkie emocje buzowały i buzują także na żużlowych torach w Rybniku i Częstochowie, a od niedawna także na skoczni w Wiśle-Malince. Bo ostatnia dekada w polskim sporcie należała bezapelacyjnie do Małysza.

Orzeł z Wisły stał się ulubieńcem i bohaterem wszystkich Polaków. Małyszomania ogarnęła cały kraj. Kiedy stawał na rozbiegu, a potem sięgał po medale wszyscy wstrzymywali oddech. To jednak już minęło, wiślanin kilka tygodni temu zakończył karierę. Pozostały więc wspomnienia występów naszego najlepszego skoczka w historii na olimpiadach i turniejach Pucharu Świata oraz na szczęście kibicowanie Justynie Kowalczyk.

Królowa Śniegu swoje medale olimpijskie, mistrzostw świata czy Kryształowe Kule Pucharu Świata zdobywała jako studentka katowickiej uczelni. Reprezentuje ten klub nadal, choć tytuł magistra ma już w kieszeni. Dwa lata temu najlepsza polska biegaczka otrzymała też tytuł Honorowego Obywatela Katowic.
Małysz i Kowalczyk to zresztą niejedyne nasze gwiazdy na zimowym sportowym firmamencie. Jest jeszcze biathlonista Tomasz Sikora. Pochodzący z Wodzisławia zawodnik AZS AWF od wielu lat należy do światowej czołówki, zaliczył występy na pięciu zimowych olimpiadach, zdobywając srebrny medal w biegu masowym na 15 kilometrów w Turynie w 2006 roku.

Ale nie tylko w sportach zimowych Śląsk jest tak mocy. Przez wiele lat nie było silnych na żużlowców ROW-u Rybnik, potem schedę po nim przejął Włókniarz Częstochowa. Rybnik wychował całą plejadę znakomitych zawodników, którzy potem walczyli na światowych arenach i zdobywali dla biało-czerwonych barw medale i tytuły. Andrzej Wyglenda, Antoni Woryna, Andrzej Tkocz, Piotr Pyszny to tylko niektóre nazwiska żużlowców, które na stałe zapisały się w historię polskiego i światowego speedwaya. W barwach rybnickiego klubu startowało także wielu zagranicznych asów żużlowych torów. Plastron z napisem ROW nosili mistrzowie świata Jan Ove Pedersen i Niki Pedersen.

W Częstochowie na przestrzeni 60 lat najznamienitszymi wychowankami klubu byli Stefan Kwoczała, Bernard Kacperak, Marek Cieślak, Andrzej Jurczyński, Sławomir Drabik, Sebastian Ułamek. Najlepszym obcokrajowcem w historii klubu i ulubieńcem miejscowej publiczności był Anglik Joe Screen, w barwach Lwów jeździli także Norweg z polskim paszportem Rune Holta i Amerykanin Greg Hancock.

Kibice pod Jasną Górą mają jeszcze jedną miłość: siatkówkę. AZS Częstochowa przez ostatnie 20 lat reprezentuje nas w europejskich pucharach, odnosi sukcesy na krajowych parkietach. Z Częstochową związane są znane siatkarskie nazwiska, olimpijczycy Stanisław Gościnak, Ryszard Bosek, trenerami drużyny byli także Edward Skorek i Holender Arie Brokking. Siatkówka to także Katowice. W Spodku podczas finałów Ligi Światowej gościliśmy najlepsze siatkarskie reprezentacje świata. W hali przy rondzie walczył także najlepszy polski bokser Tomasz Adamek. Jednak sportem nr 1 w naszym regionie pozostaje piłka nożna.

Co prawda grające w ekstraklasie Ruch, Górnik czy Polonia nie walczą o mistrzostwo Polski, ale na Cichej w Chorzowie, na Roosevelta w Zabrzu czy nawet na Olimpijskiej w Bytomiu kibice pojawiają się co weekend. A wkrótce powinno być ich jeszcze więcej. Z dumą przyglądamy się przecież jak rośnie zadaszenie na modernizowanym Stadionie Śląskim (będzie 55 tys. miejsc pod dachem), na którym swoje najważniejsze mecze mają rozgrywać wszystkie nasze ekstraklasowe drużyny. W Gliwicach też nie pozostają w tyle. Nie tak dawno ruszyła budowa nowego stadionu, a już jesienią piłkarze Piasta mają zagrać na nowoczesnym obiekcie, którego będą im zazdrościć nie tylko sąsiedzi. Ci bowiem na swoje nowe stadiony będą musieli jeszcze poczekać: w Zabrzu stosunkowo niedługo, bo w ciągu dwóch lat powstanie cacko, na trybunach którego będzie mogło zasiąść 32 tysiące kibiców.


TOP 10 śląskich sportowców
1. Adam Małysz.
Lista trofeów, które zdobył nasz najlepszy w historii skoczek narciarski jest bardzo długa. Orzeł z Wisły ma w dorobku trzy srebrne medale olimpijskie i jeden brązowy z igrzysk w Salt Lake City i Vancouver. Małysz cztery razy był mistrzem świata. Ma również na koncie cztery Kryształowe Kule za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W 2001 r. wygrał Turniej Czterech Skoczni, a w sumie triumfował w 39 konkursach PŚ.

2. Justyna Kowalczyk. Biegaczka AZS AWF Katowice jest multimedalistką olimpijską. Z ostatnich igrzysk w Vancouver przywiozła trzy medale – złoty, srebrny i brązowy, a wcześniej brąz z Turynu. W dwóch ostatnich mistrzostwach świata zdobywała po trzy medale – w Libercu dwa złote i brązowy, a w Oslo dwa srebrne i brąz. Kowalczyk trzy razy z rzędu triumfowała w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata, a w sumie wygrała już 15 pucharowych biegów.

3. Otylia Jędrzejczak. Pływaczka z Rudy Śląskiej największe sukcesy w karierze odniosła na igrzyskach w Atenach, gdzie zdobyła trzy medale – złoty i dwa srebrne. Wywalczyła także siedem medali mistrzostw świata na dużym basenie oraz jeden na obiekcie 25-metrowym (brąz). „Oti” jest także ośmiokrotną mistrzynią Europy. Jędrzejczak trzykrotnie była rekordzistką świata na 200 m stylem motylkowym.

4. Józef Szmidt. Jako pierwszy człowiek na świecie przekroczył w trójskoku granicę 17 m. Wynik 17,03 m uzyskany w 1960 r. przez osiem lat był rekordem świata. Urodzony w bytomskich Miechowicach Szmidt był dwukrotnym mistrzem olimpijskim – z Rzymu i Tokio każdorazowo bijąc rekord igrzysk. Lekkoatleta Górnika Zabrze dwa razy stawał także na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy w 1958 i 1962 r.

5. Waldemar Legień. Był pierwszym Polakiem, który został mistrzem olimpijskim w judo, a jako trzeci zawodnik w historii tej dyscypliny sportu zdobył dwa złota na igrzyskach. Najpierw triumfował w Seulu w wadze do 78 kg, a cztery lata później wygrał w Barcelonie w kategorii do 86 kg. Wychowanek Czarnych Bytom przez całą karierę reprezentował ten klub mając w dorobku także trzy brązowe krążki mistrzostw świata. Z mistrzostw Europy przywoził medale w każdym kolorze.

6. Włodzimierz Lubański. Jeden z najlepszych polskich piłkarzy był kapitanem drużyny, która w Monachium wywalczyła mistrzostwo olimpijskie. Kibice pamiętają jednak przede wszystkim jego wspaniałe mecze w barwach Górnika, z którym w 1970 r. dotarł do finału Pucharu Zdobywców Pucharów. Popularny Włodek z zabrzanami siedem razy sięgnął po mistrzostwo kraju i sześć razy zdobywał Puchar Polski. Lubański strzelił w lidze 155 bramek.

7. Tomasz Adamek. Walkami pięściarskimi Górala na zawodowym ringu emocjonujemy się od 1999 r. W tym czasie stoczył 45 pojedynków, z których 44 wygrał, w tym 28 przez nokaut. Pięściarz z Gilowic był już mistrzem świata organizacji IBF i IBO w kategorii juniorciężkiej oraz federacji WBC w kategorii półciężkiej. Teraz celem Adamka jest wywalczenie mistrzowskiego pasa w wadze ciężkiej. We wrześniu będzie walczył o wspólny tytuł WBO i IBF z jednym z braci Kliczków.

8. Gerard Cieślik. Legenda chorzowskiego Ruchu, któremu był wierny przez całą swoją karierę. W barwach Niebieskich był trzykrotnym mistrzem Polski, a także raz wywalczył Puchar Polski. W ekstraklasie strzelił aż 167 bramek. Do historii przeszedł jednak jako strzelec dwóch goli ZSRR w wygranym przez Polaków 2:1 meczu eliminacji MŚ w 1957 r. na Stadionie Śląskim. Cieślika wybrano Piłkarzem 50-lecia PZPN.

9. Zbigniew Pietrzykowski. Trzykrotny medalista olimpijski. Z Melbourne i Tokio bokser BBTS Bielsko-Biała przywiózł brązowe medale, a z Rzymu srebro przegrywając finał z Cassiusem Clayem (później znany jako Muhammad Ali). Pięć razy startował w mistrzostwach Europy i zawsze stawał w nich na podium wywalczając cztery tytuły mistrzowskie i jeden brązowy medal. W kraju jedenaście razy zostawał mistrzem Polski, co do dziś jest niepobitym rekordem.

10. Egon Franke. Pierwszy Polak, który został mistrzem olimpijskim w szermierce. Florecista Piasta Gliwice wywalczył złoty medal w Tokio w turnieju indywidualnym dokładając do tego srebro w drużynie. Cztery lata później w Meksyku zdobył jeszcze brąz w turnieju drużynowym. Z mistrzostw świata wychowanek Budowlanych Gliwice przywiózł brąz indywidualnie oraz sześć medali w drużynie – złoty, srebrny i cztery brązowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto