Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To już 110 lat Muzeum Częstochowskiego [FOTO]

Piotr Ciastek
Najstarsza instytucja kulturalna w mieście kończy w tym roku 110 lat. Działający w ramach Muzeum Częstochowskiego Rezerwat Archeologiczny, z zachowanym „in situ” fragmentem cmentarzyska kultury łużyckiej otwarto 50 lat temu.

Obie daty, a także fakt wydania kolejnego, czternastego już, tomu Rocznika Muzeum Częstochowskiego były okazją do zorganizowania jubileuszowego spotkania, które odbyło się dziś, 18 maja w Ratuszu.

- W ciągu 110 lat istnienia, Muzeum stało się jednym z najważniejszych elementów pejzażu kulturowego nie tylko miasta ale i całego regionu. Dziś, ze swoimi licznymi, różnorodnymi obiektami jest nowoczesną instytucją kultury, która intensywnie uczestniczy w życiu Częstochowy – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Wykład „Masowość/elitaryzm/komercja/sakralność a współczesne muzealnictwo i wystawiennictwo” wygłosiła Katarzyna Ozimek, a Elżbieta Miszczyńska opowiedziała o tradycji i wartości merytorycznej roczników w działaniach Muzeum Częstochowskiego.
Podczas jubileuszowego spotkania gratulacje dyrektorowi Muzeum Januszowi Jadczykowi składali m.in. przedstawiciele władz województwa i miasta oraz reprezentanci środowiska kultury i nauki.

Podsumowaniu najważniejszych wydarzeń ze 110-letniej historii instytucji towarzyszyła promocja 14. tomu „Rocznika Muzeum Częstochowskiego”.

Muzeum Częstochowskie to najstarsza instytucja kulturalna w mieście, posiadająca obecnie 8 obiektów muzealnych, w tym Rezerwat Archeologiczny - jedno z największych poznanych w Polsce cmentarzysk z wczesnej epoki żelaza (750-600 lat p.n.e.). Cmentarzysko sprzed 2500 lat odkryto w 1955 roku w związku z pracami budowlano-ziemnymi prowadzonymi przy budowie trasy tramwajowej i wiaduktu. Na trwałe zakonserwowano 100 metrów kwadratowych nekropolii i zabezpieczono za pomocą odpowiedniej konstrukcji. Dookoła zbudowano galerię, a na niej w gablotach zorganizowano wystawę o kulturze łużyckiej. Poważna część cmentarzyska została zniszczona w trakcie prac ziemnych, pozostała znajduje się pod nasypem wiaduktu. Obszar nekropolii to niegdyś piaszczysta wydma położona na lewym brzegu nieistniejącego dziś strumyka.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto