Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądała Częstochowa podczas drugiej wojny [ZDJĘCIA] Zobacz kadry z filmu "Częstochowa lata 1939-1945 - II wojna światowa"

PC
Tak wyglądała Częstochowa podczas drugiej wojny światowej [ZDJĘCIA]. Jak wyglądało wówczas nasze miasto? Możemy się o tym przekonać oglądając archiwalne fotografie z tamtego okresu. Zebrał je i udostępnił nam Krzysztof Kasprzak, filmowiec z Częstochowy, który od lat dokumentuje historię miasta. Tym razem razem ze Zbisławem Janikowskim i Robertem Nawrotem stworzył film o okresie wojennym w Częstochowie. Zobaczcie, jak na zdjęcia udostępnionych przez KAS Film wyglądała Częstochowa w latach 1939-1945.

Osiemdziesiąt lat po wybuchu drugiej wojny światowej, w 2019 roku, powstał film dokumentalny o latach okupacji w Częstochowie. Jego twórcami są scenarzysta Zbisław Janikowski, reżyser Krzysztof Kasprzak oraz montażysta Robert Nawrot. Wcześniej zrealizowali dokumenty filmowe o Częstochowie w kolejnych, powojennych dekadach, a także o dwudziestoleciu międzywojennym.

Film "Częstochowa lata 1939-1945 - druga wojna światowa" miał premierę 10 grudnia 2019 roku, w Klubie Politechnik i stał się wielkim wydarzeniem kulturalnym, o czym świadczy zainteresowanie publiczności. Sala, która może pomieścić nawet 500 osób, wypełniła się po brzegi, a część widzów oglądała film na stojąco.

Co można zobaczyć w filmie "Częstochowa lata 1939 -1945 - druga wojna światowa"? Autorzy szczegółowo zaprezentowali działania wojenne, zarówno te z września 1939 roku, jak i ze stycznia 1945, kiedy do Częstochowy weszła Armia Czerwona. Widzowie mogli również poznać przejmującą historię zagłady częstochowskich Żydów.

Autorzy przypominają również krwawy poniedziałek, jeden z pierwszych hitlerowskich aktów terroru wobec ludności cywilnej w Polsce. 4 września 1939 roku Niemcy w kilku punktach Częstochowy rozstrzelali kilkaset osób.

Nie mogło zabraknąć również wątku Jasnej Góry. W filmie przypomniano historię związaną z ukrywanie przez paulinów Cudownego Obrazu (w czasie wojny zastąpiła go kopia), a także nieudanych planów spalenia klasztoru przez Niemców w 1945 roku. Na Jasnej Górze w czasie wojny gościli m.in. Hans Frank i Heinrich Himmler, a niewykluczone, że klasztor incognito odwiedził sam Adolf Hitler.

Swoje miejsce w scenariuszu znalazł również ruch oporu w Częstochowie. Przypomniano również słynny napad partyzantów na Bank Emisyjny przy alei NMP 34. 20 kwietnia 1943 skradziono z niego aż 2,6 miliona zł, które wykorzystano na walkę z okupantem.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto