Tak będzie wyglądał nowy budynek uniwersytetu w Częstochowie - zobacz WIZUALIZACJE

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
I nagroda. Zwycięzca
I nagroda. Zwycięzca arc konkursu SARP Częstochowa/UJD Częstochowa
Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną budynku Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Projekt został doceniony za współczesną, oryginalną formę budynku, a w szczególności rozwiązanie układu komunikacji pionowej. Uwagę przykuwa klatka schodowa w kształcie podwójnej helisy (DNA).

Ogłoszenie wyników konkursu na koncepcję architektoniczną budynku Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie odbyło się 22 czerwca 2021 roku. Wydarzenie zostało połączone z otwarciem wystawy, na której zgromadzono wszystkie nadesłane prace.

Pierwszą nagrodę otrzymała praca nadesłana przez „P2PA” sp. z o.o. z Wrocławia. Zwycięzcę ogłosił Przewodniczący Sądu Konkursowego dr inż. arch. Andrzej Grzybowski, prof. WST (SARP oddział Katowice).

Sąd Konkursowy dostrzegł, że praca w największym stopniu spełnia wymagania określone w regulaminie konkursu, w szczególności:

  • Prezentuje wysoką jakość rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych, zwłaszcza właściwe strefowanie funkcji oraz czytelny i oszczędny układ komunikacji wewnętrznej.
  • Prezentuje współczesną, oryginalną formę budynku, a w szczególności rozwiązanie układu komunikacji pionowej.
  • Stwarza możliwości uzyskania optymalnej relacji poniesionych nakładów do kosztów widoczną szczególnie w zwartej bryle budynku.

Zwycięzca otrzymał pierwszą nagrodę, która wynosi 30 tysięcy złotych oraz prawo do negocjowania warunków opracowania dokumentacji niezbędnej do realizacji inwestycji.

Nowy gmach mieścił się będzie przy ulicy Chłopickiego w miejscu budynku, który niegdyś służył studentom kierunków muzycznych. Budynek zaprojektowano jako wieżę o podstawie kwadratu postawioną na nieco szerszym postumencie. Ciekawostką jest fakt, iż struktura budynku oparta została na centralnie zlokalizowanej klatce schodowej zbudowanej na zasadzie podwójnej
helisy. Zaproponowane rozwiązanie komunikacji pionowej pozwala na zlokalizowanie w obiekcie zarówno wymaganej przepisami zamkniętej klatki schodowej jak i bardziej odpowiadającej randze budynku otwartej komunikacji. Wykorzystanie modelu podwójnej helisy pozwala na „zaplecenie” tych dwóch rodzajów schodów co skutkuje znaczną oszczędnością przestrzeni.

W konkursie przyznano również nagrody za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca (odpowiednio 20 tysięcy złotych i 10 tysięcy złotych). Jury zdecydowało się przyznać również 3 równorzędne wyróżnienia. Na konkurs nadesłano 44 prace. Sędziowie wykluczyli 5 prac, które z formalnego punktu nie spełniały warunków konkursu.

Obiekt będzie w przyszłości służył także lekarzom

Wyniki konkursu podsumowała JM Rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosz w Częstochowie prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska.

To ważny etap w strategii rozwoju Uniwersytetu, a szczególnie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Z myślą o tych dyscyplinach powstanie nowy budynek, przy czym powiększenie infrastruktury będzie służyło całej Uczelni. Po uzyskaniu zgody na uruchomienie kierunku lekarskiego chcielibyśmy, by obiekt był wykorzystywany także dla kształcenia lekarzy – podkreśliła rektor UJD.

Po zakończeniu konkursu pracownicy Uniwersytetu przystąpią do negocjacji ze zwycięską firmą architektoniczną. Po ich zakończeniu i w myśl wszystkich założeń budowa mogłaby rozpocząć się w 2022 roku, a zakończyć w 2023 roku. Szacowany, wstępny koszt robót budowlanych to ok. 16 mln złotych. Nowy budynek ma powstać na terenie kampusu uniwersyteckiego, w miejscu gdzie obecnie znajduje się dawny obiekt wykorzystywany przez Instytut Muzyki (ul. Chłopickiego 3).

Wystawa pokonkursowa będzie dostępna dla zwiedzających przez 2 tygodnie na parterze budynku Uniwersytetu przy ul. Waszyngtona 4/8.

Organizatorem konkursu był Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, a organizatorem wykonawczym Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Częstochowa.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie