Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szopka jurajska przez cały rok

Janusz Strzelczyk
Szopka jurajska przez cały rok W Olsztynie przez cały rok można poczuć atmosferę Bożego Narodzenia. Wszystko za sprawą Jana Wewióra, który od kilkunastu lat tworzy ruchoma szopkę bożonarodzeniową, w której jest już ponad 800 postaci ludzi i zwierząt wyrzeźbionych w lipowym drewnie. I wciąż powstają nowe elementy.

Szopka jurajska przez cały rok

Ponad 300 z nich jest ruchomych. Pracują, tańczą, obracają się dookoła siebie.
Szopka jest czynna przez cały rok, mieści się w zabytkowej chacie, tuż obok rynku.
Twórca mówi o swojej szopce Betlejemowo pod strzechą. W szopce Jana Wewió-ra przy żłóbku Jezusa, czuwa inna, niż w typowych szopkach Matka Boska.
Tu jest smutna. Jaki jest powód jej smutku opowie Jan Wewiór, gdy odwiedzicie Olsztyn.
W szopce zobaczymy też małego chłopca uderzającego w bębenek - to mały Karol Wojtyła. Jest też św. Jan Paweł II, w drodze do nieba. Adorują go trzy anioły.
Kiedy zajrzymy do Jana Wewióra usłyszymy snute przez gospodarza historie z dziejów Olsztyna.
- Olsztyn to nie tylko zamek, choć to kamienne ruiny przyciągają największą uwagę turystów - uważa Jan Wewiór.
A dla szopki już dawno zabrakło miejsca w chacie. Dlatego część rzeźb związanych wprawdzie tematycznie z szopką, chociaż nie tak mocno jak osadzone w tradycji elementy, znalazła sie na podwórku, przed chatą. A jest tam m.in. kilkumetrowa wieża kościoła Mariackiego w Krakowie.
Są też postaci z bajek, jak np. Baba Jaga mieszkająca w domku.
A z lochu na podwórzu dobiegają zawodzenia Maćka Borkowica, którzy buntował się przeciwko królowi za co został skazany na śmierć głodową w olsztyńskiej wieży.
Olsztyński zamek ma swoje miejsce w samej szopce. Sylwetka warowni wznosi się nad scenami z życia Maryi Panny.
Szopka nie jest przypadkowym zbiorem zabawek, gadżetów, lecz starannie przemyślaną, precyzyjnie wykonaną, spójną całością, w której wszystkie sceny i postaci pasują do siebie.
Każdy element ma swoje znaczenie, o którym w barwny sposób opowiada gospodarz. W szopkę wplótł on miejscowe legendy, a także siebie samego. Perłą architektury drewnianej jest sama stuletnia chałupa wiejska, w której jest szopka. Przyciąga wzrok kolorowymi zdobieniami.
Jan Wewiór pochodzi z Kotliny Kłodzkiej. Od lat jest związany rodzinnie z Częstochową. I z Olsztynem, swoją twórczością.

Jan Wewiór jest też twórcą rzeźby "Olsztyńskiego Anioła Stróża", którego siedmiometrowy wizerunek umieszczony przy wjeździe do Olsztyna czuwa nad mieszkańcami oraz turystami odwiedzającymi gminę.
Pod przewodnictwem wójta gminy Olsztyn powstała Kapituła "Olsztyńskiego Anioła Stróża". Każdego roku podczas Świąt Olsztyńskiego Anioła Stróża (przełom wrześniai października) kapituła wyróżnia przez wręczenie statuetek z wizerunkiem anioła kilka osób, które swoją postawą w sposób wyjątkowy przysłużyły się lokalnej społeczności. Przy kościele w Olsztynie istniały swego czasu trzy bractwa w tym Bractwo Aniołów Stróżów, szerzone przez paulinów z klasztoru jasnogórskiego. Bractwo miało największe zasługi na polu kultu anielskiego. Wiele anielskich symboli zdobi ściany kościoła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto