Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze. W sierpniu przyjdzie do Częstochowy blisko 50 tysięcy pielgrzymów

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Pielgrzymka Wadowicka dotarła na Jasną Górę w lipcu, ale najwięcej pielgrzymów przyjdzie w sierpniu.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pielgrzymka Wadowicka dotarła na Jasną Górę w lipcu, ale najwięcej pielgrzymów przyjdzie w sierpniu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
Przed nami największy szczyt pielgrzymkowy od dwóch lat. W ubiegłym roku z powodu pandemii na Jasną Górę pielgrzymowało niewielu pieszych pątników. W tym roku będzie ich znacznie więcej, tylko w sierpniu do Częstochowy ma dotrzeć 145 pielgrzymek i 48 tysięcy wiernych. Główne uroczystości tradycyjnie odbędą się 15 sierpnia na jasnogórskim szczycie. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny poprzedzi Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Jasna Strona Mocy.

- W tym miesiącu do Częstochowy ma dotrzeć aż 145 pielgrzymek. Najwięcej tuż przed największymi świętami na Jasnej Górze, a więc przed 15 i 26 sierpnia. W sumie, zgodnie z deklaracjami organizatorów do naszego miasta przyjdzie w nich, przybiegnie lub przyjedzie na rowerze blisko 48 tysięcy osób - informuje Urząd Miasta w Częstochowie.

Największą pielgrzymką będzie Pielgrzymka Tarnowska

Poszczególne grupy mają liczyć – według zapowiedzi organizatorów - od kilkunastu do kilku tysięcy uczestników. Największe z nich w sierpniu to Piesza Pielgrzymka Kurii Diecezjalnej w Tarnowie (5000 osób), 310 Piesza Pielgrzymka Warszawska (3500), pielgrzymka organizowana przez Kurię Diecezjalną Siedlecką (3000), Pielgrzymka Piesza z Kościoła Akademickiego Św. Anny z Warszawy (2500) i 43. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej (2100).

Największej liczby pątników spodziewamy się, jak co roku, 13 i 14 sierpnia tuż przed Dniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To wtedy dotrą tu wspomniana 310 Piesza Pielgrzymka Warszawska, pielgrzymka z Siedlec, Pielgrzymka Piesza z Kościoła Akademickiego Św. Anny z Warszawy, 43. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej. Z Warszawy tradycyjnie przybędzie też 310 Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup „17”, 38 Piesza Warszawsko-Praska oraz Warszawska Pielgrzymka Grupy Rowerowej przy parafii św. Łukasza Ewangelisty. Wówczas na Jasną Górę przybędą także pielgrzymki z Kielc, Opoczna, Lublina, Sosnowca, Płocka, Włocławka, Kalisza (rowerowa), Ostrowa Wielkopolskiego, Szczecina, Łomży, Starachowic, Jarocina, Radomia (Sztafetowa Pielgrzymka Biegowa), Kalisza (także biegowa), Golubia-Dobrzynia (rowerowa), Kamyka, Łowicza, Piły.

Pielgrzymi przyjdą również na święto 26 sierpnia

Z kolei tuż przed 26 sierpnia, a więc świętem Matki Boskiej Częstochowskiej, na Jasną Górę docierają przede wszystkim pątnicy z regionu ale także wspomniana Piesza Pielgrzymka Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz pielgrzymi z Łodzi, Zgierza, Koluszek, Sulejowa, Włocławka, Ozorkowa, Bełchatowa, Łasku, Czeladzi, Zawiercia, Zduńskiej Woli, Wielunia, Radomska, Sieradza, Działoszyna. Z okolic miasta przybędą grupy pielgrzymów m.in. z Myszkowa, Kłomnic, Koziegłów, Kruszyny, Mykanowa, Panek, Sygontki, Krzepic, Lgoty Wielkiej, Lipia, Niegowy.

Przygotowano specjalny festiwal. Miejsce znajdzie się dla każdego

Jak informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry, klasztor z radością oczekuje na pielgrzymów. Paulini zapewniają, że są gotowi na ich przyjęcie. Czynią wszystko, by było tu bezpiecznie i zachęcają do „spotkania z Matką”.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP w tym roku to na Jasnej Górze szczególne wspomnienie VI Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się tu z inicjatywy św. Jana Pawła II w 1991r. Mija 30 lat od tego wydarzenia, które było przełomowym w historii zjazdów młodych świata. Po raz pierwszy wzięli w nim udział pielgrzymi zza wschodniej granicy i wreszcie, jak mówił święty papież, Europa mogła oddychać dwoma płucami.

W dniach 13-14 sierpnia na Jasnej Górze odbędzie się Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Jasna Strona Mocy”, który wpisuje się w rocznicowe obchody. W trakcie dwóch dni koncertowych wystąpią artyści polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Transmisję wydarzenia w tych dniach o godz. 20.15 przeprowadzi TVP1.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Na placu przed szczytem stoi już wielkich rozmiarów scena i jak podkreślają paulini, ponieważ wydarzenie odbywa się na wolnym powietrzu, to miejsce znajdzie się tu dla każdego.

Modlitewnym dziękczynieniem będzie Msza św. odpustowa celebrowana w uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia o godz.11.00 pod przewodnictwem i z kazaniem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto