Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia personelu w częstochowskich szpitalach. Zaszczepionych jest ponad 80 procent osób, ale dyrektorzy apelują do pozostałych

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Parkitce w Częstochowie
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Parkitce w Częstochowie klobucka.pl
Do 1 marca 2022 r. szczepionkę przeciw COVID-19 muszą przyjąć osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny i pracownicy podmiotów medycznych. W Miejskim Szpitalu Zespolonym i Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie statystyki szczepień przekraczają 80 procent, ale dyrektorzy apelują o szczepienia pozostałe osoby. Jakie mogą czekać konsekwencje tych niezaszczepionych?

Do 1 marca 2022 r. szczepionkę przeciw COVID-19 muszą przyjąć wszyscy medycy, czyli osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny i pracownicy podmiotów medycznych. Szczepienia możesz wykonać w schemacie – dwiema dawkami lub jedną dawką, zależnie od przyjętej szczepionki. Po przyjęciu pełnego cyklu szczepienia otrzymasz Unijny Certyfikat COVID (UCC).

Obowiązek szczepienia przeciw COVID-19 dotyczy również ozdrowieńców z grupy zawodów medycznych, farmaceutów, studentów medycyny i pracowników podmiotów medycznych.

Pamiętaj, że po 30 dniach od odbycia choroby możesz się zaszczepić. Certyfikat ozdrowieńca nie zwalnia cię z obowiązku przyjęcia szczepionki do 1 marca 2022 r. Szczepienia nie są obowiązkowe dla osób z przeciwwskazaniami, ze względu na stan zdrowia.

Senator Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie skierował do wszystkich pracowników pismo, w którym prosi o deklaracje do 21 stycznia, dotyczącą tego, czy dany pracownik w pełni się zaszczepi.

- Dwoma dawkami szczepionki zaszczepiło się 85 procent pracowników, a trzecią dawką ok. 40 procent. To dość wysokie liczby, ale chciałbym, żeby były jeszcze wyższe - mówi senator Konieczny. - Skierowałem pismo do pracowników, bo chce ich deklaracji, aby być przygotowanym i wiedzieć, jakie decyzja podjąć w zależności od rozwoju wypadków.

Jakie konsekwencje będą groziły niezaszczepionym pracownikom? Prawdopodobnie będzie możliwość ukarania medyków grzywną, ale dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego nie myśli o takich rozwiązaniach. - Nie wykluczam, że niezaszczepieni pracownicy zostaną przesunięci do pracy w miejscach, gdzie kontakt z pacjentem jest mniejszy - mówi Wojciech Konieczny, który jest przewodniczącym koła parlamentarnego Polskiej Partii Socjalistycznej. Jego klub przedstawił plan walki z koronawirusem na najbliższe 100 dni, który zakłada m.in. wprowadzenie paszportów covidowych, maksymalne testowanie pacjentów i zwiększenie liczby miejsc w szpitalach z jasnym podziałem na oddziały covidowe i pozostałe.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym zaszczepionych jest ponad 80 procent pacjentów. - Spośród ponad 2 tysięcy pracowników obecnie na kwarantannie lub w izolacji są cztery osoby, więc problemów ze szczepieniami, ale oczywiście będę apelował i zachęcał pozostałych pracowników do szczepień - deklaruje Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto