Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Ciulimu i Czulentu 2014 już w ten weekend [ZDJĘCIA]

Adrian Heluszka
Święto Ciulimu i Czulentu. W weekend mieszkańcy gminy Lelów znów będą biesiadować pod wspólnym mianownikiem kultury polskiej i żydowskiej.

Święto Ciulimu i Czulentu już w ten weekend

Festiwal „Święto Ciulimu-Czulentu” ma przypominać wspólną historię Polaków i Żydów. Ma za zadanie scalać obie nacje i uczyć wzajemnej tolerancji i poszanowania. W ramach festiwalu prezentowane są wszystkie przejawy kultury polskiej i żydowskiej: muzyka, tańce, tradycje, potrawy, a nacisk kładzionym zostaje na regionalną kuchnię, przede wszystkim z terenów ziemi lelowskiej. Unikatową wartością tego wydarzenia jest uświadczenie w nim chasydów związanych z Lelowem przez urodzonego i pochowanego tutaj mistrza, cadyka Dawida Bidermana.

“Święto Ciulimu-Czulentu” organizowane jest od 2003 roku i obecnie trudno sobie wyobrazić, by miało go zabraknąć w kalendarzu imprez lelowskiej gminy. Inicjatorem święta był wójt gminy Lelów, Jerzy Szydłowski oraz rabin Simcha Krakowski, który jest głównym organizatorem przyjazdu chadysów na grób cadyka, Dawida Bidermana.

Pierwsze święto było bardzo kameralne, ale okazało się impulsem do podjęcia wspólnych działań i rozwinięcia imprezy. Obecnie ma ona zasięg ogólnokrajowy, a nawet międzynarodowy. Co roku do Lelowa ściąga ogromna rzesza turystów z całego kraju, którzy wraz z mieszkańcami Lelowa i okolicznych miejscowości podziwiają kulturę polsko-żydowską w pełnej krasie. Uczestnikami święta są również chasydzi z Izraela i innych miejsc, którzy są związani z Lelowem poprzez postać wspomnianego Dawida Bidermana.

“Święto ciulimu-czulentu” otrzymało certyfikat nadany przez Częstochowską Organizację Turystyczną, jako produkt turystyczny, a potrawy “ciulim lelowski” i “ciulent lelowski” zyskały status potrawy regionalnej. “Ciulim lelowski” został dodatkowo wpisany na listę produktów tradycyjnych województwa śląskiego w kategorii “gotowe dania i potrawy”.
Tradycja organizacji regionalnego święta jest w Lelowie wciąż żywa i doczekała się już kilkuletniej kultywacji. Organizatorzy zastanawiają się obecnie nad zmianą charakteru spotkania kultury polsko-żydowskiej. Jedno jest pewne. Festiwal krzewi odchodzącą do lamusa kulturę żydowską, a przecież niedawno Żydzi żyli ramię w ramię z Polakami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto