Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa w Galerii Jurajskiej

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Galeria Jurajska
Każdego roku rodzi się w Polsce od 600 do 100 dzieci z zespołem Downa. Niestety osoby z tym schorzeniem wciąż borykają się z wykluczeniem, ale także krzywdzącymi stereotypami. Dlatego tak ważne jest, aby stale je przełamywać, okazując zrozumienie i troskę chorującym na trisomię 21. chromosomu.

Szansą na to jest obchodzony 21 marca Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W tym roku akcje towarzyszące mu zawitają także do Galerii Jurajskiej. Już 18 i 19 marca w centrum handlowym odbędzie się specjalna akcja organizowana przez Fundację Oczami Brata.

– Organizowane wydarzenie ma na celu nie tylko przełamywanie barier, ale przede wszystkim okazanie pełnej solidarności z osobami z Zespołem Downa, jak również wymiernego wsparcia. Angażując się, chcemy pokazać, że dziś każdy może wyciągnąć pomocną dłoń do osób z tym schorzeniem. Liczy się każdy gest – mówi Wioletta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor Galerii Jurajskiej.

I tak 18 i 19 marca na terenie galerii wolontariusze Fundacji Oczami Brata prowadzić będą kwestę. Każdy będzie mógł dołożyć swoją cegiełkę do budowy Domu Oczami Brata.
W zamyśle twórców ma to być bezpieczna przystań, w której zamieszają zarówno osoby z Zespołem Downa, jak również osoby z innymi niepełnosprawnościami oraz z zaburzeniami psychicznymi. Swoje miejsce znajdzie w nim aż 16 osób, które nie są w stanie żyć samodzielnie. Ale to nie jedyny cel.

– Będzie to też przestrzeń, która służyć ma integracji społeczności lokalnej, stanowiąc centrum wydarzeń artystycznych i społecznych. Pragniemy przez to wpływać na otwarcie się na drugiego człowieka, spojrzeć na osoby chore i z niepełnosprawnościami ich oczami, zrozumieć ich oraz akceptować każdą odmienność. Warto dodać, że budowa idzie pełną parą! – mówi Paweł Bilski, Fundator i Prezes Fundacji Oczami Brata.

Kwesta to jednak nie jedyny sposób, w który można okazać swoją solidarność. W sobotę, 19 marca na terenie galerii odbędzie się cała seria wydarzeń dla najmłodszych, których celem jest integracja. Już od godz. 12 dzieci będą mogły wziąć udział w animacjach i zabawach, w tym m.in. w zajęciach plastycznych. Będzie można także zapleść sobie warkoczyki i pomalować buzię.

Oprócz tego odbędą się koncerty, w tym także w wykonaniu osób z trisomią 21. O godz. 17 na scenie pojawi Robert Mateuszuk, solista i uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Fundacji Oczami Brata. Po nim zagra także zespół Powerage, czyli młodzi artyści z Tarnowski Gór. Będzie można także posłuchać Iwonę Chołuj, aktorkę Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie, której akompaniować będzie Michał Rorat – związany z Częstochową pianista, aranżer i pedagog. Wydarzenie poprowadzi Krzysztof Berendt – aktor Teatru Miejskiego w Gdyni im. Witolda Gombrowicza.

Oprócz tego będzie można odwiedzić stoisko z rękodziełem stworzonym w ramach Warsztatu Terapii Zajęciowej. Dochód ze sprzedaży zasili budowę Domu Oczami Brata.

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa został ustanowiony w 2005 roku, a od 2011 odbywa się pod patronatem ONZ. Nie bez powodu obchodzony jest także 21 marca. Liczba 21 to nawiązanie do obecności u osób z trisimią 21 trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto