Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studia lotnicze w Częstochowie mają uatrakcyjnić ofertę uczelni

Andrzej Zaguła
Szkoleniem studentów-pilotów Politechniki Częstochowskiej zajmie się m.in. Ryszard Michalski. Fot. Andrzej Zaguła
Szkoleniem studentów-pilotów Politechniki Częstochowskiej zajmie się m.in. Ryszard Michalski. Fot. Andrzej Zaguła
Aeroklub Częstochowski w porozumieniu z Politechniką Częstochowską planują otwarcie na uczelni nowego kierunku, który ma zachęcić do studiowania pod Jasną Górą wszystkich młodych miłośników latania.

Aeroklub Częstochowski w porozumieniu z Politechniką Częstochowską planują otwarcie na uczelni nowego kierunku, który ma zachęcić do studiowania pod Jasną Górą wszystkich młodych miłośników latania. Być może już w najbliższym roku akademickim na uczelni będzie można studiować kierunek lotniczy i pokrewny z nim, kształcący naziemny personel techniczny - inżynierów mechaników. Do tej pory w naszym kraju tylko Politechnika Rzeszowska oferowała tak wyspecjalizowaną edukację.

Pomysł zorganizowania studiów lotniczych w Częstochowie zrodził się w głowie jednego z najwybitniejszych mistrzów sportowej awiacji na świecie, prezesa miejscowego aeroklubu, Włodzimierza Skalika. - Mamy właściwie wszystko, co jest potrzebne do kształcenia przyszłych pilotów. Możliwości dydaktyczne - na politechnice, gdzie od lat prężnie funkcjonuje wydział budowy maszyn oraz praktyczne, które oferuje nasz aeroklub - przekonuje.

Aeroklub otrzymał (po niedawnej tragedii współwłaściciela firmy Unimot Piotra Sikorskiego i jego rodziny) darowiznę w postaci samolotu zlin 242. - Przekazał nam go brat Piotra Sikorskiego, Adam Sikorski. To znakomita maszyna do szkolenia przyszłych pilotów - twierdzi Skalik.

Na tym samolocie można uczyć pilotażu w ekstremalnie trudnych warunkach - nie widząc tego, co dzieje się na ziemi, a nawet w nocy. Ale sprzętu będzie więcej. W ciągu kilku miesięcy chcemy kupić jeszcze jeden samolot.

Szkolenie specjalistyczne wesprze jeden z trzech najlepszych instruktorów lotniczych w Polsce, mistrz skrzydeł Ryszard Michalski z Łodzi.

Politechnika przyklasnęła pomysłowi Skalika. Jeszcze przed wakacjami obie strony spotkały się w celu ustalenia pierwszych szczegółów dotyczących pomysłu. - Jesteśmy zainteresowani tymi planami, tym bardziej, że ich realizacja mogłaby znacznie poszerzyć ofertę edukacyjną uczelni - uważa rzecznik prasowy Politechniki Częstochowskiej Adrianna Tajchman, która sama ma silne powiązania lotnicze, bo nad częstochowskim niebem latali w barwach ACz członkowie jej najbliższej rodziny. - Zdajemy sobie sprawę, że nadchodzi niż demograficzny i studentów trzeba będzie do nas czymś atrakcyjnym przyciągnąć - dodaje.

Jeżeli plany aeroklubu i uczelni powiodą się, to przyszli absolwenci kierunku lotniczego otrzymają po ukończeniu studiów licencję pilota zawodowego. Oznacza to, że niemal natychmiast znalazłoby się dla nich zatrudnienie w liniach lotniczych w randze drugiego pilota, a po odbyciu niezbędnej praktyki i przejściu kolejnych egzaminów specjalistycznych skróciłoby drogę do fotelu kapitana floty powietrznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto