Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strefa wolna od zakazu spożywania alkoholu w Parku Lisiniec w Częstochowie? Młodzieżówki mówią jednym głosem

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE BR, KMP w Częstochowie
To nieprawdopodobne! Trzy częstochowskie młodzieżówki z różnych stron sceny politycznej, Młoda Prawica, Młoda Lewica i Młodzi Demokraci mówią jednym głosem. Co ich połączyło? Młodzież chce, aby w Parku Lisiniec powstała strefa legalnego spożycia niskoprocentowego alkoholu. Wspólny list w tej sprawie skierowali do prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka i przewodniczącego Rady Miasta w Częstochowie, Zbigniewa Niesmacznego.

Przedstawiciele trzech młodzieżówek podkreślają, że chcą przekonać starszych kolegów polityków, że przy odpowiednich chęciach, można współpracować.

- Uznaliśmy, że w tym czasie, który teraz jest, warto szukać jakiegoś konsensusu i zgody, dając w pewnym stopniu przykład starszym kolegom i koleżankom w parlamencie. Naszym zdaniem istnieje bowiem możliwość porozumienia i podjęcia pewnych inicjatyw ponad podziałami. Dlatego podjęliśmy inicjatywę w Częstochowie, która jest zgodna z ustawą o wychowaniu w trzeźwości, o utworzenie strefy, w której można pić alkohol. Rekomendujemy jako miejsce Park Lisiniec. Naszą prośbę kierujemy do prezydenta Częstochowa i przewodniczącego Rady Miasta, bo są to dwie władze, które realnie mogą podjąć działania w tej sprawie – mówi Adam Bednarek, reprezentujący Młodych Demokratów.

Wniosek popierają przedstawiciele Młodej Lewicy i Młodej Prawicy

- Zdaniem Młodej Lewicy utworzenie takiej strefy jest niezbędne, aby osoby pełnoletnie i turyści mogli spożywać alkohol w miejscu bezpiecznym i pod okiem służb porządkowych – mówi Szymon Błażejowski z Młodej Lewicy, który zapewniał, że jego ugrupowanie jest przeciwne spożywaniu alkoholu przez osoby niepełnoletnie. Utworzenie legalnej strefy miałoby ograniczać takie przypadki.

- Znacznie bezpieczniej jest spożywać alkohol w legalnym miejscu i pod okiem służb niż po kryjomu – dodaje Szymon Błażejowski, apelując o to, aby po alkoholu nie pływać, ani nie prowadzić pojazdów mechanicznych.

Mateusz Szymanek z Młodej Prawicy przypomniał, że pomysł nie jest nowy. Strefa miałaby funkcjonować od 1 maja do 30 września, a w strefie można byłoby pić alkohol poniżej 18 procent.

- Młoda Prawica składała już podobną petycję już trzy lata temu, kiedy znowelizowały się przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i kiedy powstawała infrastruktura w parku Lisiniec – mówi Mateusz Szymanek z Młodej Prawicy. - Wtedy miasto stwierdziło, że taka strefa byłaby promocją alkoholu. Po trzech latach wiemy, że to miejsce i tak stało się miejscem, gdzie młodzież i nie tylko nagminnie spożywa alkohol i musi to robić po kryjomu. Skoro to miejsce kulturowo już zostało przyjęte jako miejsce, gdzie spożywa się alkohol, skoro większość społeczności albo jej bardzo duża część nie godzi się z podporządkowaniem do tych regulacji, obecne przepisy tracą sens.

- Nie promujemy picia alkoholu, tylko zwracamy uwagę na to, że jest tam bardzo dużo młodzieży, która wymaga kontroli, a nie tego, żeby uciekać i chować się po krzakach. Wszyscy będziemy spokojniejsi o naszych bliskich, kiedy będzie można tam spożywać niskoprocentowy alkohol i będą nad tym sprawować nadzór straż miejska i policja – dodaje Mateusz Szymanek.

Czy to nie smutne, że młodzieżówki z trzech stron sceny politycznej umiały się porozumieć tylko w kwestii strefy, w której można pić alkohol? - Już we wrześniu przekonacie się Państwo, że to nie jedyna kwestia, w której będzie porozumienie – deklaruje Adam Bednarek.

Mateusz Szymanek podczas spotkania z dziennikarzami dodawał, że współpraca w kwestiach światopoglądowych czy gospodarczych może być trudna, ale w przypadku samorządu lokalnego, gdzie nie ma polityki, młodzieżówki mogą działać razem na rzecz miasta.

Policja wystawiła ponad 50 mandatów
Komenda Miejska Policji w Częstochowa przedstawiła dane dotyczące interwencji w lipcu 2021 roku w Parku Lisiniec, który jest stale patrolowany.

Podczas prowadzonych działań w Parku Lisiniec od końca czerwca to końca lipca mundurowi wylegitymowali 403 osoby, ujawnili 189 wykroczeń, z czego 52 z nich zakończyły się nałożeniem grzywny w drodze mandatu karnego. Mundurowi zatrzymali również 7 nietrzeźwych kierowców i 7 osób poszukiwanych. Podczas prowadzonych działań zatrzymani zostali sprawcy uszkodzenia ciała, a w trakcie jednej z kontroli pojazdów policjanci zatrzymali młodego mężczyznę, który posiadał przy sobie narkotyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto