Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli 8 kwietnia. Czy Rybnik zorganizuje dodatkowe zajęcia dla dzieci gdy szkoły będą zamknięte?

Aleksander Król
Nie przyniosły oczekiwanych rezultatów dzisiejsze rozmowy strony rządowej ze związkami zawodowymi. Jeśli nie dojdzie do porozumienia ogólnopolski strajk nauczycieli odbędzie się 8 kwietnia. W Rybniku nie będzie organizowanych dodatkowych zajęć dla dzieci, gdy szkoły będą zamknięte.

Strajk nauczycieli 8 kwietnia. W Rybniku nie będzie dodatkowych zajęć dla dzieci gdy szkoły będą zamknięte

Nie przyniosły oczekiwanych rezultatów dzisiejsze rozmowy strony rządowej ze związkami zawodowymi. Jeśli nie dojdzie do porozumienia ogólnopolski strajk nauczycieli odbędzie się 8 kwietnia.

Przypomnijmy, w Rybniku 71 szkół i przedszkoli, które przystąpiły do sporu zbiorowego, opowiedziało się za strajkiem szkolnym. W referendum strajkowym wzięło udział ponad 90 procent pracowników placówek oświatowych w Rybniku, a z biorących udział w referendum opowiedziało się za strajkiem 86 do 100 procent.

Czy miasto wzorem niektórych miejscowości będzie organizowało dodatkowe zajęcia dla dzieci, w czasie gdy szkoły będą zamknięte?

Ze względu na powszechność planowanego strajku, w Rybniku 100 % nauczycieli deklaruje udział, nie planujemy organizacji zajęć dla dzieci w tym czasie. Nie jesteśmy w stanie, dla tak dużej ilości dzieci, szczególnie przedszkolnych i wczesnoszkolnych zapewnić właściwej opieki. Trudno oczekiwać od dyrektora domu kultury czy obiektu sportowego, że weźmie odpowiedzialność za powierzone dzieci. Najważniejsze są względy bezpieczeństwa dzieci, stąd radzimy rodzicom by w tym czasie nie posyłali dzieci do przedszkoli i szkół a skorzystali z możliwości opieki na dziecko, bądź w przypadku dzieci do lat 8 z zasiłku opiekuńczego - informuje nas Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku.


Co w sytuacji strajku nauczycieli mogą zrobić rodzice?

Jeśli nagle zamknięto żłobek, przedszkole, czy szkołę rodzic może zostać w domu z dzieckiem i skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Wystarczy złożyć do pracodawcy oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu takiej placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego.

- Aby skorzystać z tego świadczenia ważne są trzy warunki: rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, dziecko nie może ukończyć 8 lat, a sytuacja zamknięcia placówki rzeczywiście jest nieprzewidziane, a nie wynika ono np. z zaplanowanego remontu przedszkola, o którym rodzice byli wcześniej poinformowani - podkreśla Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także tym, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS, np. pracujący na umowie zlecenie lub w prowadzą własną działalność gospodarczą.

Zasiłek opiekuńczy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje bez okresu wyczekiwania. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą warunkiem posiadania prawa do zasiłku opiekuńczego jest terminowe opłacanie dobrowolnej składki chorobowej i przerwanie działalności na czas sprawowania opieki.

- Prawo do zasiłku mają na równi matka, jak i ojciec dziecka. Zasiłek może otrzymać jednak za dany okres tylko jeden z rodziców, czyli ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę. Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia - dodaje rzeczniczka.

Rodzic chcący uzyskać taki zasiłek musi złożyć swojemu pracodawcy wniosek Z-15 A i dołączyć do niego oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka,przedszkola lub szkoły.

Uwaga: Wniosek o zasiłek opiekuńczy (Z-15A), należy złożyć przy każdorazowym ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy, z wyjątkiem przypadków nieprzerwanych okresów sprawowania opieki nad tym samym dzieckiem.

Jeśli zasiłek będzie wypłacany przez ZUS dodatkowo należy złożyć wypełnione przez płatnika składek zaświadczenie:

- na druku Z-3 - dla pracownika
- na druku Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych

Osoba prowadząca działalność gospodarczą składa zaświadczenie na druku Z-3b

Zasiłek opiekuńczy może być wypłacony przez ZUS lub płatnika składek. Jeżeli zasiłek będzie wypłacany przez ZUS wypłata zasiłku nastąpi niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku. Jeżeli zasiłek będzie wypłacany przez płatnika składek, ponieważ zgłasza on do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 ubezpieczonych, zasiłek otrzymasz w terminie wypłaty wynagrodzenia, nie później niż w terminie 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto