Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stracone szanse, czyli miejsca w Częstochowie, które nigdy nie powstały. Dlaczego tak się stało?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Duża część osiedla Parkitka w ogóle nie powstała

Na zbliżeniu makiety Parkitki widoczna jest zasada kompozycji polegająca na zwiększaniu się wysokości budynków mieszkalnych w kierunku centrum dzielnicy. Obiekty jednorodzinne i zabudowa szeregowa była planowana na peryferiach.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=500100095457925&set=a.495737232560878
Duża część osiedla Parkitka w ogóle nie powstała Na zbliżeniu makiety Parkitki widoczna jest zasada kompozycji polegająca na zwiększaniu się wysokości budynków mieszkalnych w kierunku centrum dzielnicy. Obiekty jednorodzinne i zabudowa szeregowa była planowana na peryferiach. https://www.facebook.com/photo/?fbid=500100095457925&set=a.495737232560878
Częstochowa. Planowanie i kształtowanie przestrzeni miejskiej to naprawdę trudna sztuka. W większości miast mamy osiedla, które są uporządkowane i zaprojektowane z pomysłem, ale i takie, w których panuje chaos budowlany. Część osiedli nie nabrała nigdy docelowego kształtu, inne zaś zostały zniszczone dodatkowa zabudową. Nie inaczej jest w Częstochowie. Miasto, ale i prywatni inwestorzy wielokrotnie też zarzucali swoje pomysły i plany. Te właśnie miejsca i budowle, które nie powstały w Częstochowie, spróbujemy właśnie przybliżyć.

Zobacz te zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Wielkie, ale niezrealizowane plany

Wśród popularnych częstochowskich dzielnic niezmiennie od lat króluje Parkitka. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wybudowane w latach 1988–99 osiedle ponad 30 budynków, trzech pawilonów handlowo-usługowych i przedszkola oraz 8 budynków z 66 segmentami w osiedlu „Słonecznym”, to fragment planowanej na o wiele większą skalę dzielnicy.

Opracowanie projektowe dla zrealizowanej jednostki P1 wykonał Marian Kruszyński w latach 1986-1989. Niestety plany budowy reszty osiedla nie zostały zrealizowane, a obecnie w dzielnicy powstają liczne apartamentowce na wolnych działkach, które nie są spójne ani architektonicznie, ani urbanistycznie z pierwotnym osiedlem.

Podczas planowania osiedla na Parkitce, jak podaje strona zajmują się spuścizną po architekcie "Marian Kruszyński architekt", projektant zastosował nietypowe rzuty budynków z uskokami, tworzące niewielkie enklawy przestrzenne. W perspektywie takie rozwiązanie brył połączone z rzeźbą opadającego terenu powoduje wzajemne oddziaływanie przestrzenne polegające na kaskadowym nakładaniu się form i prześwitach wypełnionych zielenią.

W ten sposób arch. Marian Kruszyński chciał uniknąć efektu labiryntu, który często towarzyszył osiedlom w technologii W-70, kiedy jednakowe, prostopadłościenne bloki ustawione równolegle i prostopadle tworzyły rodzaj „pułapki”. Za humanizację budownictwa wielkopłytowego projekt Parkitki został nagrodzony na ogólnopolskim przeglądzie architektonicznym w Warszawie, w roku 1987. Zrealizowano około dwudziestu procent koncepcji, którą można zobaczyć w naszej galerii zdjęć. Obecnie osiedle ma niestety zniszczoną formę architektoniczną.

Marzenia o Placu Hutników

Podobnie było z o wiele wcześniejszym projektem, a mianowicie centrum dzielnicy Raków, który w PRL-u w związku z rozwojem huty i zapotrzebowaniem na nowe mieszkania stał się częścią osi pracy. Z zakładanych w latach 50. XX wieku pierwotnych planów zrealizowano osiedle wzdłuż Alei Pokoju z przebiegającą tędy linią tramwajową. Nie powstały jednak planowane w okolicach dzisiejszego skrzyżowania al. Pokoju z al Niepodległości wielki plac hutników, kino, a także stadion.

Z bardziej współczesnych inwestycji można wymienić chociażby aquapark w Parku Lisiniec, czy tramwaj na Parkitkę, choć ten ostatni wciąż ma szansę kiedyś powstać…

Więcej miejsc, które w Częstochowie nie powstały sprawdzicie w naszej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto