Stracone szanse, czyli miejsca w Częstochowie, które nigdy nie powstały. Dlaczego tak się stało?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Duża część osiedla Parkitka w ogóle nie powstała

Na zbliżeniu makiety Parkitki widoczna jest zasada kompozycji polegająca na zwiększaniu się wysokości budynków mieszkalnych w kierunku centrum dzielnicy. Obiekty jednorodzinne i zabudowa szeregowa była planowana na peryferiach.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=500100095457925&set=a.495737232560878
Duża część osiedla Parkitka w ogóle nie powstała Na zbliżeniu makiety Parkitki widoczna jest zasada kompozycji polegająca na zwiększaniu się wysokości budynków mieszkalnych w kierunku centrum dzielnicy. Obiekty jednorodzinne i zabudowa szeregowa była planowana na peryferiach. https://www.facebook.com/photo/?fbid=500100095457925&set=a.495737232560878
Częstochowa. Planowanie i kształtowanie przestrzeni miejskiej to naprawdę trudna sztuka. W większości miast mamy osiedla, które są uporządkowane i zaprojektowane z pomysłem, ale i takie, w których panuje chaos budowlany. Część osiedli nie nabrała nigdy docelowego kształtu, inne zaś zostały zniszczone dodatkowa zabudową. Nie inaczej jest w Częstochowie. Miasto, ale i prywatni inwestorzy wielokrotnie też zarzucali swoje pomysły i plany. Te właśnie miejsca i budowle, które nie powstały w Częstochowie, spróbujemy właśnie przybliżyć.

Zobacz te zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Wielkie, ale niezrealizowane plany

Wśród popularnych częstochowskich dzielnic niezmiennie od lat króluje Parkitka. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wybudowane w latach 1988–99 osiedle ponad 30 budynków, trzech pawilonów handlowo-usługowych i przedszkola oraz 8 budynków z 66 segmentami w osiedlu „Słonecznym”, to fragment planowanej na o wiele większą skalę dzielnicy.

Opracowanie projektowe dla zrealizowanej jednostki P1 wykonał Marian Kruszyński w latach 1986-1989. Niestety plany budowy reszty osiedla nie zostały zrealizowane, a obecnie w dzielnicy powstają liczne apartamentowce na wolnych działkach, które nie są spójne ani architektonicznie, ani urbanistycznie z pierwotnym osiedlem.

Podczas planowania osiedla na Parkitce, jak podaje strona zajmują się spuścizną po architekcie "Marian Kruszyński architekt", projektant zastosował nietypowe rzuty budynków z uskokami, tworzące niewielkie enklawy przestrzenne. W perspektywie takie rozwiązanie brył połączone z rzeźbą opadającego terenu powoduje wzajemne oddziaływanie przestrzenne polegające na kaskadowym nakładaniu się form i prześwitach wypełnionych zielenią.

W ten sposób arch. Marian Kruszyński chciał uniknąć efektu labiryntu, który często towarzyszył osiedlom w technologii W-70, kiedy jednakowe, prostopadłościenne bloki ustawione równolegle i prostopadle tworzyły rodzaj „pułapki”. Za humanizację budownictwa wielkopłytowego projekt Parkitki został nagrodzony na ogólnopolskim przeglądzie architektonicznym w Warszawie, w roku 1987. Zrealizowano około dwudziestu procent koncepcji, którą można zobaczyć w naszej galerii zdjęć. Obecnie osiedle ma niestety zniszczoną formę architektoniczną.

Marzenia o Placu Hutników

Podobnie było z o wiele wcześniejszym projektem, a mianowicie centrum dzielnicy Raków, który w PRL-u w związku z rozwojem huty i zapotrzebowaniem na nowe mieszkania stał się częścią osi pracy. Z zakładanych w latach 50. XX wieku pierwotnych planów zrealizowano osiedle wzdłuż Alei Pokoju z przebiegającą tędy linią tramwajową. Nie powstały jednak planowane w okolicach dzisiejszego skrzyżowania al. Pokoju z al Niepodległości wielki plac hutników, kino, a także stadion.

Z bardziej współczesnych inwestycji można wymienić chociażby aquapark w Parku Lisiniec, czy tramwaj na Parkitkę, choć ten ostatni wciąż ma szansę kiedyś powstać…

Więcej miejsc, które w Częstochowie nie powstały sprawdzicie w naszej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie