MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sportowy rok

KRZYSZTOF SULIGA
Martyna Kisiel osiągnęła w taekwon-do światową klasę.   /  JACEK WĄCHAŁA
Martyna Kisiel osiągnęła w taekwon-do światową klasę. / JACEK WĄCHAŁA
Tylko nieliczne kluby w naszym regionie mogą liczyć na strategicznych sponsorów. Przed minionym sezonem CKM Włókniarz podpisał umowę z miejscową Candelą, a Galaxia z wieluńskim Pamapolem.

Tylko nieliczne kluby w naszym regionie mogą liczyć na strategicznych sponsorów. Przed minionym sezonem CKM Włókniarz podpisał umowę z miejscową Candelą, a Galaxia z wieluńskim Pamapolem. Z nazwy siatkarskiego klubu zniknął wcześnie Starter. Powody do zadowolenia mieli koszykarze drugoligowej Iskry. Na sponsorowanie klubu zdecydował się TYTAN. Dzięki temu klub mógł wzmocnić się kilkoma graczami i myśleć o awansie do I ligi. Indywidualnie sponsora pozyskała także nasza triathlonistka z WLKS-u Kmicic, którą wspiera firma Dabex.

Nie udało się natomiast siatkarskiemu AZS-owi Politechnika znaleźć, po odejściu Wulkana, nowego strategicznego sponsora. Kluby, szczególnie oparte na szkoleniu młodzieży, nie mają większych szans na pozyskanie pieniędzy od firm. Wspomagani są głównie na przyjacielskich układach. Oprócz niewielkich pieniędzy z urzędów miast czy gmin przeważnie utrzymują się one dzięki pomocy rodziców lub drobnych darczyńców. Gdyby nie mocno zaangażowani w różne dyscypliny trenerzy i działacze, wiele klubów dawno przestałoby istnieć.

Piłka nożna na liczącym się w kraju poziomie pomału traciła w regionie rację bytu. W 2002 r do III ligi zdegradowany został KS Myszków. Działacze z Myszkowa twierdzą, że robią co mogą, narzekając od lat, że miejscowy biznes nie garnie się do ratowania klubu. Nowy burmistrz mówi z kolei, że najwyższy czas na zmiany w zarządzie klubu.

Galaxia dokonała poważnych roszad kadrowych; od zmiany prezesa, poprzez pozbycie się obcokrajowców, a kończąc na powrocie na stołek pierwszego szkoleniowca Stanisława Gościniaka. Niewątpliwym sukcesem klubu była organizacja finału Top Teams Cup w Częstochowie i brązowy medal w tym europejskim pucharze. Mistrzostwo Polski znów pojechało do Kędzierzyna. Na plus można zaliczyć klubowi udane transfery Michała Winiarskiego i Krzysztofa Gierczyńskiego oraz Andrzeja Szewińskiego. Po dobrym początku w Lidze Mistrzów, siatkarze sprawili niemiłą niespodziankę przegrywając z Lewskim Sofia.

Miniony rok był natomiast bardzo zły dla częstochowskich siatkarek. AZS Politechnika, po sezonie w ekstraklasie, wróciła do serii B I ligi. Częstochowianka cudem pozostała w II lidze. W tym sezonie obu drużynom na razie wiedzie się bardzo słabo.

Z uznaniem przyglądać się można poczynaniom działaczy Włókniarza. Pozyskali sponsora, załatwili obywatelstwo polskie Rune Holcie, a zespół awansował do pierwszej czwórki. Po sezonie udało się przedłużyć kontrakty z: Ryanem Sullivanem, Andreasem Jonssonem, Grzegorzem Walaskiem i Arturem Pietrzykiem i, co bardzo istotne, wzmocnić drużynę Sebastianem Ułamkiem.

W taekwon-do w wersji ITF przoduje Dragon Janów z sekcjami w Olsztynie i Częstochowie. Jego reprezentanci zdobywają medale nie tylko w mistrzostwach Polski i międzynarodowych turniejach. Martyna Kisiel wywalczyła w grudniu aż siedem indywidualnych i drużynowych krążków mistrzostw świata juniorów. Jacek Wąchała otrzymał natomiast nominację na trenera kadry narodowej kobiet. Silnym ośrodkiem jest także Częstochowska Akademia Taekwon-do ze swą najbardziej utalentowaną zawodniczką Aleksandrą Nowak, medalistką mistrzostw Europy. W nieco mniejszym wymiarze odnosi sukcesy klub Kwang-Gae Kłobuck. Tradycje taekwondo w wersji WTF (sport olimpijski) podtrzymuje WLKS KMicic. Z kick-boxingowych imprez regularnie powracają z imprez z medalami zawodnicy KS Start. Karina Nowak z częstochowskiej Akademii Sztuk Walki to ubiegłoroczna mistrzyni świata juniorów w combat kalaki.

Prężnie działają sekcje pływackie. Nastolatkowie z Piranii mocno zaakcentowali swą obecność nie tylko na krajowych pływalniach, lecz także udanie rywalizowali w silnie obsadzonych zawodach w Szwecji czy Francji, zdobywając uznanie na międzynarodowej arenie. Piotr Trzcionka zalicza się do ścisłej krajowej czołówki. Sukcesy odnoszą także zawodnicy z UKS-u ATUT i UKS-u 48. Cóż z tego. Brakuje pieniędzy na występy i ciągłą możliwość rywalizacji z najlepszymi. Są także problemy organizacyjne z treningami na basenach w odpowiedniej ilości godzin. Jak dotąd Częstochowa nie doczekała się krytej pływalni z prawdziwego zdarzenia. Trudno więc myśleć o imprezie wysokiej rangi, którą w dodatku oglądać mogliby z trybun kibice.

Remont obiektu lekkoatletycznego przy ul. Dąbrowskiego znacznie poprawił treningowe zaplecze. Dotychczasowi gospodarze stadionu, czyli CKS Budowlani zyskali co prawda lepsze warunki do treningu, lecz klub ledwie wiąże koniec z końcem. Z kilkunastu, pozostało w nim zaledwie kilku trenerów-zapaleńców. Mimo tego częstochowianie awansowali do I ligi juniorów, zdobyli w 2002 r. medale mistrzostw Polski, a Aleksandra Jawor i Ernesta Tomza mają nawet szanse na start w mistrzostwach świata juniorek młodszych.

Dynamicznie rozwija się w Częstochowie speedrower. Występy zespołu Lwów/Chłodnia na torze w dzielnicy Północ cieszą się dużym zainteresowaniem. W tym roku nasze stowarzyszenie będzie organizatorem mistrzostw świata. Działaczom UKS-u Speedway udało się doprowadzić do wybudowania, głównie swoimi siłami i kontaktami, toru na Kucelinie. Żużlowy narybek z powodzeniem rywalizuje nie tylko na krajowej arenie.
Na słowa uznania zasługuje upór Ewy Dederko. Jedyna licząca się w świecie polska triathlonistka ma za sobą udany rok naznaczony udanymi występami w Pucharze Europy i Świata. Jest na dobrej drodze do reprezentowania naszego kraju w Igrzyskach Olimpijskich. Cały czas wysoką formę prezentuje nasz eksportowy lotnik Janusz Darocha, a wśród światowych modelarzy bryluje Marian Kaziród.
Nie sposób nie wspomnieć o kolarzach. Częstochowski Kolejarz występujący pod nazwą Tramsa Semex opiera się obecnie na utalentowanej młodzieży. O dobrym klimacie w klubie świadczy fakt, że jego barwy zdecydowali się reprezentować w minionym sezonie mistrz świata juniorów Peter Mazur, Japończyk Yasuhiro Yamamoto oraz Amerykanie Scott Zwizanski i Matt Hawkins. Pomysł odbudowania silnej grupy wydaje się jednak dość odległy. Bardzo dobrze spisuje się w wyścigach młodzież z Błękitnych Marcar Koziegłowy, Jura Alfa VIV Częstochowa i SCOUT-a Częstochowa.

Stabilny poziom utrzymują cały czas grające w ekstraklasie tenisistki AZS WSP Print Cycero. W pierwszoligowym gronie utrzymali się także bilardziści Portera Kaszkiet Częstochowa.
W terenie działa też wiele klubów biegaczy, których zawodnicy plasują się w czołówce ogólnopolskich imprez: LKS Myszków, Podkowa Janów, WKB Meta Lubliniec, KB Kłobuck, czy UKS Strzelec Strzebiń.

Wszystkim życzymy w Nowym Roku kolejnych sukcesów i pozyskania pieniędzy niezbędnych na normalną działalność. Władzom miast i powiatów życzymy natomiast, aby przychylniejszym okiem patrzyły na lokalny sport uwzględniając w budżetach na kolejne lata większe pieniądze niż dotychczas. Bierzcie przykład z innych miast, gdzie wydatki na sport są procentowo nieporównywalnie większe od tych w naszym regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świątek w finale turnieju w Rzymie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto